LA LIGA

"Βασίλισσα" και αφεντικό της Μαδρίτης

ραουλ πανηγυρικο

Η Ρεάλ απέδειξε περίτρανα πως είναι το αφεντικό της Μαδρίτης νικώντας με 2-0 την Ατλέτικο στο "Βιθέντε Καλντερόν"

Ο τεχνικός των "ροχιμπλάνκος" Χαβιέ Αγκίρε επέλεξε το σύστημα 4-4-2 για την Ατλέτικο. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αμπιάτι, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Έλερ και Πάμπλο, στα δεξιά της άμυνας ήταν ο Περέα, αριστερά ο Λόπεζ, στο κέντρο ήταν ο Ραούλ Γκαρσία με τον Μότα, στο δεξιά άκρο ο Μάξι Ροντρίγκεζ, αριστερά ο Σιμάο, ενώ επιθετικό δίδυμο ήταν οι Φορλάν και Αγκουέρο.
Με σύστημα 4-4-2 επέλεξε να ξεκινήσει και ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Μπερντ Σούστερ. Στο τέρμα ήταν ο Ίκερ Κασίγιας, Πέπε και Καναβάρο ήταν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, αριστερά ήταν ο Τόρες, δεξιά στην άμυνα ο Σέρχιο Ράμος, Γκούτι και Γκάγκο ήταν στην μεσσαία γραμμή, στο δεξί άκρο ήταν ο Σνάιντερ, αριστερά ο Ρομπίνιο, ενώ Ραούλ και Φαν Νίστελροϊ ήταν στην επίθεση.

Η καλή μέρα από το πρωί φάνηκε για την "βασίλισσα" καθώς μόλις στο 31 δευτερόλεπτο κατάφερε να ανοίξει το σκορ παγώνοντας από νωρίς το "Βιθέντε Καλντερόν". Συγκεκριμένα ο Πάμπλο υπολόγισε λάθος και ο Ρομπίνιο δεν το άφησε να πάει ανεκμετάλλευτο καθώς έγινε αποδέκτης της μπάλας πέρασε υποδειγματικά τον αμυντικό της Ατλέτικο, έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Ραούλ με άψογο πλασέ από κοντινή θέση έκανε το 1-0 για τους "μερένγκες".

Στο 25ο λεπτό οι "ροχιμπλάνκος" είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Φορλάν μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Κασίγιας πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση κρατώντας το μηδέν στην εστία του, επιβεβαιώντας παράλληλα πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο γκολκίπερ της "βασίλισσας" είπε όχι σε γκολ της Ατλέτικο και στο 38' καθώς ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αντόνιο Λόπεθ, ο Ραούλ Γκαρσία έκανε την κεφαλιά από κοντινή θέση όμως ο Κασίγιας έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Η Ρεάλ απάντησε με γκολ στις ευκαιρίες της Ατλέτικο καθώς τρία λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρώτο ημιχρόνου (42') ο Ρούντ Φαν Νίστελροϊ απέδειξε την μεγάλη ποδοσφαιρική κλάση πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο τέρμα. Όλα ξεκίνησαν όταν ο Σνάιντερ εκτέλεσε άψογα το κόρνερ από τα αριστερά και ο "ιπτάμενος Ολλανδός" με εκπληκτικό αριστερό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπιάτι που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα.

Η εμφάνιση στο πρώτο μέρος και τα δύο γκολ έφτασαν και με το παραπάνω στην Ρεάλ που έφυγε δίχως να δυσκολευτεί ιδαίτερα από την έδρα της "συμπολίτισσας" Ατλέτικο με το τρίποντο της νίκης.

Με την έβδομη συνεχόμενη επιτυχία της η "βασίλισσα" διατήρησε την διαφορά των 7 βαθμών από την "μισητή" αντίπαλο Μπαρτσελόνα που βρίσκεται στην δεύτερη θέση.

Δύσκολη νίκη για Μπάρτσα

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν νίκησε με το φτωχό 1-0 την Σανταντέρ στο "Καμπ Νου".

