ΑΡΗΣ

Άρης-Παναθηναϊκός 1-2

Ίβανσιτς-πανηγυρικό-για σωκράτη

Με σύστημα Ίντερ ο ΠΑΟ έκανε την ανατροπή (2-1) με Άρη. Τεν Κάτε περί Γκούμα και Μαντόνα (vds)

Ανατροπή σε όλα τα επίπεδα... (βαθμολογικά και ψυχολογικά) για τον Παναθηναϊκό που πέρασε νικηφόρα μέσα από το "Κλεάνθης Βικελίδης". Οι "πράσινοι" αν και έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 10' από το γκολ του Χαβίτο, έδειξαν χαρακτήρα και ανέτρεψαν γρήγορα τα δεδομένα του ματς.
Ενα γκολ του κορυφαίου των "πράσινων" Σίλβα Κλέιτον (19') και ένα του Ιβανσιτς (26') με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ, έδωσαν το "τρίποντο" στην καυτή έδρα του Αρη.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση των παικτών του Αρη, έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Μάτος, ωστόσο οι παίκτες του Ερναντεθ ήταν άτυχοι στις καθυστερήσεις που είδαν το πλασέ του Κόκε να καταλήγει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αρης (Κίκε Ερνάντεθ): Κέλεμεν, Λέμπο, Ρονάλντο, Γιάχιτς (46' Νέτο), Βαλεντίν, Νάτσο Γκαρσία (46' Ζεντίλ), Βιτόλο, Μπατιόν, Χαβίτο, Σάνσον (67' Ντελόρτε), Κόκε.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Σιμάο, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Μάτος, Μουν (76' Πετρόπουλος), Ίβανσιτς (62' Χριστοδουλόπουλος), Κλέιτον, Σαλπιγγίδης (82' Τζιόλης).

Κίτρινες: Ρονάλντο, Γκαρσία, Νέτο (Αρης)/ Μάτος, Σαριέγκι (Παναθηναϊκός)
Διαιτητής: Δαλούκας Γ. (Θεσσαλίας)

Με μια ματιά
Μετά την βαριά ήττα από τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, ο Κίκε Ερνάντεθ προχώρησε σε αλλαγές στο αρχικό του σύστημα που ήταν σε παράταξη 4-3-2-1. Ρονάλντο, Γιάχιτς ήταν το αμυντικό "δίδυμο" με τους Λέμπο και Βαλεντίν στα άκρα. Στην μεσαία γραμμή, οι Νάτσο Γκαρσία, Βιτόλο και Μπατιόν ενώ πιο μπροστά και στα άκρα οι Χαβίτο και Σάνσον είχαν σκοπό να βοηθούν τον μοναδικό προωθημένο Κόκε.

Αλλαγές πραγματοποίησε και ο Χενκ Τεν Κάτε σε σχέση τα ματς με Πανθρακικό και Ιντερ. Ο Ολλανδός προπονητής του "τριφυλλιού" διάτήρησε το σχήμα και την τακτική που είχε επιλέξει με τους "νερατζούρι", διατηρώντας στην κορυφή της επίθεσης τον Σαλπιγγίδη για δεύτερη συνεχή φορά.

Πίσω του και σε οργανωτικό ρόλο ο Κλέιτον με τους Ιβανσιτς και Μουν στα άκρα να δίνουν βοήθεια και στην επίθεση. Στην μεσαία γραμμή, το Βραζιλιάνικο "δίδυμο" Ζιλμπέρτο Σίλβα και Μάτος έμεινε το ίδιο ενώ στην άμυνα επέστρεψαν οι Σαριέγκι (μαζί με Σιμάο), Βύντρα και Σπυρόπουλος.

Γκολ με το καλησπέρα...

Με την συμπαράσταση των χιλιάδων οπαδών τους οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς κερδίζοντας την εδαφική υπεροχή των πρώτων λεπτών. Στην πρώτη τους, μάλιστα απειλητική ενέργεια στο 6', μετά από μια απομάκρυνση του Ιβανσιτς, ο αμυντικός Λέμπο έκανε το απευθείας σουτ αλλά ο Γκαλίνοβιτς σε σωστή θέση μπλόκαρε.

