ΑΕΚ

Έλφσμποργκ-ΑΕΚ 1-1

παππας ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΚ κινδύνεψε με ήττα από την Έλφσμποργκ, αλλά κατάφερε να πάρει την ισοπαλία 1-1 (vid)

Οι Σουηδοί έδειξαν μία ομάδα που ήθελε τη νίκη και ίσως να την δικαιούταν με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Γρήγορους παίκτες με αντοχές έπιασαν στον ύπνο την ΑΕΚ, που δεν κατάφερε να τους αντιμετωπίσει κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. O Σέρα Φερέρ θα έχει παράπονα από τους παίκτες με την συνολική τους απόδοση παρά την άνοδο στην επανάληψη.
Η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στο ματς. Οι γηπεδούχοι έκαναν το αυτονόητο στο ξεκίνημα. Επέβαλαν το παιχνίδι τους και το κατάφεραν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μούμπεκ στο 15' μετά από λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Μπούρμπο, που βρέθηκε ως κεντρικός αμυντικός.

Παράλληλα, στο ίδιο διάστημα οι παίκτες του Σέρα Φερέρ προσπαθούσαν να σταθούν στα πόδια τους στον συνθετικό χλοοτάπητα, μη βρίσκοντας τον τρόπο να δημιουργήσουν υποψία ευκαιρίας μπροστά στην εστία του Βίλαντ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερο ομάδα και εκτός από το γκολ κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους επιθετικούς της ΑΕΚ.

"Απόντες" από το παιχνίδι ήταν οι μέσοι της ΑΕΚ. Η απουσία του Ριβάλντο ήταν εμφανής στον χώρο του κέντρου καθώς δεν υπήρχε ηρεμία, καθάρο μυαλό και σωστή ανάπτυξη στο τρόπο παιχνδιού. Η κινητικότητα των παικτών της Έλφσμποργκ ήταν το πρόβλημα που κλήθηκε να λύσει ο Φερέρ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Σουηδοί έβρισκαν τον τρόπο με συνεχείς εναλλαγές των θέσεων και τους κενούς χώρους να εκμεταλλευτούν τις αδυναμίες της ΑΕΚ.

Μοναδική καλή στιγμή για την "'Ενωση" στο πρώτο ημίχρονο θεωρείται η κεφαλιά του Μπλάνκο που έφυγε άουτ. Η ΑΕΚ έδειξε ότι όπως και στην Αυστρία κόντρα στην Σάλτσμπουργκ, δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στον συνθετικό χλοοτάπητα της Σουηδικής ομάδας και χρειάστηκε να χάσει ένα ημίχρονο για να συνηθίσει στον τρόπο παιχνιδιού των γηπεδούχων στο συγκερκιμένο τερέν.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φερέρ βλέποντας ότι ο Πορτογάλος Μανού δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα πέρασε τον ξεχασμένο Παππά. Ο 23χρονος παίκτης τον δικαίωσε απόλυτα αφού πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ, δίνοντας ψυχολογικό αβαντάζ στην ΑΕΚ.

Το σκηνικό είχε αλλάξει άρδην και μεταφέρθηκε στην εστία του Βίλαντ. Η πίεση έδειξε τις αμυντικές αδυναμίες της Έλφσμποργκ που φάνηκε ότι δεν είχε συνοχή στα μετόπισθεν. Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης ανήκουν στην ΑΕΚ που βρέθηκε και άλλες φορές σε θέση για γκολ, αλλά τα σουτ των Μπλάνκο και Μαντούκα δεν ήταν εύστοχα.

Το παιχνίδι σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο πήρε έναν γρήγορο ρυθμό μετά την άνοδο της ΑΕΚ, καθώς και οι παίκτες της Έλφσμποργκ δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και αναζήτησαν το δεύτερο γκολ. Το δοκάρι έσωσε τρεις φορές τον Μορέτο από την παραβίαση της εστία τους. Πρώτα με τον Μούμπεκ στο 59' και τον Αλεξάντερσον στο 70' και στο τέλος με τον Σβένσον.

