Περί... Μαντόνα και Γκούμα

τεν κατε

Για το μέγεθος της Μαντόνα, αλλά και τα ψέματα περί Γκούμα μίλησε ο Τεν Κάτε. Απογοήτευση Ερνάντεθ

Τεν Κάτε: "Ψέματα και ανακρίβειες για Γκούμα"

Ευχαριστημένος από την νίκη της ομάδας του αλλά και με απαντήσεις για την μη διεξαγωγή του ματς με τον Εργοτέλη, αλλά και όσα γράφτηκαν περί Γκούμα, ήταν ο Ολλανδός τεχνικός, των "πράσινων" Χενκ Τεν Κάτε:

" Είμαι ευχαριστημένος. Πάντα μετά από ευρωπαϊκό παιχνίδι είναι δύσκολη η προσαρμογή αμέσως μετά να παίξεις παιχνίδι. Έχουμε πλέον 6 πόντους και ναι είμαι ευχαριστημένος.

Στο πρώτο ημίχρονο χαρίσαμε ένα γκολ και θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει τέσσερα. Και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε δύο καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρουμε ξανά για να προσθέσουμε και μία τρίτη την φάση του Κλέιτον που δεν ήταν οφ σάιντ γιατί ήμουν μπροστά. Του Ζιλμπέρτο Σίλβα ήταν μία κλασική ευκαιρία και θα μπορούσε να είχε λήξει το ματς στο 70΄.

Σίγουρα θα προτιμούσαμε να είχαμε αγώνα αλλά από ότι φαίνεται η Μαντόνα είναι μεγαλύτερο μέγεθος από τον Παναθηναϊκό.

Δεν εξεπλάγη από αυτό που είδα. Γνώριζα τι θα αντιμετωπίζαμε. Ότι ο Άρης είναι μία δυνατή ομάδα και κυρίως στην έδρα του όπου υποστηρίζεται από τους οπαδούς του. Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπετο που σφραγίστηκε από το λάθος μας όπου και κάναμε δώρο το γκολ στον Άρη. Στη συνέχεια κάναμε γκολ και θα έπρεπε και οι Σαλπιγγίδης και Βίντρα να είχαν αξιοποιήσει τις ευκαιρίες τους και να τελειώναμε το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε ρόλο και η πίεση του Άρη που είχε και την συμπαράσταση του κόσμου. Έπρεπε να ήμασταν υπομονετικοί και παρόλα αυτά είχαμε και πάλι ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε ξανά. Σε τελική ανάλυση ήταν θετικό το αποτέλεσμα σε μία συναρπαστική εβδομάδα για τον Παναθηναϊκό.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον Σιμάο που προσφέρει ταχύτητα και είναι πολύ σημαντικό. Για τον Γκούμα θα έπρεπε να με είχατε ρωτήσει πριν τρεις μέρες και όχι τώρα γιατί καλούμε να απαντήσω σε φήμες και δεν το θέλω. Παρά το ότι δεν είχατε δει και τον Γκούμα γράφτηκαν στην διάρκεια της εβδομάδας ψέματα και ανακρίβειες. Αν με είχατε ρωτήσει θα γνωρίζατε τι είχε συμβεί

".

Κίκε Ερνάντεθ:"Πρέπει να σηκώνεσαι γρήγορα"

" Στο δεύτερο ημίχρονο παλέψαμε πολύ. Δώσαμε πολύ ένταση. Δώσαμε κάποιους χώρους στον αντίπαλο αλλά φάνηκε ότι ήμασταν σε θέση να ισοφαρίσουμε. Αλλάξαμε την εικόνα που δείξαμε στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Όπως όμως έχω πει και σε άλλες περιπτώσεις θα πρέπει να σηκώνεσαι γρήγορα.

Πιστεύω ότι δεν ξεκινήσαμε καλά γιατί ήμασταν επηρεασμένοι ακόμα από το παιχνίδι με τον Εργοτέλη. Αν και προηγηθήκαμε στο σκορ δεχθήκαμε ένα γκολ από στημένη φάση, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και αντιδράσαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Πάντα όταν χτίζεις μία ομάδα θέλεις το καλύτερο δυνατό. Ήταν και το πρώτο παιχνίδι του Βιτόλο που έκανε πολύ καλή δουλειά.

Επιμένω και σε αυτό που σας είπα και την προηγούμενη αγωνιστική. Την στιγμή αυτή συμπληρώνουμε την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αν δείτε και στο παρελθόν θα δείτε πολλές ανατροπές. Θα βρείτε άπειρες στιγμές όπου μία ομάδα προηγείται ή βρίσκεται πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και το ίδιο να μπορεί να συμβεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Μέχρι στιγμής δεχόμαστε γκολ και δεν έχουμε αντιδράσει σωστά. Φυσικά όμως τα νούμερα λένε πάντα την αλήθεια και να μένει το 2-0 στην Κροατία, το 3-0 στον Εργοτέλη και ότι σήμερα προηγηθήκαμε και δεν καταφέραμε να κερδίσουμε τον αγώνα. Φυσικά και θα προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε αυτό

."

Αντρέας Ιβανσιτς:"Δείξαμε ψυχικά αποθέματα"

Για την σπουδαιότητα της νίκης με την ανατροπή μίλησε ο σκόρερ του δεύτερου γκολ, Αντρέας Ιβανσιτς, που είπε: " Μας αιφνιδίασε ο Άρης με το γρήγορο γκολ. Παρόλα αυτά δείξαμε ψυχικά αποθέματα και ανατρέψαμε γρήγορα το σκορ παίρνοντας μία σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα που μας δίνει δύναμη για την συνέχεια. Τέτοιες νίκες μας δίνουν σίγουρα εμπιστοσύνη για την συνέχεια."

Σίλβα Κλέιτον:"Το μισό γκολ ανήκει σε Σάλπι"

Ο σκόρερ του πρώτου γκολ των "πράσινων" και κορυφαίος της αναμέτρησης, Σίλβα Κλέιτον, μίλησε για το ματς λέγοντας: " Πετύχαμε μία σημαντική νίκη. Το μισό γκολ που σημείωσα ανήκει στον Σαλπιγγίδη. Παίξαμε πολύ έξυπνα στην αντεπίθεση και το μόνο που είχα να κάνω ήταν να πλασάρω σε κενή εστία

Αλεχάντρο Ντελόρτε:"Δεν μπορέσαμε να ηρεμήσουμε"

Η ανατροπή του Παναθηναϊκού, προκάλεσε εκνευρισμό στους γηπεδούχους τόνισε ο υψηλόσωμος φορ, Ντελόρτε: " Ξεκινήσαμε δυνατά όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ. Αυτό δημιούργησε ένταση και εκνευρισμό. Δεν μπορέσαμε να ηρεμήσουμε με αποτέλεσμα να μην ψάχνουμε με σωστό τρόπο την ισοφάριση. Παρόλα αυτά κάναμε φάσεις μέχρι το τέλος αλλά δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. ".