CHAMPIONS LEAGUE

Σόου η Σεβίλλη, 2/2 η Άρσεναλ

Σεβίλλη πανηγυρικο

Η Σεβίλλη επιβλήθηκε άνετα της Σλάβια Πράγας με 4-2. Το γκολ του Φαν Πέρσι (76') αρκούσε την Άρσεναλ για να περάσει απο το Βουκουρέστι

Σεβίλλη – Σλάβια Πράγας 4-2

Η Σεβίλλη δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Σλάβια Πράγας και έφθασε σε μια άνετη νίκη με 3-1 στο “Σάντσεθ Πινθχουάν”. Στο 8ο λεπτό ο Κανουτέ έγινε κάτοχος της μπάλας στα δεξιά της περιοχής των Τσέχων, απέφυγε τον Βάνιακ και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να “παγώσουν” (προσωρινά) τους οπαδούς της Σεβίλλης στο 19ο λεπτό. Ο Κράιτσικ συνδυάστηκε με τον Γιάντα απο τα δεξιά και γύρισε την μπάλα για τον Ντάνιελ Πούντιλ που με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αντρες Πάλοπ. Οι Σεβιγιάνοι ωστόσο, κατάφεραν να προηγηθούν πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 27' ο Κανουτέ τροφοδότησε τον Λουΐς Φαμπιάνο που απέφυγε τον Βάνιακ και δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 58' οι παίκτες του Χουάντε Ράμος ουσιαστικά “κλέιδωσαν” τη νίκη, όταν ο Σεϊντού Κεϊτά έκανε την γυριστή κεφαλιά μετά απο εκτέλεση κόρνερ και ο Ζουλιέν Εσκουντέ με πλασέ απο κοντινή απόσταση, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Κάπου εκεί οι Τσέχοι έριξαν “λευκή πετσέτα” με αποτέλεσμα η Σεβίλλη να κάνει οτι θέλει στο γήπεδο. Στο 69' ο Κανουτέ τροφοδότησε τον Κονέ που βγήκε απέναντι απο τον Βάνιακ και με πλασέ έστειλε την μπάλα στην γωνία για να διαμορφώσει το 4-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καλιβόντα (4-2).

Συνθέσεις
Σεβίλλη (Χουάντε Ράμος):
Πάλοπ, Ντραγκουτίνοβιτς, Ντάνιελ Άλβες, Αντριάνο (81' Χίνκελ), Χεσούς Νάβας (75' Ντούντα), Πόουλσεν, Λουΐς Φαμπιάνο (64' Κονέ), Κανουτέ, Εσκουντέ, Κεϊτά, Μπουλαρούζ.

Σλάβια Πράγας (Κάρελ Γιάρολιμ): Βάνιακ, Χούμπατσεκ, Σβεκ, Βλτσεκ, Γιάντα (63' Καλιβόντα), Ντρίζνταλ (46' Ιβάνα), Σούρεκ, Πούντιλ, Σούτσι, Κράιτσικ, Μπελαΐντ (70' Βόλεσακ).

Διαιτητής: Γιούρι Μπασκάλοφ (Ρωσία)
Βοηθοί: Τιχόν Καλούγκιν (Ρωσία), Αντον Αβεριάνοφ (Ρωσία)
Διαιτητής: Αλεξάντερ Γκοντσάρ (Ρωσία)
Κίτρινες: Σούρεκ, Βόλεσακ (Σλάβια Πράγας)

Στεάουα – Άρσεναλ 0-1

Η αναμέτρηση στο Βουκουρέστι θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, καθώς οι δυο ομάδες απογοητευσαν με την απόδοση τους, ωστόσο το γκολ του Φαν Πέρσι στο 76' ήταν αρκετό στους “κανονιέρηδες” για να πάρουν τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο, η μοναδική αξιόλογη φαση δημιουργήθηκε απο τους φιλοξενούμενους στο 42', αλλά ο Φλαμινί δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ, καθώς ο Ζαπάτα έσωσε την κατάσταση για τους Ρουμάνους.

Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση και οι Ρουμάνοι πλησίασαν το γκολ στο 58' όταν ο Ντίκα πέρασε την μπάλα πάνω απο τον Αλμούνια, όμως ο Τουρέ πρόλαβε να την απομακρύνει πριν περάσει την γραμμή. Οτι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, το πε΄τυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 76', όταν ο Αντεμπαγιόρ μπήκε στην περιοχή απο τ' αριστερά και γύρισε για τον Φαν Πέρσι που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαπάτα. Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την λήξη του αγώνα οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια αξιόλογη φάση, με αποτέλεσμα οι Λονδρέζοι να πανηγυρίσουν την δεύτερη νίκη στον όμιλο.