Η ΑΕΚ παρά την εμφανή διάθεση να κάνει παιχνίδι δεν μπορούσε να ανακόψει τους επιθετικούς της Έλσφμποργκ. Οι Αλεξάντερσον και Σβένσον δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα στην εστία των "κιτρινόμαυρων".

Τα σουτ έξω από την περιοχή ήταν ο τρόπος προσπάθειας δημιουργίας φάσεων για την ΑΕΚ. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε αμείωτος. Οι δύο ομάδες δεν κλείστηκαν και τους προπονητές να δίνουν συνεχώς οδηγίες στους παίκτες τους να ψάξουν το γκολ της νίκης.

Ο Φέρερ πέρασε τον Κονέ δίπλα στον Μπλάνκο στα τελευταία λεπτά ενώ και ο Μάρκους Χάγκλουντ ζήτησε από τους παίκτες του να μην γυρίσουν πίσω. Ο σκόρερ της ΑΕΚ Παππάς δεν κατάφερε να φανεί στο υπόλοιπο του αγώνα, αλλά αυτό που του ζητήθηκε το πέτυχε με το παραπάνω.

Η Έλφσμποργκ πίεσε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα για τη νίκη με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν απεγνωσμένα σε κόρνερ. Το τελικό σκορ βρήκε την "Ένωση" να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας. Επόμενος αγώνας για την ΑΕΚ είναι στις 29/11 στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Φιορεντίνα.

Βιγιαρεάλ - Φιορεντίνα 1-1

Ο Καμπντεβίλα έσωσε την παρτίδα για την Βιγιαρεάλ. Με δικό του γκολ στο 88' η Ισπανική ομάδα υποχρεώθηκε σε 1-1 ισοπαλία στε "Μαδριγάλ" με αντίπαλο την Φιορεντίνα στον τρίτο όμιλο που βρίσκεται η ΑΕΚ.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο στερούνταν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Δύο καλές στιγμές για την Φιορεντίνα με τους Μούτο και Λιβεράνι που δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Ντιέγκο Λόπεζ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Τόμασον στο 20' και αυτό ήταν όλο σε ένα δυνατό παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον ύπνο τους παίκτες της Βιγιαρεάλ. Στο 48΄ο Βιέρι έδωσε το προβάδισμα στους "βιόλα" με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Ρουμάνου Μούτου, πετυχαίνοντας το 25 του γκολ σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Μία φάση είχαν οι δύο ομάδες στο υπόλοιπο του αγώνα πριν ισοφαρίσει ο Καμπντεβίλα στο 88' με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόσι. Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βιγιαρεάλ: Ντιέγκο Λόπεζ, Καμπντεβίλα, Άνγκελ, Γκοντίν, Φουέντες, Κάνι(64' Νιχάτ), Ζοσίκο(63' Καθόρλα), Σέννα, Φερνάντεζ, Τόμασσον(79' Πιρές), Ρόσι

Φιορεντίνα: Φρεϊ, Ουιφαλούσι, Νταϊνέλι, Κρόλντρπα, Μπαλζαρέτι, Πανζιένζα, Λιβεράνι, Κουζμάνοβιτς(74' Ντοναντέλ), Γιόργκεσεν(58' Βαντεν Μπόρε), Μούτου, Βιέρι(65' Οσβάλντο)

Το LIVE του αγώνα της ΑΕΚ:
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Μπόρας Αρένα"
Διαιτητής: Πίτερ Σίπελ(Γερμανία)
Βοηθοί: Σέπε, Αϊτεκίν.

Έλφσμποργκ: Βίλαντ, Μπιοργκ, Μ. Άντερσον, Αούγκουστσον, Κάρλσον, Ισιζάκι, Α. Σβένσον, Ιλόλα, Αλεξάντερσον, Μ. Σβένσον,Μομπάεκ.

ΑΕΚ: Μορέτο, Μπούρμπος, Ζεράλδο, Παπασταθόπουλος, Αρουαμπαρένα, Μανού, Ενσαλίβα, Τόζερ, Σέζαρ, Μαντούκα, Μπλάνκο.

