ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Αλβανία-Ελλάδα 1-1

Χριστοδουλόπουλος

Η Εθνική Ελπίδων δεν τα κατάφερε κόντρα στην Αλβανία και παραχώρησε ισοπαλία 1-1

Οι ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2009 είχαν "ψαλιδιστεί" σημαντικά, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε με νύχια και με δόντια προκειμένου να συνεχίζει να ελπίζει στο... θαύμα. Ένα γκολ όμως των γηπεδούχων στο 65' γκρέμισε και τις τελευταίες πιθανότητες.
Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Νιόπλια δεν μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν των προσδοκιών σε μία δύσκολη έδρα και σε ένα παιχνίδι για το οποίο ο ομοσπονδιακός τεχνικός είχε προειδοποιήσειι σε δηλώσεις του ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Το προβάδισμα στην Εθνικής μας έδωσε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 24ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού έκανε άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων και αφού μπήκε στην μεγάλη περιοχή, με ένα έξοχο πλασέ με το δεξί έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στο βάθος της εστίας του τερματοφύλακα των Αλβανών που προσπάθησε, χωρίς ωστόσο το επιθυμητό αποτέλεσμα, να αποσοβήσει το γκολ.

Η Εθνική διατήρησε το προβάδισμά της έως το 65', χάνοντας παράλληλα αρκετές ευκαιρίες να σιγουρέψει τη νίκη με ένα ακόμα τέρμα, όταν και η Εθνική ομάδα της Αλβανίας με κεφαλιά του Σούκαϊ ύστερα από εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό της αναμέτρησης.

Πλέον η Εθνική δε διατηρεί καμία ελπίδα για πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2009 Under-21.

Τυπική διαδικασία οι επόμενες αγωνιστικές, με την Ελλάδα να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ιταλία (5 Σεπτεμβρίου 2008), ενώ στις 10 του ίδιου μήνα υποδέχεται τα Νησιά Φερόε στην τελευταία αγωνιστική του 1ου προκριματικού ομίλου.

Διαιτητής: Ασάφ Κέναν (Ισραήλ)

Κίτρινες: Τσαούσαϊ, Λικμέτα - Ιωαννίδης, Μπαλάφας, Γκαλίτσιος

Οι συνθέσεις:

ΑΛΒΑΝΙΑ: Κολίκι, Αράπι, Ζεκίρι (87΄ Φάνα), Λικμέτα, Ραμαζανί, Μαλίντι (55΄ Φιλίπι), Τσαούσαϊ (60΄ Καραμπέτσι), Σούκαϊ, Λίκα, Μαλοτάι, Βίλα.

ΕΛΛΑΔΑ: Κασμερίδης, Γκαλίτσιος, Σιόντης, Μπαλάφας, Ιωαννίδης, Ρίκκα, Παπαδόπουλος (85΄ Γεωργιάδης), Ηλιάδης (74΄ Δημούτσος), Μήτρογλου (57΄ Πετρόπουλος), Χριστοδουλόπουλος, Γιάντσης.

Νιόπλιας: " Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο"

Ο τεχνικός του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δήλωσε αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης: " Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, καθώς οι δύο ομάδες είχαν στον έλεγχό τους από ένα ημίχρονο. Εμείς στο πρώτο και η Αλβανία στο δεύτερο. Οι αντίπαλοί μας είχαν μία μεγάλη ευκαιρία κι εμείς το δοκάρι του Πετρόπουλου στο προτελευταίο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος και μετά το γκολ που δεχτήκαμε, η Αλβανία έγινε επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, δίνοντάς μας χώρο να κινηθούμε. Πάντα με την Αλβανία συναντάμε δυσκολίες, έτσι και σε αυτόν τον αγώνα.

Μάλιστα σήμερα παίξαμε υπό καιρικές συνθήκες άσχημες, λόγω της ζέστης που επικρατούσε, κάτι που επηρρέασε την απόδοσή μας. Βρισκόμαστε σε ένα στάδιο που στόχος μας είναι η προώθηση νέων παιδιών στην ομάδα ώστε να δημιουργήσουμε τη νέα εθνική Ελπίδων