ΞΑΝΘΗ

Άνετη νίκη επί του Μακεδονικού

μασιελ

Φιλική νίκη με 3-0 πέτυχε η Ξάνθη επί του Μακεδονικού μπροστά σε 700 φιλάθλους της

Στα αξιοσημείωτα, το ντεμπούτο που πραγματοποίησαν οι Χουάν Πάμπλο Αβεντάνο και Ρόμαν Βάλνερ μπροστά στο κοινό της ομάδας.
Το σκορ άνοιξε σχετικά νωρίς και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό όταν ο Χάρης Παππάς κινήθηκε στη δεξιά πλευρά της άμυνας και παράλληλα από τη γραμμή του άουτ έβγαλε τη σέντρα και ο Μασιέλ σε άδεια εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Το 2-0 έγινε στο 14ο λεπτό με εκτελεστή τον ίδιο ποδοσφαιριστή αλλά δημιουργό τον Πολωνό Ράφαλ Γκρζέλακ, που με μπαλιά 30 μέτρων βρήκε τον Μασιέλ και αυτός με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα αντίπαλα δίχτυα. Στο 29ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δική τους καλή ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του Κανόμπιο από το ύψος του πέναλτι βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

Ο προπονητής των "ακριτών", Στέλιος Κατρακυλάκης, πραγματοποίησε έντεκα αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, φέρνοντας τον Βάλνερ στην κορυφή της επίθεσης. Μάλιστα ο Αυστριακός έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ο Ντιέγκο Κιντάνα στο 78ο λεπτό πέτυχε το ομορφότερο τέρμα της συνάντησης και εισέπραξε δικαιολογημένα το χειροκρότημα των φιλάθλων. Συγκεκριμένα, ο Μάριους Μίτου έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και κινήθηκε προς την αριστερή πλευρά της μεγάλης περιοχής, την κατάλληλη στιγμή έβγαλε τη σέντρα και ο Κιντάνα με μονοκόμματο σουτ διαμόρφωσε το 3-0.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ (46' Λυμπερόπουλος), Φλίσκας (46' Ριζογιάννης), Κωστούλας (46' Σταθάκης), Βάλλας (46' Ζουέλα), Τζιωρτζόπουλος (46' Μαρτσέλο), Μασιέλ (46' Σουάνης), Αβεντάνο (46' Λορεφίσε), Ταϊντέρ (46' Κιντάνα), Γκρζέλακ (46' Πόι), Παππάς (46' Ντορίβαλ), Αγκάλι (46' Βάλνερ, 75' Μίτου)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Κιουτσούκοφ, Μπουλγκούρας, Κανόμπιο, Καλογιαννίδης, Κλοκίδης, Παντελιάδης, Μπελίτσας, Σαμαράς, Δημητριάδης, Σαρηγιαννίδης, Κουλακιώτης. Επίσης έπαιξαν και οι Ντράγκο, Γεωργιάδης, Σαπιασβίλι, Ταρασιάδης, Μιλκούδης, Καρακαλίδης, Περγκίκα