ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Μομπιτέλκο: 79-74

Τσιακος ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Μομπιτέλκο με 79-74 και ξεκίνησε με το δεξί στη Β φάση του Eurocup

Ωστόσο, η ομάδα του Ταπ Μπάλντουϊν νίκησε και αυτό είναι θετικό στοιχείο από μόνο του, όπως και το γεγονός ότι δεν στηρίχθηκε στην απόδοση ενός παίκτη, αλλά στην ομαδική προσπάθεια και αποτελεσματικότητα.
Για την ακρίβεια ο δικέφαλος της Θεσσαλονίκης είχε πέντε παίκτες με δίψηφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα τους Γκιλέσπι, Βεργίνη και Τσιάκο με 13 πόντους και τον Σόντερς με 12.

Ιδιαίτερα ο Βεργίνης ήταν εκείνος που πρωταγωνίστησε στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια διαφορά άνω των δέκα πόντων και να επιβάλλει το ρυθμό του. Όμως, κάποια λάθη και αρκετά άστοχα σουτ από την περιφέρεια έδωσαν στους Ρουμάνους το δικαίωμα να ισοφαρίσουν. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το σκορ 44-35.

Η διαφορά παρέμεινε σε καλά επίπεδα και στο δεύτερο ημίχρονο και αν η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν πιο συγκεντρωμένη στα σουτ και τις ελεύθερες βολές, θα μπορούσε να διασφαλίσει μια μεγαλύτερη διαφορά για τον επαναληπτικό αγώνα και όχι την... εύθραστη των πέντε πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 44-35, 60-51, 79-74

ΠΑΟΚ: Γκιλέσπι 13 (1), Βεργίνης 13 (3), Ντιαρά 5 (1), Χαριτόπουλος 8, Χάνσελ, Σφέικος, Χάμφρεϊ 8 (2), Κούβελας 3, Τσιάκος 13, Σόντερς 12, Δεμερτζής 4.

Μομπιτέλκο: Μέντβεντι , Τσούιτς 12 (1), Μοτσάνου 2, Ιχεαντίντου 12 (2), Σιλς 14 (2), Κρστάνοβιτς 12, Βούκας 17 (1), Λαπούστε 5 (1).