ΓΕΡΜΑΝΙΑ

"Eξάσφαιρη" η Ντόρτμουντ με Μπίλεφελντ!

Ντόρτμουντ-Μπίλεφελντ

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικρατώντας με 6-1 της Μπίλεφελντ στο "Ιντούνα Παρκ", στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους "κιτρινόμαυρους" καθώς την περασμένη αγωνιστική είχαν επικρατήσει εκτός έδρας της πρωταθλήτριας Στουτγκάρδης με 2-1, με το αποτέλεσμα αυτό να την φέρνει αρκετούς βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.
Αντίθετα, η ομάδα του Λεωνίδα Καμπάνταη (πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 62' στη θέση του Ζούμα) γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και βλέπει την απόστασή της από την γραμμή του υποβιβασμού να μειώνεται σημαντικά.

Το πρώτο 45λεπτο έληξε 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, χάρη στα τέρματα των Τίνγκα και Σούλερ (αυτογκόλ), όμως η Ντόρτμουντ στην επανάληψη ήταν καταιγιστική, πετυχαίχοντας τέσσερα τέρματα μέχρι το 67', με τους Πέτριτς, Βαλντέζ, Κρίνγκε και Φεντερίκο να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ σε αστρονομικά επίπεδα.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έγιναν "φύλλο και φτερό" στις άγριες ορέξεις των γηπεδούχων, ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Κιρς στο 81'.