EURO

"Τρένο" η Σκωτία, ιστορικό γκολ Ρούνεϊ (vds)!

New Image

"Τρένο" στον 2ο όμιλο η Σκωτία, 3-1 την Ουκρανία. Ιστορικό γκολ Ρούνεϊ, ισοφάρισε Πλατινί ο Ανρί (vds)!

1ος όμιλος
Υπερπολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για καταλάβει μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου ομίλου της έχασε το απόγευμα του Σαββάτου στο Ερεβάν η Σερβία, η οποία υποχρέωθηκε σε "λευκή" ισοπαλία από την Αρμενία.

Το εντυπωσιακό είναι πως η ομάδα του Χαβιέ Κλεμέντε έμεινε για τέταρτο σερί ματς μακριά από τη νίκη (έχει σημειώσει ισάριθμες ισοπαλίες), με την Αρμενία να "δείχνει τα δόντια της" σε μία ακόμη αναμέτρηση. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο ματς που οι Αρμένιοι κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα, καθώς προέρχονταν από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Πολωνίας, καθώς και την εντυπωσιακή ισοπαλία που απέσπασαν με 1-1 από την Πορτογαλία.

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες (οι δύο τελευταίες μάλιστα εντός έδρας) με Αρμενία, Πολωνία και Σερβία, η Πορτογαλία κατάφερε να επανέλθει στο δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας με 2-0 εκτός έδρας του αδύναμου Αζερμπαϊτζάν (ουραγός στη βαθμολογία), αποτέλεσμα που της επιτρέπει να είναι γερά στο κόλπο της πρόκρισης στην τελική φάση του Euro 2008.

To 1-0 για τους Ίβηρες πέτυχε ο κεντρικός μπακ της Πόρτο και πρώην της ΑΕΚ, Μπρούνο Άλβες, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 12ο λεπτό, ενώ το έργο των φιλοξενουμένων απλοποιήθηκε στο 29ο λεπτό μετά από την αποβολή του παίκτη του Αζερμπαϊτζάν, Κερίμοφ, με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το τελικό 2-0 γράφτηκε με τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, όταν ο φορ της Βέρντερ Βρέμης, Ούγκο Αλμέιδα δέχτηκε τη μπάλα από σέντρα του Κριστιάνο Ρονάλντο, και με σουτ μέσα απο την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο "Ρουά Μποντουέν" των Βρυξελλών, Βέλγιο και Φινλανδία αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0, αποτέλεσμα που δεν εξυπηρετεί ουσιαστικά καμία ομάδα.

Από τη μία πλευρά εξανεμίστηκε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων να πάρουν το ένα από τα δύο εισιτήρια που οδηγούν σε Αυστρία/Ελβετία, καθώς έμειναν οκτώ πόντους πίσω από την 2η θέση, ενώ για τη Φινλανδία αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο ματς που έμεινε στην "λευκή" ισοπαλία".

Έτσι, οι Σκανδιναβοί συγκατοικούν πλέον στην 2η θέση με την φιναλίστ του Euro 2004, Πορτογαλία, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Αγκαλιά με την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος είναι η Πολωνία, η οποία επικράτησε με 3-1 του Καζακστάν στη Βαρσοβία, και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από τις Φινλανδία και Πορτογαλία, έχοντας δώσει ίδιο αριθμό αγώνων με τους Σκανδιναβούς και ένα περισσότερο από τους Ίβηρες.

Στο ημίχρονο, η ομάδα του Λίο Μπενάκερ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Καζάκους, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος κατάφερε να αποφύγει το "έμφραγμα" και να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο, το οποίο ήρθε μάλιστα μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα (μία ήττα και δύο ισοπαλίες).

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο άσος της ισπανικής Ρασίνγκ Σανταντέρ, Σμόλαρερ, ο οποίος κατάφερε μέσα σε ένα 10λεπτο να σημειώσει χατ-τρικ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Aρμενία-Σερβία 0-0

Αζερμπαϊτζάν-Πορτογαλία 0-2 (12' Μπρούνο Άλβες, 45' Ούγκο Αλμέιδα)

Βέλγιο-Φινλανδία 0-0

Πολωνία-Καζακστάν 3-1 (56', 65', 66' Σμόλαρεκ / 20' Μπιάκοφ)

2ος όμιλος
Την εκπληκτική της πορεία στην προκριματική φάση του Euro 2008 συνέχισε το απόγευμα του Σαββάτου η Σκωτία, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της Ουκρανίας στο "Χάμπτεν Παρκ" και διατηρήθηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη στον όμιλο για την ομάδα του Άλεξ ΜακΛις, η οποία διεκδικεί πλέον με σοβαρές πιθανότητες την πρόκρισή της σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το Μουντιάλ του 1998, κάτι που αν συμβεί θα ισοδυναμεί αυτόματα με τον αποκλεισμό τα τελικά του Euro 2008 μίας εκ των Ιταλίας ή Γαλλίας (το ζευγάρι ουσιαστικά του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας).

