EUROPA LEAGUE

"Σόου" Κλόζε στο Βελιγράδι

κλοζε

Αρκετές ήταν οι εκπλήξεις που προέκυψαν στους αγώνες της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου UEFA, με αποκορύφωμα την ανατροπή που πέτυχε η Μπάγερν (!!!) επί του Αστέρα, στο Βελιγράδι, με χατ-τρικ του Κλόζε

Μπορεί μια νίκη της Μπάγερν σε βάρος του Ερυθρού Αστέρα, να μην θεωρείται έκπληξη, όταν όμως αυτή πραγματοποιείται με δύο τέρματα που τα χώριζαν χρονικά περί τα πέντε λεπτά και μάλιστα του ίδιου ποδοσφαιριστή, τότε η υπόθεση αποκτά ενδιαφέρον.
Οι αντίπαλοι του Άρη, στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου UEFA "διασταύρωσαν τα ξίφη τους", στο Μαρακανά του Βελιγραδίου, με τον γηπεδούχο Αστέρα (πρώην ομάδα του Μπάγεβιτς) να ξεκινάει δυνατά και να παίρνει το προβάδισμα, μετά από τέρμα του Κόρομαν, μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι "Βαυαροί" απάντησαν, με τον Μίροσλαβ Κλόζε, μόλις 4 λεπτά αργότερα, παγώνοντας τους οπαδούς των γηπεδούχων. Το 1-1, ήταν και το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ενώ το δεύτερο μέρος, αναμενόταν (και ήταν) ακόμη πιο συναρπαστικό.

Ο Μιλίγιας, στο 74ο λεπτό, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον "Αστέρα", γκολ που έβαλε φωτιά στις εξέδρες, καθώς έκανε τους οπαδούς της ομάδας να πιστέψουν σε μια ανέλπιστη νίκη. Λογαριάζαν όμως χωρίς τον... Κλόζε.

Ο Γερμανός διεθνής επιθετικός, αποφάσισε τέσσερα λεπτά πριν την λήξη να αλλάξει την ροή του αγώνα, ενώ μέχρι τότε δεν είχε απειλήσει ιδιαίτερα, τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Έτσι στο 86ο λεπτό, ο Κλόζε κατάφερε να ισοφαρίσει, βάζοντας εν μέρει "τάξη" στον αγώνα, ενώ φρόντισε να ολοκληρώσει το έργο του στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας τους τρείς "χαμένους" μέχρι και πέντε λεπτά νωρίτερα βαθμούς στην ομάδα.