ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Θέλει δουλειά ακόμη...

Τσίλντρες χωρίς κωλο Σοφοκλή

Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν από την Παρτιζάν με 74-77 στο τουρνουά "Τάσος Κουταλιανός"

Και λέμε ότι ήταν το κεντρικό πρόσωπο, γιατί εκτός του ότι είχε στραμμένα όλα τα βλέμματα πάνω του, έκανε και τη φάση του αγώνα και ένα από τα καλύτερα καρφώματα που έχουμε δει σε ελληνικό γήπεδο. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου έκανε ένα κόψιμο στην άμυνα και στην αμέσως επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού "πέταξε" ένα βήμα μετά τη γραμμή του φάουλ!
Ωστόσο, από την άλλη, έχασε και το πιο κρίσιμο και τελευταίο σουτ της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη, όταν στο τέλος προσπάθησε να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, αλλά δεν τα κατάφερε. Το σκορ ήταν 74-75 υπέρ της Παρτιζάν με μια βολή του Ρακόσεβιτς στα 12'' και στη συνέχεια μετά την άστοχη προσπάθεια του Τσίλντρες οι Σέρβοι διαμόρφωσαν το τελικό 74-77.

Τι έδειξε ο Ολυμπιακός; Ότι χρειάζεται ακόμη δουλειά, κάτι που ήταν αναμενόμενο, αφού οι πολλές και βαριές προπονήσεις έχουν επηρεάσει τους παίκτες, ενώ η απουσία του Θοδωρή Παπαλουκά και του Μίλος Τεόντοσιτς δημιουργεί ένα μεγάλο κενό στη θέση του πλέι μέικερ, κάτι που φάνηκε από τη μέτρια κυκλοφορία της μπάλας σε αρκετά σημεία του ματς.

Ο Γιαννάκης πάντως, δεν έβαλε τον Λιν Γκριρ πολλή ώρα στη θέση "1", κάτι που δείχνει τις προθέσεις του για τη συνέχεια και προτίμησε τους Μιλόσεβιτς (βασικός) και Σλούκα. Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 17 πόντους, ο οποίος έκανε πολύ καλό δίδυμο με τον Νίκολα Βούιτσιτς που είχε 10 πόντους και μαζί οδήγησαν την ομάδα τους σε μια διαφορά 9 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Τσίλντρες είχε 15 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής και έδειξε τα στοιχεία που περίμεναν οι περισσότεροι. Πολύ θεαματικός και αθλητικός, με πολύ καλή επαφή με το καλάθι και εξαιρετικό παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο. Δεν δοκίμασε πολλά σουτ, αλλά ευστόχησε στο μοναδικό τρίποντο που επιχείρησε, ενώ βοήθησε και στην άμυνα.

Ο Μιλόσεβιτς έδειξε πολύ καλά στοιχεία και ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 25-22. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στους επτά πόντους, αλλά η Παρτιζάν βρήκε λύσεις και με τρίποντο του Ρίζνιτς πέρασε μπροστά με 33-36 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με ισόπαλο σκορ 38-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με εννιά πόντους, για να επανέλθει η Παρτιζάν και να ισοφαρίσει σε 64-64 τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκεί ο Τσίλντρες έβαλε το τρίποντο, αλλά οι Σέρβοι απάντησαν με περισσότερα και προηγήθηκαν με 71-73, πριν διαμορφωθεί το 74-74 και το 74-75 με τον Ρακότσεβιτς και ακολουθήσει η άστοχη προσπάθεια του Τσίλντρες.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 38-38, 56-49, 74-77

Ολυμπιακός: Σλούκας 2, Πελεκάνος, Τσίλντρες 15(1), Βούισιτς 10, Μιλόσεβιτς 5, Μπουρούσης 17, Γκριρ 6(2), Βασιλόπουλος 7, Βουγιούκας, Σχορτσανίτης 7, Πρίντεζης 5(1)

Παρτιζάν: Βέσελι, Ρίζνιτς 9(1), Ντζούρκοβιτς 6, Μιλόσεβιτς 12, Ράσιτς 15(3), Ρακόσεβιτς 19, Τρίκιτς, Λούτσιτς 2, Αλέξιτς 8(1), Βίτκοβατς 6

Μετά το τέλος του ματς ο Παναγιώτης Γιαννάκης τόνισε: " Είναι φυσιολογικό να μην έχουμε ακόμη το ρυθμό που θέλουμε. Μας λείπουν πράγματα, αλλά προσθέτουμε κάθε μέρα και είναι προφανές ότι χρειαζόμαστε αρκετή δουλειά. Η ομάδα προσπάθησε πολύ και μπορώ να πω ότι ο κόσμος προκάλεσε στους παίκτες κάποια νευρικότητα και ήταν μερικές στιγμές διστακτικοί. Προπονούμαστε, συνεχίζουμε και η προοπτική μας δεν αλλάζει. Θέλουμε μετά τα Χριστούγεννα και κοντά στην Άνοιξη να είμαστε στο επίπεδο που επιζητούμε".

Ο Τζος Τσίλντρες σχολίασε: " Έπαιξαν σκληρά οι αντίπαλοί μας. Περισσότερο σκληρά από εμάς. Μέσα από τα φιλικά παιχνίδια θα φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα, αλλά θα φτάσουμε εκεί που θέλουμε. Στο τέλος δεν έκανα αυτό που έπρεπε, αλλά πάντα υπάρχει το αύριο".