Στο αντίποδα, η ομάδα του Όλεγκ Μπλαχίν γνώρισε δεύτερη σερί ήττα μετά από αυτήν από την Ιταλία (1-2) τον Σεπτέμβριο, αποχαιρετώντας ουσιαστικά τις ελάχιστες ελπίδες που είχε πριν από το ματς για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, το πρώτο 10ο λεπτο ήταν βγαλμένο μέσα από τα καλύτερα όνειρα των "χαϊλάντερς" καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου είχαν αποκτήσει διαφορά δύο τερμάτων!

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο επιθετικός της Ντέρμπι Κένι Μίλερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του ΜακΦάντεν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σοκολόφσκι, ενώ το 2-0 έγινε στο 10ο λεπτό, με τον Μπάρι Φέργκιουσον να βγάζει τη σέντρα, τον ΜακΚάλοκ να βρίσκεται εντελώς αμαρκάριστος από θέση αριστερά στη μεγάλη περιοχή και με υπέροχο δεξί φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ουκρανού γκολκίπερ.

Το ματς απέκτησε άλλο ενδιαφέρον στο 24ο λεπτό, με τον Αντρέι Σεβτσένκο να εκμεταλλεύεται αδυναμία του Νέισμιθ να απομακρύνει τη μπάλα από την περιοχή και με σουτ κεραυνό από κοντά να μειώνει το σκορ. Όμως, οι Σκωτσέζοι είχαν τον πρώτο και τελευταίο λόγο σε αυτή την αναμέτρηση, κάτι που φάνηκε στο 68ο λεπτό, όταν και γράφτηκε το τελικό 3-1.

Ο άσος της Έβερτον, ΜακΦάντεν, δέχτηκε την ασίστ μέσα στην περιοχή από τον Χάτον και με δυνατό αριστερό σουτ στην κλειστή γωνία του Σοκολόφσκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 4ο τέρμα του στην προκριματική φάση του Euro 2008.

Ισοφάρισε τον Πλατινί ο Ανρί
Στο κυνήγι της πρωτοπόρου Σκωτίας αλλά και της... πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εξακολουθεί να βρίσκεται η Γαλλία, η οποία μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα (χωρίς μάλιστα να πετύχει γκολ) επέστρεψε στις επιτυχίες, συντρίβοντας τα νησιά Φερόε στο Τόρσχαβεν με το εμφατικό 6-0.

Μάλιστα το παιχνίδι αυτό θα μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη του Τιερί Ανρί, ο οποίος με το τέρμα που πέτυχε στο ματς έφτασε τα 41 με τη φανέλα των "τρικολόρ" και έφτασε πλέον Μισέλ Πλατινί, στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Γαλλίας.

Βέβαια, ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα έχει την ευκαιρία πετυχαίνοντας ένα ακόμη τέρμα να μείνει μόνος πρώτος στην κορυφή, υπερτερώντας σε ένα ακόμα σημείο του νυν προέδρου της UEFA.

Ως ποδοσφαιριστής, ο Μισέλ Πλατινί ήταν αρχηγός της Εθνικής Γαλλίας που κατέκτησε το Euro 84 στην Ισπανία, ενώ ο Ανρί έχει κατακτήσει ήδη δύο διεθνή τρόπαια, το Μουντιάλ του 1998 και το Euro 2000, ενώ ήταν φιναλίστ με τους "τρικολόρ" και στο πρόσφατο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας.

Στον αντίποδα, ο Μισέλ Πλατινί χρειάστηκε να αγωνιστεί σε μόλις 72 ματς για να πετύχει αυτά τα 41 τέρματα, σε αντίθεση με τον φορ της Μπαρτσελόνα, ο οποίος έφτασε σε αυτό το επίτευγμα, φορώντας συνολικά 95 φορές τη φανέλα των "τρικολόρ".

