ΓΑΛΛΙΑ

Απέδρασαν Μπορντό και Λιόν

γκουρκουφ

Αν και έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα για αρκετή ώρα πήραν σημαντικές εκτός έδρας νίκες (vid)

Στο "Σταντ ντε Αλπς" η Μπορντό κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα στο 81' με τον Ζουσιέ, αν και έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς στο 49' αποβλήθηκε ο Ντιαρά και τρία λεπτά μετά ο Βεντέλ, ενώ στο 90' είχε την ίδια τύχη και ο Ρομπίν της Γκρενόμπλ.
Η Λιόν από την άλλη δέχτηκε μόνο μια κόκκινη κάρτα, την οποία αντίκρισε ο Γκοβού στο 65', όμως οι "λιονέ" είχαν προηγηθεί από το 45' με την εκτέλεση πέναλτι του Έντερσον.

Ματσάρα στο "Μετροπόλ"

Σπουδαίο ματς έγινε στο "Μετροπόλ", με την Λιλ να κερδίζει την Οσέρ με 3-2 χάρη στα γκολ των Χαζάρ στο 88' και Ντε Μελό στο 90'. Ο τελευταίος είχε ανοίξει το σκορ στο 2' και είχε ανατρέψει προσωρινά τα δεδομένα για τους φιλοξενούμενους ο Κουερσιά σκοράροντας στο 49' και το 80'.

"Καθάρισαν" Μπακαγιόκο και Γκινιά

Με δύο γκολ του Μπακαγιόκο η Ναντ επικράτησε της Βαλενσιέν με 2-0, ενώ άλλα τόσα πέτυχε ο Γκινιά για την Τουλούζ που κέρδισε την Σοσό με 2-1. Η Λοριάν προηγήθηκε της Καέν με τον Σαοφί, όμως λίγο πριν το τέλος ισοφάρισε ο Ντερουάν.

Στην αναμέτρηση που έκλεισε το πρόγραμμα του Σαββάτου, η Νις προηγήθηκε στο "Μουνισιπάλ ντου Ρεΐ" με 2-0 πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με τα γκολ των Φαέ και Ρεμί, όμως η Λε Μαν πήρε την ισοπαλία με τον Μπεν Φρε να μειώνει στο 50' και τον Λαμά να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στο 85'.