Οι παίκτες του Ερνάντεθ, εκμεταλλευόμενοι τους χώρους που τους έδιναν, οι αντίπαλοί τους ασκούσαν πίεση στα καρέ των "πράσινων". Αυτό είχε και ως αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να εκμεταλλευθούν το λάθος του Ζιλμπέρτο Σίλβα που πιέστηκε από Νάτσο Γκαρσία, εκείνος πάσαρε στον Κόκε, που με την σειρά του έδωσε πιο πλάγια στον Χαβίτο, με τον τελευταίο με ευθύβολο σουτ να νικάει τον Γκαλίνοβιτς. Το 1-0 ήταν γεγονός και το "Κλεάνθης Βικελίδης" πήρε "φωτιά" από τους πανηγυρισμούς.

Φωνές, οδηγίες και ανατροπή

Ο Χενκ Τεν Κάτε άμεσα σηκώθηκε από την θέση του και ζήτησε από τους παίκτες του να προσέχουν περισσότερο αλλά και να βγουν περισσότερο στην επίθεση. Ετσι και έγινε και στο 15', ο Μάτος βρήκε τον Σαλπιγγίδη στον κενό χώρο και ο διεθνής φορ του Παναθηναϊκού, με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Κέλεμεν σε εντυπωσιακή επέμβαση με το ένα χέρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (19') όμως ο Κλέιτον έδωσε μια καταπληκτική πάσα στον Σαλπιγγίδη και άμεσα βγήκε στον κενό χώρο. Ο επιθετικός του "τριφυλλιού" ενώ βρέθηκε σε θέση βολής και τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ, προτίμησε να σιγουρεύσει ακόμα περισσότερο το γκολ, δίνοντας πάσα στον Κλέιτον που χωρίς αντίπαλο στην κενή εστία, ισοφάσισε σε 1-1, με τα πανηγύρια να αλλάζουν "πάγκο".

Στο 26', ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός του "τριφυλλιού" ανατράπηκε έξω από την περιοχή και ο Ιβανσιτς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ (πρώτα πέρασε ο Μάτος από πάνω) έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του αντίπαλου πορτιέρο. Το 1-2 ήταν γεγονός όπως και τα πανηγύρια των "πράσινων", με τον σκόρερ της ομάδας να πηγαίνει στους 900 οπαδούς του συλλόγου στην Θύρα 4.

Κόκε... εναντίον Κλέιτον

Με άλλη ψυχολογία πλέον οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την μπάλα όσο μπορούσαν στα πόδια τους. Οι "κίτρινοι" έφτασε το 34' για να ξαναπειλήσουν όταν μετά την σέντρα του Σάνσον, ο Κόκε στην κίνηση λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Η απάντηση ήταν άμεση από τους παίκτες του Τεν Κάτε, που μετά από ένα κόρνερ του Κλέιτον στο 38', η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Βύντρα, αλλά το πλασέ του πέρασε απελπιστικά πλάγια και άουτ.

Ενα δίλεπτο πίεσης (40'-41') λίγο έλειψε να βοηθήσει τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν αλλά στάθηκαν άτυχοι, όταν με προβολή ο Σανσόν και λίγο αργότερα με κεφαλιά ο Γιάχιτς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους έγινε στις καθυστερήσεις, όταν μετά την αδράνια των "πράσινων" μετά από ένα πλάγιο άουτ και λάθος απομάκρυνση του Ζιλμπέρτο Σίλβα, ο Κόκε και πάλι με προβολή είδε τον Γκλίνοβιτς να μπλοκάρει.

Επανάληψη... με αλλαγές ο Αρης

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κίκε Ερνάντεθ αναθεώρησε τα πλάνα του και απέσυρε τους Γιάχιτς και Γκαρσία και έβαλε τους Νέτο και Ζεντίλ, προκειμένου να δώσει περισσότερη ποιότητα στο παιχνίδι των γηπεδούχων, που φυσιολογικό ήταν να πιέσουν.