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Ρεϊμόν Ντομενέκ "καθάρισαν" ουσιαστικά το ματς από το πρώτο 10ο λεπτο, με τον Ανελκά να κάνει το 1-0 στο 6' και τον Τιερί Ανρί να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 8ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, οι "μπλε" ήταν ακόμη περισσότερο καταιγιστικοί, με τους Μπενζεμά (δύο γκολ), Ροτέν και Μπεν Αρφά να προσθέτουν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ για να δώσουν επικές διαστάσεις στην νίκη της Γαλλίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η αποστολή των "τρικολόρ" αντιμέτωπισε ταλαιπωρία μέχρι να φτάσει στο Τόρσαβν όπου θα γινόταν η αναμέτρηση, αφού οι άσχημες καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν στο αεροσκάφος των "τρικολόρ" να προσγειωθεί στο αεροδρόμιο της πόλης.

Τελικά, η αποστολή της Εθνικής Γαλλίας κατευθύνθηκε στο Μπέργκεν της Νορβηγίας, όπου και διανυκτέρευσε, ενώ έφτασε το μεσημέρι στην περιοχή διεξαγωγής του ματς.

Νίκη με Γεωργία, "τελικός" με Σκωτία
Παρότι ξεκίνησε με την πλάτη στον τοίχο, γνωρίζοντας πως Γαλλία και Σκωτία είχαν προχωρήσει με νίκες νωρίτερα, η Ιταλία κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε με αντίπαλο τη Γεωργία στο "Λουίτζι Φεράρις", μένοντας έτσι ολοζώντανη στο κυνήγι της πρόκρισης στην τελική φάση του Euro 2008, καθώς σκαρφάλωσε και πάλι στη 2η θέση, με έναν πόντο λιγότερο από την Σκωτία και έναν παραπάνω από τη Γαλλία.

Στο πρώτο μέρος η παγκόσμια πρωταθλήτρια κυριάρχησε όπως αναμενόταν, έχασε ευκαιρίες με τους Τόνι (δις) και Ντι Νατάλε, με την πίεση των γηπεδούχων να καρποφορεί τελικά ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους από μία φάση που δεν "μύριζε" γκολ.

Από εκτέλεση φάουλ του σπεσιαλίστα Πίρλο, ο Γεωργιανός γκολκίπερ Λομάια έκανε κακό υπολογισμό με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα, και τον "εγκέφαλο" της Μίλαν στο χώρο του κέντρου, να πανηγυρίζει το 6ο του τέρμα με την "σκουάντρα ατζούρα".

Μάλιστα ένα λεπτό μετά, παραλίγο να χριστεί με τον ίδιο τρόπο πάλι σκόρερ, όμως αυτή τη φορά ο αντίπαλος γκολκίπερ ενήργησε σωστά και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε κατακόρυφα (μάλιστα στο 71ο λεπτό ο Ντοναντόνι έβγαλε τον αρνητικό Κουαλιαρέλα, με τον άσο της Κάλιαρι, Φότζα, να παίρνει τη θέση του και να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα με το εθνόσημο), γεγονός που οδηγούσε στο συμπέρασμα πως το γκολ του Πίρλο από το πρώτο μέρος θα έκρινε και τον τελικό νικητή.

Τελικά, μία όμορφη συνεργασία έφερε το 2-0, με τον Τόνι να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Γκρόσο, και τον αμυντικό της Λιόν να σφραγίζει τη νίκη των Ιταλών. Τώρα, η Ιταλία περιμένει ένα "δώρο" από τη Γεωργία, η οποία υποδέχεται την ερχόμενη Τετάρτη τη Σκωτία.

Σε διαφορετική περίπτωση, η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει μόνο τη νίκη στο εκτός έδρας ματς με τους Σκωτσέζους (17/11), αν δεν θέλει ναπαρακολουθήσει την τελική φάση της διοργάνωσης από την τηλεόραση...

Σκωτία-Ουκρανία 3-1 (3' Μίλερ, 10' ΜακΚάλοκ, 68' ΜακΦάντεν / 24' Σεβτσένκο)

Nησιά Φερόε-Γαλλία 0-6 (6' Ανελκά, 8' Ανρί, 50', 81' Μπενζεμά, 66' Ροτέν, 90' Μπεν Αρφά)

Ιταλία-Γεωργία 2-0 (44' Πίρλο, 84' Γκρόσο)

4ο όμιλος
Αδιάφορο βαθμολογικά ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Σλοβακία και Σαν Μαρίνο (το ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία των προκριματικών αγώνων του Σαββάτου), όμως αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να κάνουν επίδειξη δύναμης, φιλοδωρώντας με επτά τέρματα την ουραγό του 4ου ομίλου και χειρότερης ομάδας της διοργάνωσης, Σαν Μαρίνο.

