Η κριτική των παικτών

Το SPORT 24 αναλύει την ατομική απόδοση των παικτών του Παναθηναϊκού στον τελικό του φάιναλ-φορ

Βασίλης Σπανούλης: Αναδείχτηκε MVP του τελικού. Ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, αν και στη συνέχεια η απόδοση του έπεσε. Τα πήγε καλά εκτελεστικά (13 πόντοι με 2/5δ, 3/5τρ) και αμυντικά (απέναντι στον Χόλντεν), αλλά δεν ήταν το ίδιο αποτελεσμαστικός στο κομμάτι της δημιουργίας (μηδέν ασίστ). Το τρίποντο που πέτυχε 3 λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο, ήταν "μαχαιριά".

Στράτος Περπέρογλου: Έπαιξε αρκετό χρόνο προκειμένου να "ματσάρει" με τους Σισκάουσκας και Κριάπα, τα υψηλόσωμα "3άρια" της ΤΣΣΚΑ. Είχε καταλυτικό ρόλο, σκοράροντας όλους τους πόντους του (6) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αποκρούοντας την αντεπίθεση του αντιπάλου. Είχε 2/5 σουτ, 1/2 βολές, 2 ριμπάουν και 2 ασίστ. Πολύ καλός τελικός για έναν... ρούκι.

Μάικ Μπατίστ: Είχε συνολικά 6 πόντους και 4 ριμπόυντ σε 25 λεπτά. Δεν πήρε, όμως, πολλές προσπάθειες είτε μετά από πικ-εν-ρολ, είτε από το low-post. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε μόλις 2 δίποντα. "Παράσημο" του το φάουλ που κέρδισε στα τελευταία 2 λεπτά και έδωσε "αέρα" στην ομάδα του (4/4 βολές). Στο τέλος ο "Ζοτς" τον εμπιστεύτηκε.

Αντώνης Φώτσης: Κι αυτός από τους κορυφαίους. Με τα εύστοχα σουτ του άνοιξε την αντίπαλη άμυνα. Είχε 13 πόντους (1/4 δίποντα), 3/6 τρίποντα και 2/2 βολές. Ήταν πρώτος ριμπάουντερ του "τριφυλλιού" (8), ενώ είχε ακόμη μια ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Πολύ σημαντικό ήταν το τρίποντο που πέτυχε στο 32' (έκανε το 59-50) όταν η ΤΣΣΚΑ είχε... μείωσει για τα καλά. Στην άμυνα κέρδισε αρκετές μάχες απέναντι στο καλύτερο ίσως "4άρι" της Ευρώπης, τον Ματίας Σμόντις.

Ντρου Νίκολας: Ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με 5 πόντους στο "ξέσπασμα" του Παναθηναϊκού. Είχε συνολικά 7 με 1/4 τρίποντα. Στην άμυνα έκανε εξαιρετική δουλειά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, για αυτό κι έμεινε στο παρκέ για 29 λεπτά. "Χρεώνεται" και την πολύ καλή άμυνα στην τελευταία φάση απέναντι στον Σισκάουσκας.

Κώστας Τσαρτσαρής: Όπως και στον ημιτελικό, έτσι και στον τελικό έπαιξε για 9 λεπτά. Είχε 2 πόντους με 1/2 προσπάθειες, 1 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Ήρθε από τον πάγκο κι έδωσε "ανάσες" στον Πέκοβιτς.

Δημήτρης Διαμαντίδης: Ο "αθόρυβος" MVP. Με αυτόν στο παρκέ η άμυνα του Παναθηναϊκού έμοιαζε... απροσπέλαστη. Όταν έγινε αλλαγή οι "πράσινοι" έχτισαν τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ήταν αυτός στο ίδιο διάστημα που είχε κρατήσει στα "ρηχά" τον Σισκάουσκας. Συνολικά είχε 10 πόντους (1/2δ, 2/3τρ, 2/2β), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Νίκολα Πέκοβιτς:
Στην αρχή του αγώνα εξελίχθηκε στη Νο1 επιθετική επιλογή του "τριφυλλιού". Σκόραρε και κυρίως έφθειρε τους αντίπαλους ψηλούς. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός με πλάτη στο καλάθι. Είχε 6 πόντους (1/3δ και 4/4 βολές), 2 ριμπάουντ, αλλά και 6 λάθη απέναντι στα νταμπλ-τιμ της ΤΣΣΚΑ.

Σαρούνας Γιασικεβίτσιους: Ο "Σάρας" έδωσε ποιότητα στην επιθεση του Παναθηναϊκού ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Είχε συνολικά 10 πόντους με 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη στα 20 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε. Στην επανάληψη δεν είχε μεγάλη συμμετοχή (έμεινε στον πάγκο σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο με εξαίρεση τα τελευταία 3 λεπτά), για λόγους τακτικής. Όταν χρειαζόταν... καλάθι ή ψυχραιμία στις βολές, ωστόσο, ήταν πάνω στο παρκέ.

Δεν αγωνίστηκαν οι Ντούσαν Κέτσμαν, Νίκος Χατζηβρέττας, Ντούσαν Σάκοτα.

Δείτε την στιγμή της απονομής του πέμπτου ευρω-Κυπέλλου και τα πανηγύρια των Πρωταθλητών Ευρώπης