1' Έναρξη αγώνα
2' Κόρνερ Έλφσμποργκ
7' Σχόλιο
Μετά το ξεκίνημα του αγώνα που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φθάσουν στο γκολ, χωρίς όμως ουσιαστική ευκαιρία, η ΑΕΚ ισορόπησε το παιχνίδι.
13' Οφσάιντ Έλφσμποργκ
15' Γκολ Έλφσμποργκ
Σέντρα του Ισιζάγκι από τα αριστερά μόνος στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ ο Μομπάεκ, με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.
20' Φάουλ AEK
Εκτέλεσε άστοχα ο Ζούλιο Σέζαρ.
22' Οφσάιντ Έλφσμποργκ
26' Κόρνερ AEK
Έδιωξαν οι αμυντικοί της Ελφσμποργκ.
27' Σχόλιο
Η ΑΕΚ δεν μπορεί να επιβάλει το παιχνίδι της, αδυνατώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες.
29' Ευκαιρία AEK
Κεφαλιά του Μπλάνκο η μπάλα κατέληξε άουτ.
31' Κόρνερ Έλφσμποργκ
32' Κόρνερ Έλφσμποργκ
32' Οφσάιντ Έλφσμποργκ
38' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις το παιχνίδι στο οποίο η ΑΕΚ προσπαθεί να κάνει την πρώτη της καλή ευκαιρία.
42' Κόρνερ Έλφσμποργκ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη AEK Μανού
Ο Παπάς μπήκε στο παιχνίδι.
47' Ευκαιρία AEK
Σε γυριστό σουτ του Μπλάνκο έξω από την περιοχή ο Βίλαντ έδιωξε με υπερπροσπάθεια.
49' Γκολ AEK Παππάς
Ο Χάρης Παππάς πήρε την μπάλα κάτω από το κέντρο, βρήκε κενό χώρο και με σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε για την "Ένωση".
51' Ευκαιρία AEK
Κεφαλιά του Μπλάνκο μπλοκάρει ο Βίλαντ.
53' Ευκαιρία Έλφσμποργκ
Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κάρλσον με σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μορέτο.
55' Ευκαιρία AEK
Σοτυ του Τόχερ η μπάλα έφυγε άουτ.
58' Σουτ AEK
Ο Μαντούκα δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Βίλαντ.
59' Δοκάρι Έλφσμποργκ
Ο Μούμπεκ ελίχθηκε μέσα από την περιοχή στα αριστερά όπως επιτίθεται η Έλφσμποργκ, το σουτ βρήκε το δεξί δοκάρι του Μορέτο.
60' Κίτρινη κάρτα Έλφσμποργκ Σβένσον
62' Αλλαγή παίκτη AEK Ενσαλίβα
Ο Καφές μπήκε στο παιχνίδι.
64' Σουτ AEK
Σουτ του Μπλάνκο έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Βίλαντ.
66' Ευκαιρία AEK
Σουτ του Σβένσον από το ύψος του πέναλτι έδιωξε εντυπωσιακά ο Μορέτο.
70' Δοκάρι Έλφσμποργκ
Γυριστό σουτ του Αλεξάντερσον από το ύψος της μικρής περιοχής "τράνταξε" το δοκάρι του Μορέτο.
73' Σουτ AEK
Σουτ του Τόζερ η μπάλα έφυγε άουτ.
75' Αλλαγή παίκτη AEK Σέζαρ
Ο Κονέ μπήκε στον αγώνα.
77' Αλλαγή παίκτη Έλφσμποργκ Μ. Σβένσον
Ο Κινγκ μπήκε στο παιχνίδι.
79' Ευκαιρία AEK
Ο Τόζερ μόνος από την μεγάλη περιοχή δεν πλασάρει σωστά και η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Βίλαντ.
86' Δοκάρι Έλφσμποργκ
Τρίτο δοκάρι για την Έλφσμποργκ με τον Σβένσον.
87' Αλλαγή παίκτη Έλφσμποργκ Ισιζάκι
Ο Μπέργκλουντ μπήκε στον αγώνα.
89' Κόρνερ Έλφσμποργκ
90' Έναρξη καθυστερήσεων
92' Κίτρινη κάρτα Έλφσμποργκ Κιν