Το ματς είχε κριθεί από το πρώτο μέρος με την Σλοβακία να προηγείται με 3-0 από τα τέρματα των Χάμσικ (24'), Σέστακ (32') και Σεπάρα (37"), ενώ στην επανάληψη η "καταιγίδα" τερμάτων συνεχίστηκε, με τους Σκρτελ, Ολόσκο και Ντούρικα (με πέναλτι) να προσθέτουν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ, και τον Σέστακ να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα, για να διαμορφωθεί το τελικό 7-0 από το 76ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η Σλοβακία έφτασε τους 13 πόντους, χωρίς ωστόσο να έχει την παραμικρή ελπίδα πρόκρισης, ενώ το Σαν Μαρίνο γνώρισε την 10η ήττα σε ισάριθμους αγώνες, φτάνοντας μάλιστα τα 50 (!) τέρματα παθητικό (έχει να αντιπαρατάξει μόλις ένα τέρμα στο ενεργητικό του).

Θρίαμβος Κύπρου, δύο γκολ ο Οκκάς
Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στον 4ο προκριματικό όμιλο πανηγύρισε η Κύπρος, η οποία μετά τις δύο επιτυχίες της κόντρα στην ασθενέστερη ομάδα του ομίλου, Σαν Μαρίνο, επιβλήθηκε με 3-1 της Ουαλίας, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 0-1.

Μάλιστα η μεγάλη ανατροπή σημειώθηκε χάρη σε δύο τέρματα παικτών που αγωνίστηκαν για πολλά χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα, τους Γιάννη Οκκά (δύο τέρματα) και Κώστα Χαραλαμπίδη. Η ομάδα του Τζον Τόσακ πήρε το προβάδισμα μόλις στο 21ο λεπτό με το γκολ του Κόλινς, ο οποίος νίκησε με πλασέ από κοντά τον Γεωργαλίδη, μετά από χαμηλή σέντρα που πραγματοποίησε ο Γκάρεθ Μπέιλ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γιάννης Οκκάς είδε το γκολ που πέτυχε να ακυρώνεται ως οφσάιντ, όμως η "δικαίωση" για τον επιθετικό της Θέλτα ήρθε στο 59ο λεπτό, ο οποίος σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αλωνεύτη.

Το 2-1 έγινε και πάλι από τον πρώην άσο του Ολυμπιακού στο 69ο λεπτό από με πλασέ από κοντά, με τον παίκτη της Ιένα από τη φετινή σεζόν, Κώστα Χαραλαμπίδη, να γράφει με κεφαλιά το τελικό 3-1, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη, η οποία ξεπέρασε πλέον την Ουαλία στον όμιλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Μιχάλης Κωνσταντίνου, έμεινε εκτός αποστολής, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε στο πόδι, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός αποστολής.

Προκρίθηκαν και μαθηματικά τα "πάντσερ"
Τις τελευταίες της ελπίδες για να προλάβει το... τρένο που οδηγεί στην τελική φάση του Euro 2008 αποχαιρέτησε ουσιαστικά η Ιρλανδία, η οποία δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου Γερμανία.

Το 0-0 σημάδεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με το αποτέλεσμα αυτό να είναι θαυμάσιο... δώρο για την Τσεχία (είχε ρεπό), καθώς παρέμεινε πέντε πόντους πάνω από τους Ιρλανδούς έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ, παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες στο Δουβλίνο, όμως διατήρησε το αήττητό της στην προκριματική φάση (7 νίκες-2 ισοπαλίες), με την διοργανώτρια του τελευταίου Μουντιάλ να μπορεί να υπερηφανεύεται ότι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της για το Euro 2008, έχοντας μάλιστα να δώσει ακόμη τρία παιχνίδια, τα οποία είναι όλα εντός έδρας (!).

Σλοβακία-Σαν Μαρίνο 7-0 (24' Χάμσικ, 32', 57' Σέστακ, 37' Σαπάρα, 51' Σκρτελ, 54' Ολόσκο, 76' (πεν.) Ντούρικα)

Κύπρος-Ουαλία 3-1 (59', 68' Οκκάς, 79' Χαραλαμπίδης / 21' Κόλινς)

5ος όμιλος
Στο ματς Ρωσία-Αγγλία που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (17/11) θα κριθεί κατά πάσα πιθανότητα το ποια από τις δύο ομάδες θα καταλάβει την 2η προνομιούχο θέση του 5ου ομίλου, που οδηγεί στα τελικά του Euro 2008.

