EUROPA LEAGUE

Πράσινη παρέλαση

goalgoumasgiamesa

Η γαλανόλευκη παρέλαση στο UEFA με σημαιοφόρο τον ΠΑΟ (3-0) και παραστάτες ΑΕΚ (1-1), Πανιώνιο (1-1) και Λάρισα (ήττα 3-1) έδωσε στην Ελλάδα 5 βαθμούς και ελπίδες (vids)

Παρά τη σθεναρή αντίσταση που προέβαλε, η Λάρισα γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Έβερτον στο "Γκούντισον Παρκ", στο πρώτο της ματς στους ομίλους του Κυπέλλου UEFA. Η ομάδα του Δώνη μετά το 2-0 ανέβηκε, μείωσε το σκορ και πίεσε τα ζαχαρωτά που για ένα διάστημα μετά το γκολ της Λάρισας τα βρήκαν πολύ σκούρα, αλλά κατάφεραν χάρις στο γκολ του Ανιτσέμπε προς το τέλος του αγώνα να σφραγίσουν τη νίκη τους και να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο στον όμιλο.
Κινδύνεψε με ήττα, πήρε τον πόντο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της λόγω τραυματισμών αλλά και του rotation του Φερέρ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, δείχνοντας αδυναμίες στο ξεκίνημα του αγώνα με την Έλφσμποργκ να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς. Οι κιτρινόμαυροι ανέβηκαν στην επανάληψη και ισοφάρισαν με πανέμορφο γκολ του Παπά που είχε περάσει λίγο πρίν στον αγώνα σαν αλλαγή στη θέση του Μανού.

Run and gun το ματς στη συνέχεια με το δεύτερο ημίχρονο να επιφυλάσσει πλούσιες συγκινήσεις αφού οι κλασσικές ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες διαδέχονταν η μία την άλλη με τους δυο γκολκίπερ να έχουν πολλή δουλεια. Η Έλφσμποργκ ήταν πολύ επικίνδυνη και είδε Μορέτο και δοκάρια να σταματούν τις προσπάθειές της για το 2-1 ενώ η ΑΕΚ είχε τις δικές της ευκαιρίες για την ολική ανατροπή με τους Τόζερ, Μπλάνκο και Καφέ.

Σημαιοφόρος ο ΠΑΟ

Οι πράσινοι με το γκολ του Γκούμα στο 11' πήραν από νωρίς το προβάδισμα κόντρα στην Αμπερντίν που δεν κατέθεσε τα όπλα και δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες του Πεσέιρο ειδικά στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός φαίνονταν μπλοκαρισμένος στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, όμως έδειξε ψυχραιμία και υπομονή πηγαίνοντας χωρίς πολλά προβλήματα αλλά και έχοντας δημιουργήσει λίγες ευκαιρίες στα αποδυτήρια με το κρίσιμο προβάδισμα στο 1-0.

Στην επανάληψη οι Σκωτσέζοι μπήκαν δυνατά και ανησύχησαν προς στιγμήν τον Παναθηναϊκό που βρήκε όμως τρόπο να καθαρίσει το ματς χάρις το γκολ του Παπαδόπουλου που με ωραία κίνηση στην πλάτη της άμυνας έκανε το 2-0 σφραγίζοντας το τρίποντο. Λίγο αργότερα και πάλι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς ο Σαλπιγγίδης έδωσε διαστάσεις στην επικράτηση των πράσινων με τον επιθετικό των πρασίνων να γράφει το 3-0.

O Παναθηναϊκός φάνηκε πιο δημιουργικός με τον Ίβανσιτς στην ενδεκάδα, ενώ και οι ο Παπαδόπουλος που πέρασε σαν αλλαγή στη θέση του Ν' Ντόι ήταν θετικός και στην δική του όμορφη κίνηση στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας πιστώνεται το δεύτερο και κρίσιμο γκολ του Παναθηναϊκού. Ο Αυστριακός ήταν ο δημιουργός και των τριών πράσινων τερμάτων αφού με δυο εκτελέσεις φάουλ και μια μαγική ασίστ στον Παπ αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του.

Λύγισε στο 83' ο Πανιώνιος

Στη Σουηδία ο Πανιώνιος προηγήθηκε στην εκπνοή του ημιχρόνου χάρις σε γκολ για Όσκαρ του Γουνδουλάκη που με απευθείας βολέ έβαλε τους κυανέρυθρους μπροστά στο σκορ κόντρα στη Χέλσινμποργκ. Η ομάδα του Λίνεν πιέστηκε ασφυκτικά ειδικά στην επανάληψη και κρατούσε το χρυσό τρίποντο μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έχοντας σαν MVP τον τερματοφύλακα Κρέτιτς που με φοβερές επεμβάσεις έσωσε σε πολλές περιπτώσεις το γκολ.

Λίγο πριν το τέλος όμως η κλάση του Χένρικ Λάρσον μίλησε και οι Σουηδοί μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 1-1, αποτέλεσμα πάντως που κρίνεται θετικό για τον Πανιώνιο. Μπορεί η ισοπαλία να αφήνει γλυκόπικρη γεύση στους παίκτες του Λίνεν όμως η αλήθεια είναι πως η Χέλσινμποργκ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές ευκαιρίες και δικαιούνταν ένα τέρμα. Το βέβαιο είναι πως ο βαθμός στην πρώτη αγωνιστική και μάλιστα σε εκτός έδρας ματς κρατά ζωντανό τον Πανιώνιο στη μάχη της πρόκρισης.

Διαβάστε αναλυτικά για το ΠΑΟ-Αμπερντίν εδώ , για το Χένσινμποργκ-Πανιώνιος εδώ , για το Έλφσμποργκ-ΑΕΚ εδώ και για το Έβερτον-Λάρισα εδώ

Στον όμιλο του Αρη τέλος τη Μπόλτον να μένει στο 1-1 στο Ρίμποκ κόντρα στη Μπράγκα ενώ η Μπάγερν χάρις σε 2 γκολ του Κλόζε κατάφερε να πάρει δραματική νίκη στο τελευταίο λεπτό με 3-2 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα παρά το γεγονός πως βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ.

Tα γκολ από το Παναθηναϊκός-Αμπερντίν 3-0

Τα γκολ από το ΈΛφσμποργκ - ΑΕΚ 1-1