Στο 56' ένα δυνατό σουτ του Χαβίτο πέρασε μόλις άουτ, όπως και στο 66' ο Ζεντίλ που σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή. Νωρίτερα, οι "πράσινοι" στην πρώτη τους επιθετική ενέργεια, απείλησαν μετά την σέντρα του Μουν και την κεφαλιά του Κλέιτον με την μπάλα να περνάει άουτ. Η ίδια φάση έγινε και στο 68' με τον παίκτη από την Νότια Αφρική να κάνει από δεξιά την σέντρα αλλά ο Σαλπιγγίδης δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να νικήσει τον Κέλεμεν.

Ο Κίκε Ερνάντεθ ήθελε η ομάδα του περισσότερη πίεση και "έριξε" στο ματς και τον Ντελόρτε με τον Ολλανδό προπονητή των "πράσινων" να απαντάει με την είσοδο του Χριστοδουλόπουλου στο αριστερό άκρο με τον "κουρασμένο" Ιβανσιτς.

Πίεση ο Αρης... λάθος ο επόπτης

Οι γηπεδούχοι στο 71' είδαν το φάουλ από πλεονεκτική θέση του Κόκε να καταλήγει στο "τείχος" και τρία λεπτά αργότερα, ο Νέτο σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα με κόντρα πέρασε άουτ.

Ο επόπτης Τρύφων από την Δράμα, ίσως και να στέρησε από τους "πράσινους" ένα γκολ όταν σε ξαφνική αντεπίθεση στο 75', ο Σαλπιγγίδης έδωσε σε θέση βολής στον Κλέιτον αλλά ο Βραζιλιάνος μέσος κόπηκε λανθασμένα.

Ευκαιρίες ο ΠΑΟ, δοκάρι ο Αρης

Στο 83' οι "πράσινοι" έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο δεύτερο μέρος για να "κλειδώσουν το παιχνίδι" όταν ο Χριστοδουλόπουλος στην πλάτη των γηπεδούχων βρήκε τον Ζιλμπέρτο Σίλβα, που πέρασε πλάγια τον Κέλεμεν, αλλά το πλασέ του στην κενή εστία πέρασε άουτ.

Ενα λεπτό πριν το 90', ο Βύντρα με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Πετρόπουλο, που είχε μπει στο παιχνίδι αντί του Σαλπιγγίδη, με τον ταλαντούχο φορ να κοντρολάρει την μπάλα και με σουτ να απειλεί και π΄λι την εστία του Αρη.

Τελικά, οι συγκινήσεις κράτησαν ως το τέλος, όταν στις καθυστερήσεις (92') ο Χαβίτο βρήκε τον Κόκε που με υποδειγματικό πλασέ, είδε την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και όλους τους "κιτρινόμαυρους" να πέφτουν κάτω.
Συνέντευξη Τύπου

Κίκε Ερνάντεθ:: " Στο δεύτερο ημίχρονο παλέψαμε πολύ. Δώσαμε πολύ ένταση. Δώσαμε κάποιους χώρους στον αντίπαλο αλλά φάνηκε ότι ήμασταν σε θέση να ισοφαρίσουμε. Αλλάξαμε την εικόνα που δείξαμε στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Όπως όμως έχω πει και σε άλλες περιπτώσεις θα πρέπει να σηκώνεσαι γρήγορα."

Τεν Κάτε:: " Στο πρώτο ημίχρονο χαρίσαμε ένα γκολ και θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει τέσσερα. Και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε δύο καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρουμε ξανά για να προσθέσουμε και μία τρίτη την φάση του Κλέιτον που δεν ήταν οφ σάιντ γιατί ήμουν μπροστά. Του Ζιλμπέρτο Σίλβα ήταν μία κλασική ευκαιρία και θα μπορούσε να είχε λήξει το ματς στο 70΄.

Σίγουρα θα προτιμούσαμε να είχαμε αγώνα αλλά από ότι φαίνεται η Μαντόνα είναι μεγαλύτερο μέγεθος από τον Παναθηναϊκό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον Σιμάο που προσφέρει ταχύτητα και είναι πολύ σημαντικό. Για τον Γκούμα θα έπρεπε να με είχατε ρωτήσει πριν τρεις μέρες και όχι τώρα γιατί καλούμε να απαντήσω σε φήμες και δεν το θέλω.