Τα "λιοντάρια" του ΜακΛάρεν δεν αντιμέτωπισαν δυσκολίες απέναντι στην αδύναμη Εσθονία στο "Γουέμπλεϊ" την οποία υπέταξαν με 3-0 (και τα τρία γκολ από το πρώτο ημίχρονο), πετυχαίνοντας έτσι την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στα προκριματικά και μάλιστα με αυτό το σκορ, γνωρίζοντας πλέον πως ακόμη και με ισοπαλία στη Ρωσία μετατρέπονται το αδιαφιλονίκητο φαβορί να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για τα γήπεδα της Αυστρίας και Ελβετίας.

Το σκορ για τα "λιοντάρια" άνοιξε μόλις στο 11ο λεπτό ο Σον Ράιτ-Φίλιπς, ο οποίος δέχτηκε τη μπαλιά από τον Ρίτσαρντς και με χαμηλό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων Πουμ, ο οποίος είχε τεράστιο μερίδιο ευθύνης καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του.

Στο 32ο λεπτό έγινε το 2-0 για την ομάδα του Στιβ ΜακΛάρεν, τον Γούειν Ρούνεϊ να πανηγυρίζει ένα ιστορικό γκολ, καθώς ήταν το πρώτο που πέτυχε με τη φανέλα με το εθνόσημο μετά από 3 χρόνια (40 μήνες για την ακρίβεια) όταν και είχε βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο ματς με την Κροατία για την τελική φάση του Euro 2004 (21 Ioυνίου).

Ο Τζο Κόουλ έκανε την κούρσα από τα αριστέρα και μετά τη χαμηλή σέντρα που έβγαλε, βρήκε τον άσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε επίκαιρη θέση, ο οποίος με αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ένα λεπτό αργότερα, το παιχνίδι πέρασε οριστικά στην... ιστορία, με τον Άσλεϊ Κόουλ να κάνει τη βαθιά σέντρα και τον Ραν να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αγγλία κατέβασε... στροφές κάνοντας οικονομία δυνάμεων για το κρασ-τεστ με τη Ρωσία, με μοναδικό μελανό σημείο για τους Άγγλους να είναι ο τραυματισμός του Άσλεϊ Κόουλ στο 48ο λεπτό (αποχώρησε και τη θέση του πήρε ο Φιλ Νέβιλ), με την συμμετοχή του την Τετάρτη να είναι αρκετά αμφίβολη.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η συνύπαρξη Όουεν-Ρούνεϊ στην γραμμή κρούσης για πρώτη φορά επί εποχής ΜακΛάρεν, η παρουσία του Σολ Κάμπελ στην βασική 11αδα της Αγγλίας μετά από 2 χρόνια, καθώς και η ανάδειξη του Γκάρεθ Μπάρι (παρτενέρ του Τζέραρντ στο χώρο του κέντρου) ως MVP της αναμέτρησης.

Στην κορυφή με Εντουάρντο η Κροατία
Την απόσταση ασφαλείας από την δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, Αγγλία, διατήρησε η Κροατία, η οποία παρότι δυσκολεύτηκε τελικά κατάφερε να κάμψει με 1-0 την αντίσταση του Ισραήλ, χάρη στο τέρμα του επιθετικού της Άρσεναλ, Εντουάρντο Ντα Σίλβα στο 52ο λεπτό.

Χαρακτηριστικό της εκπληκτικής πορείας που πραγματοποιεί μέχρι η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς είναι ότι παραμένει αήττητη σε όλη την προκριματική φάση, μετρώντας 8 νίκες και 2 ισοπαλίες σε 10 παιχνίδια, ενώ στον αντίποδα το Ισραήλ γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του (είχε προηγηθεί το 0-3 από την Αγγλία στο "Γουέμπλεί" στις 8 Σεπτεμβρίου), αποχαιρετώντας ουσιαστικά τις ελπίδες του για την κατάκτηση της 2η θέσης του ομίλου.

Αγγλία-Εσθονία 3-0 (11' Ράιτ-Φίλιπς, 32' Ρούνεϊ, 33' (αυτ.) Ραν)

Κροατία-Ισραήλ 1-0 (52' Εντουάρντο Σίβα)