ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

Στο ρελαντί...

ΚΑΜΠΑΣ

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ηλυσιακός που νίκησε εκτός έδρας την Καλαμάτα με 3-1

Το γκολ του Κάμπα στο 6' ήταν η μοναδική φορά που οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Καλομοίρη στο πρώτο ημίχρονο. Η Καλαμάτα από το σημείο αυτό και μετά είχε διαρκώς τον έλεγχο του αγώνα, που δεν μετουσιώθηκε όμως σε γκολ για την ομάδα του Βασίλη Αντωνιάδη.
Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν παρά ελάχιστες φορές στο πρώτο ημίχρονο το τέρμα του Βενιαμήν, καθώς έλειπε η φαντασία, η σωστή οργάνωση του παιχνιδιού, ενώ ο κεντρικός αμυντικός του Ηλυσιακός Βαγγέλης Ντάγκας έδιωχνε κάθε ψηλή μπαλιά, περιορίζοντας τον Καούνο στην επίθεση της Μαύρης Θύελλας.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό με τον διαιτητή Τζούβανο να δείχνει 6 κίτρινες στο πρώτο ημίχρονο και 10 συνολικά.

Ο Βασίλης Αντωνιάδης προσπάθησε να τονώσει την επίθεση της ομάδας στο 2ο ημίχρονο με την είσοδο του Μπραντάο.

Στο 53' ο Χώνος μπήκε από τα πλάγια στην μεγάλη περιοχή, ο Πετκόφ δεν κατάφερε να βρει την μπάλα υπό πίεση, ήρθε όμως ο Πατσιαβούρας και την έστειλε σε κενή εστία στα δίχτυα του Καλομοίρη, διπλασιάζοντας τα τέρματα για τους "κιτρινόμαυρους".

Όλες οι αλλαγές για τους γηπεδούχους είχαν πραγματοποιηθεί μέχρι το 60' αλλά η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε. Μοναδική καλή στιγμή για την "Μαύρη Θύελλα" στην επανάληψη το γκολ του Καούνου με κεφαλιά στο 69'.

Η καλή παρουσία του Ηλία Κάμπα στον αγώνα επισφραγίστηκε και με ένα δεύτερο γκολ πέναλτι στο 74' ύστερα από χέρι του Πλάτανου.

Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται στο τελευταίο τέταρτο με παίκτη λιγότερο λόγω τραυματισμού του Κανωτίδη. Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ηλυσιακός: Βενιαμήν. Παπαδημητρίου, Αντωνόπουλος, Ντάγκας, Χώνος, Τσεμπερίδης(90' Κουρτεσιώτης), Μαρκομιχάλης, Πέτκοφ, Κάμπας(93' Kωστέλλος), Πατσιαβούρας(78' Μανωλιάδης), Καρακώστας

Καλαμάτα: Καλομοίρης, Κανωτίδης, Μιλόσκοβιτς, Κατσόγλου(55' Ράσιτιτς), Χατζής, Κούνστεκ, Πλάτανος, Παπαϊωάνου(46' Μπραντάο), Χατζής(59' Τέας), Καούνος, Κωνσταντινίδης