"

Όλα τα λεφτά...
Η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ιβανσιτς, που χάρισε την νίκη στον Παναθηναϊκό. Ακόμα η εμφάνιση του Κλέιτον αλλά και των Μάτος, Σαλπιγγίδη. Ακόμα η εμφάνιση του Κόκε, που απλά σήμερα ήταν άτυχος.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Μερικά λάθη στις απομακρύνσεις των Κέλεμεν και Γκαλίνοβιτς που απλά δεν στοίχισαν για τις ομάδες τους.

Τα βίντεο του αγώνα

Άρης-ΠΑΟ 1-2

To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
7' Σουτ Αρης : Λέμπο
Μετά από πολλές κόντρες, η μπάλα καταλήγει στον Λέμπο, ο οποίος δοκιμάζει ένα γυριστό σουτ, αλλά ο Γκαλίνοβιτς μπλοκάρει
10' Γκολ Αρης : Χαβίτο
Υπέροχος συνδυασμός από τους γηπεδούχους. Ο Μπατιόν βρίσκει τον Κόκε, αυτός δίνει πιο δεξιά στον Χαβίτο, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκαλίνοβιτς
16' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Κάθετη του Μάτος στον Σαλπιγγίδη, που επιχειρεί το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Κέλεμεν διώχνει δύσκολα σε κόρνερ
19' Γκολ Παναθηναϊκός : Κλέιτον
Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με τον Κλέιτον να "ανοίγει" δεξιά στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή, βλέπει απέναντι τον Κλέιτον και ο Βραζιλιάνος πλασάρει προ κενής εστίας για το 1-1
24' Κίτρινη κάρτα Αρης : Ρονάλντο
26' Γκολ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Απευθεία εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς, η μπάλα στη δεξιά γωνία του Κέλεμεν
34' Ευκαιρία Αρης : Κόκε
Σέντρα του Σανσόν από αριστερά, ο Κόκε με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς
37' Κίτρινη κάρτα Αρης : Γκαρσία
38' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Βύντρα
Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, η μπάλα καταλήγει στον Βύντρα, που από πλεονεκτική θέση στέλνει την μπάλα άουτ
41' Κεφαλιά Αρης : Ρονάλντο
Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Ρονάλντο να παίρνει τελικά την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει μακριά από την εστία του Γκαλίνοβιτς
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αρης
Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Οι Νέτο και Ζεντίλ αντί των Γιάχιτς και Γκαρσία
50' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Μάτος
57' Σουτ Αρης : Χαβίτο
Δυνατό σουτ του Χαβίτο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς
62' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Ίβανσιτς
64' Κεφαλιά Παναθηναϊκός : Κλέιτον
Κούρσα του Μουν από δεξιά, σεντράρει, στην "καρδιά" της περιοχής ο Κλέιτον παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία
66' Σουτ Αρης : Ζεντίλ
Δυνατό διαγώνιο σουτ του Ζεντίλ έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
66' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Ντελόρτε στη θέση του Σανσόν
67' Κίτρινη κάρτα Αρης : Νέτο
76' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Πετρόπουλος στη θέση του Μουν
80' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Σαριέγκι
82' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Τζιόλης στη θέση του Σαλπιγγίδη
83' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Ζιλμπέρτο Σίλβα
Ο Σίλβα βγαίνει στην "πλάτη" της άμυνας του Άρη, εκμεταλλεύεται τη λανθασμένη έξοδο του Κέλεμεν, αλλά σε κενή εστία από πλάγια θέση σουτάρει άστοχα
89' Σουτ Παναθηναϊκός : Πετρόπουλος
Ωραία ενέργεια του Πετρόπουλου έξω από την περιοχή, στριφογυρίζει, δοκιμάζει το σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
92' Δοκάρι Αρης : Κόκε
Πάσα του Λέμπο αριστερά στον Κόκε, ο Ισπανός πλασάρει, αλλά η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