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Τιερί Ανρί στο 30ο λεπτό όταν ύστερα από εκτέλεση ο Σέζαρ Νάβας τροφοδότησε άθελα του τον Γάλλο επιθετικό που με κεφαλιά μπροστά από την εστία δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μοναδικό ρεκόρ από Γιορέντε και ήττα για Εσπανιόλ

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η Εσπανιόλ, στην έδρα της Βαγιαδολίδ με 2-1 σ΄ένα παιχνίδι που ο Γιορέντε πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Οι "καταλανοί" έπειτα από μια περίοδο εξαιρετικής φόρμας, έχουν αρχίσει τις γκέλες αφού μετά από το στραβοπάτημα στην έδρα της Αλμερία (ηττήθηκε με 1-0) γνώρισε νέα ήττα αυτή την φορά από την Βαγιαδολίδ με 2-1 και έπεσαν στην πέμπτη θέση της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρεμένο για τους γηπεδούχους καθώς στα 7 δευτερόλεπτα και 42 δέκατα ο Γιορέντε άνοιξε το σκορ και έβαλε το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του ισπανικού ποδοσφαίρου.

Στο 34ο λεπτό ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του κάνοντας το 2-0, ενώ η Εσπανιόλ το μόνο που κατάφερε ήταν να μίωσει σε 2-1 στο 59' με γκολ του Μόγια.

Επιβλητική Σαραγόσα

Με τον Μιλίτο σε εξαιρετική μέρα για άλλη μια φορά η Σαραγόσα νίκησε εντός έδρας με 3-1 την Μούρθια. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34' με γκολ του Ρικάρντο Ολιβέιρα και στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Ντιέγκο Μιλίτο.

Ο Αργεντινός επιθετικός "πήρε το όπλο του" και με δύο προσωπικά του γκολ στο 62' και στο 82' το σκορ έγινε 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Μούρθια ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Ιβάν στο 90' και να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια

Με τον Άγγελο Μπασινά να μπαίνει αλλαγή στο 84' η Μαγιόρκα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Λεβάντε. Η Αλμερία νίκησε εντός έδρας με 1-0 την Λα Κορούνια, η Οσασούνα επικράτησε με 2-0 της Μπιλμπάο, ενώ Μπέτις και Ουέλβα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Συνοπτικά τα αποτελέσμα της 20ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν

Σάββατο 20/01

Χετάφε – Σεβίλλη 3-2 (32’ Κασκέρο, 58’ Αλμπίν, 92’ Κόντρα / 16’ Φαμπιάνο, 89’ Ντραγκουτίνοβιτς)
Βιγιαρεάλ – Βαλένθια 3-0 (6’ Πιρές, 63’ Καπντεβίλα, 70’ Νιχάτ)

Κυριακή 21/01/2008

Λεβάντε-Μαγιόρκα 2-2 (18΄ Γκέιχο, 43΄ Αλβάρο / 31΄, 78΄ Γκουΐθα)
Οσασούνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (68΄ Ντάντι, 69΄ Βέλα)
Μπέτις-Ουέλβα 1-1 (57΄ Έντου / 59΄ Γκερέρο)
Βαγιαδολίδ-Εσπανιόλ 2-1 (1΄, 34΄ Γιορέντε / 59΄ Μόγια)
Σαραγόσα-Μούρθια 3-1 (34΄ Ολιβέιρα, 62΄, 81΄ Μιλίτο / 92΄ Αλόνσο)
Αλμερία-Λα Κορούνια 1-0 (88΄ Κορόνα)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (1’ Ραούλ, 42’ Φαν Νίστελροϊ)
Μπαρτσελόνα-Σανταντέρ 1-0 (30' Ανρί)

Δείτε τα γκολ που έδωσαν την νίκη στην Ρεάλ στο ντέρμπι της Μαδρίτης

Δείτε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της Πριμέρα Ντιβιζιόν και τα άλλα τέρματα από το Βαγιαδολίδ-Εσπανιόλ