ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Η κριτική των παικτών

καραγκουνης

Η Εθνική μας ομάδα, έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση, με την νίκη επί της Βοσνίας και το SPORT 24, σας παρουσιάζει την κριτική των διεθνών μας

Αντώνης Νικοπολίδης: Δεν φέρει ευθύνη σε κανένα από τα δύο τέρματα των Βόσνιων, ενώ όποτε χρειάστηκε να επέμβει και ειδικότερα σε κάποια δυνατά σουτ από τον Μουσλίμοβιτς αλλά και τον Μισίμοβιτς, ήταν έτοιμος και θετικότατος.

Σωτήρης Κυργιάκος: Μαζί με τον Δέλλα αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Εθνικής. Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, ήταν επίκαιρος στις επεμβάσεις του και έδειξε πως δεν θα χάσει εύκολα την θέση του στην βασική ενδεκάδα της Εθνικής. Μόνο αρνητικό η φάση του δεύτερου τέρματος των Βόσνιων, στην οποία θα μπορούσε να είχε διώξει, όμως μπερδεύτηκε με τον Δέλλα.

Τραϊανός Δέλλας: Είναι γνωστό ότι ο Τραϊανός δεν είναι ο πιο ταχύς ποδοσφαιριστής που διαθέτει η Εθνική μας ομάδα, όμως το συγκεκριμένο στοιχείο στο παιχνίδι του το καλύπτει και με το παραπάνω η εμπειρία. Σε μία ή δύο φάσεις τον "έσωσε" ο Κυργιάκος, όμως σε γενικές γραμμές ο "κολοσσος" δεν προβληματίστηκε από τους επιθετικούς της Βοσνίας. Φέρει μεγάλη ευθύνη για το 2ο τέρμα των Βόσνιων.

Βασίλης Τοροσίδης: Για μια ακόμη φορά δεν αγωνίστηκε στην φυσική του θέση κάτι που είχε αρνητικό αντίκτυπο στην απόδοσή του. Δεν φάνηκε ιδιαίτερα, καθώς δεν πήρε τις συνηθισμένες του επιθετικές πρωτοβουλίες. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

Χρήστος Πατσατζόγλου: Ο αμυντικός του Ολυμπιακού, προσπάθησε σε αρκετές περιπτώσεις να πάρει πρωτοβουλίες στην επίθεση, όμως οι επιστροφές του δεν ήταν τόσο καλές. Έκανε την ιδανική σέντρα στο γκολ του Άγγελου Χαριστέα. Έβγαλε χωρίς κόπο το δεύτερο μέρος, στο οποίο η Βοσνία δεν απείλησε.

Κώστας Κατσουράνης: Ήταν ο λίμπερο μπροστά από τους δύο αμυντικούς (Κυργιάκο-Δέλλα). Δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά καθώς στις περισσότερες των περιπτώσεων οι Βόσνιοι προσπαθούσαν να περάσουν την μπάλα από την άμυνα στην επίθεση με μακρινές μπαλιές είτε από τα πλάγια και ως εκ τούτου δεν περνούσε από το πεδίο ευθύνης του μέσου της Μπενφίκα.

Γιώργος Καραγκούνης: Ο μέσος του Παναθηναϊκού, προσπάθησε, κέρδισε φάουλ, κουβάλησε αρκετές φορές την μπάλα μπροστά, όμως δεν είχε ιδιαίτερη συμμετοχή στην ανάπτυξη της Εθνικής ομάδας. Ενώ ήταν επιφορτισμένος με την εκτέλεση των στημένων φάσεων της ομάδας, δεν κατάφερε να προσφέρει κάτι από εκεί.

Άγγελος Μπασινάς: Αγωνίστηκε ως αμυντικός χαφ δεξιά του Κατσουράνη. Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο. Κάλυψε το χώρο ευθύνης του εξαιρετικά, ενώ πολλές φορές ήταν εκείνος που πήρε την ευθύνη να κουβαλήσει την μπάλα μπροστά. Έβγαλε την πολύ όμορφη μπαλιά στο τέρμα του Γκέκα, τρία μόλις λεπτά μετά την ισοφάριση.

Γιάννης Αμανατίδης: Αγωνίστηκε ως αριστερό εξτρέμ στο 4-3-3 του Γερμανού. Από την πολύ ωραία ντρίμπλα του ποδοσφαιριστή της Άιντραχτ Φρανκφούρτης ξεκίνησε η φάση του πρώτου γκολ, με την εξαιρετική πάσα του στον Πατσατζόγλου. Σίγησε στο δεύτερο ημίχρονο. Αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό από τον Γιαννακόπουλο.

Φάνης Γκέκας: Αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης. Δεν τροφοδοτήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος και ως εκ τούτου, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός με την μπάλα στα πόδια. Παρόλα αυτά, έκανε αισθητή την παρουσία του καθώς μαζί με τον Αμανατίδη και τον Χαριστέα πίεσε ψηλά τους αντιπάλους αμυντικούς, αναγκάζοντάς τους αρκετές φορές σε λανθασμένες μεταβιβάσεις. Έχασε τετ-α-τετ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου και ενώ το ματς ήταν στο 1-0. Σημείωσε το 2-1, ενώ στο 72' έπιασε αέρα προ κενής εστίας, με το λάθος αυτό όμως να μην κοστίζει καθώς την φάση ολοκλήρωσε με γκολ ο Λυμπερόπουλος. Αντικαταστάθηκε από τον Άντζα στο 77ο λεπτό.

Άγγελος Χαριστέας: Αγωνίστηκε ως δεξί εξτρέμ στο 4-3-3 του Ρεχάγκελ. Παραλίγο να χάσει το έτοιμο γκολ που του έδωσε με την σέντρα του ο Πατσατζόγλου, όμως το πάθος του τον βοήθησε για μία ακόμη φορά. Αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό, από τον Λυμπερόπουλο. Έφτασε τον Ντέμη Νικολαΐδη στα 17 γκολ με την "γαλανόλευκη".

Νίκος Λυμπερόπουλος: Πήρε την θέση του Χαριστέα στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης. Χρειάστηκε 5 μόλις λεπτά για να σκοράρει και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη για την Εθνική μας.

Στέλιος Γιαννακόπουλος: Πήρε την θέση του Αμανατίδη στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έβγαλε την σέντρα στην φάση του γκολ του Λυμπερόπουλου. Δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά περισσότερα, καθώς με το τέρμα του Καλαματιανού άσου, το παιχνίδι..."τελείωσε".

Παρασκευάς Άντζας: Αντικατέστησε στο 79ο λεπτό, τον Γκέκα. Την ώρα που μπήκε στον αγώνα εκείνος είχε κριθεί, ενώ στα μετόπισθεν δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά.