PREMIER LEAGUE

Έξοδοι κινδύνου για την τρόικα

ronnnaldospurs

Εξόδους κινδύνου για την τρόικα κορυφής επιφυλάσσει η 25η αγωνιστική της Premier League με τις ανακατατάξεις στην κορυφή να μοιάζουν πιθανές μετά το τέλος της

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ προέρχεται από το άνετο 2-0 επί της Πόρτσμουθ στο Όλντ Τράφορντ σε ένα ματς που ουσιαστικά είχε κριθεί πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο συνέχιζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του και να σκοράρει κατά βούληση, κάτι που δεν παρέλειψε να κάνει και στο μεσοβδόμαδο αγώνα. Πρώτα με έξυπνο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους μπέμπηδες και δυο λεπτά αργότερα με φοβερή εκτέλεση φάουλ, την οποία μάλιστα ο Άλεξ Φέργκιουσον χαρακτήρισε ως την καλύτερη όλων των εποχών στην Premier League, έγραψε γρήγορα γρήγορα το 2-0 και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.
Έχοντας προλάβει να πετύχει πριν βγει ο Γενάρης 19 τέρματα στην Premiership o Ρονάλντο αποτελεί το υπερ ατού της Γιουνάιτεντ για διατήρηση των σκήπτρων, με τον Φέργκιουσον να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση. Το Σάββατο η Μάντσεστερ Γ. ταξιδεύει στο Λονδίνο για να κοντραριστεί για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες με τους πετεινούς τους οποίους κέρδισε με 3-1 στο Όλντ Τράφορντ αποκλείοντάς τους από τη συνέχεια του FA Cup.

Tα πράγματα αυτή τη φορά πάντως μοιάζουν αρκετά δύσκολα για τους μπέμπηδες, μιας και η Τότεναμ έχει δείξει σαφή σημάδια βελτιωσης στις τελευταίες αγωνιστικές, είχε προηγηθεί στο ματς κυπέλλου και λύγισε όταν έμεινε με δέκα παίκτες, ενώ την τελευταία περίοδο έχει καταφέρει εκτός του επιβλητικού 5-1 επί της Άρσεναλ που την έστειλε στον τελικό του Carling Cup να αποσπάσει λευκη ισοπαλία στο Γκούντισον Παρκ από τη φορμαρισμένη Έβερτον στο μεσοβδόμαδο ματς.

Η κορυφή περνάει από το Σίτι οφ Μάντσεστερ

Η Άρσεναλ προέρχεται από τη δεύτερη σερί νίκη με 3-0 επί της Νιούκαστλ αφού μετά από την αναμέτρηση για το FA Cup, δε δυσκολεύτηκε στο παραμικρό να κερδίσει με το ίδιο σκορ και πάλι στο Emirates για το πρωτάθλημα και το Σάββατο ταξιδεύει στο Σίτι οφ Μάντσεστερ με στόχο να σπάσει το αήττητο σερί της ομάδας του Έρικσον και να βάλει πλώρη για επαναφορά στην κορυφή, εφόσον η Γιουνάιτεντ στραβοπατήσει αργότερα στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν.

Οι κανονιέρηδες φαίνεται να έχουν ξαναβρεί τον καλό τους εαυτό μετά την οδυνηρή έξοδο με θύτη την Τότεναμ από το Carling Cup, ο Βενγκέρ έχει και πάλι διαθέσιμους αρκετούς από τους παίκτες κλειδιά και με τη Μάντσεστερ Σίτι να μη διανύει την καλύτερή της περίοδο θα έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη ομάδα που θα καταφέρει να κερδίσει τη Σίτι μέσα στο σπίτι της.

Οι πολίτες προέρχονται από την ισοπαλία 1-1 στο Πράιντ Παρκ κόντρα στη Ντέρμπι σε ένα ματς που δυσκολεύτηκαν χαρακτηρίστικά απέναντι στους ουραγούς, μένοντας πίσω στο σκορ με ένα αυτογκόλ καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσουν και να διασώσουν το βαθμό.

Παραμονεύουν οι μπλε

Η Τσέλσι παρά τις πολλές και συνεχιζόμενες απουσίες έχει καταφέρει να χτίσει ένα αήττητο σερί 7 αγωνιστικών με πέντε σερί νίκες και να βρίσκεται σε απόσταση βολής από τις δυο πρωτοπόρους όντας εντός διεκδίκησης του τίτλου με την προσεχή αγωνιστική να μοιάζει κρίσιμη για τον Γκραντ και τους παίκτες του. Αν οι μπλε καταφέρουν να αλώσουν το Φράτον Παρκ, εκεί όπου τόσο η Άρσεναλ όσο και η Γιουνάιτεντ έμειναν στο Χ, τότε θα έχουν καλές πιθανότητες να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο στις πρώτες θέσεις.

Η ομάδα του Ρέντναπ προέρχεται από την ήττα στο Όλντ Τράφορντ σε ένα ματς που παραδώθηκε στην ανωτερότητα των μπέμπηδων, έχει κλείσει τον Ντεφόε από την Τότεναμ ενώ παρά το ότι έμοιαζε να έχει κλείσει η παραχώρηση του Μπεντζανί στη Μάντσεστερ Σίτι, υπάρχει εμπλοκή στη συγκεκριμένη μετακίνηση. Οι πόμπεϊ κατάφεραν να πάρουν ματς μετά από καιρό μπροστά στο κοινό τους επικρατώντας με 3-1 της Ντέρμπι την περασμένη εβδομάδα παρά το ότι είχαν μείνει πίσω στο σκορ και θα προσπαθήσουν να σταματήσουν την αιματηρή τους παράδοση κόντρα στην Τσέλσι κόντρα στην οποία μετράνε 9 σερί ήττες στις τελευταίες αναμετρήσεις ανεξαρτήτως έδρας.