ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χωρίς νικητή το ντέρμπι Μπάγερν-Σάλκε

New Image

Ισόπαλο, με σκορ 1-1, έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα ανάμεσα στις δύο μοναδικές αήττητες ομάδες του πρωταθλήματος, Μπάγερν και Σάλκε

Η "Αλιάντς Αρίνα" σίγησε στο 36ο λεπτό όταν ο Ράκιτιτς νίκησε με δεξί διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής τον Όλιβερ Καν, όμως οι καρδιές των οπαδών της Μπάγερν Μονάχου επανήλθαν στις θέσεις τους στο 54ο λεπτό, με τον Μίροσλαβ Κλόζε να διαμορφώνει με κεφαλιά το τελικό 1-1, πανηγυρίζοντας το τέταρτό του τέρμα στο πρωτάθλημα.
Νίκη για την Μπάγερν Λεβερκούζεν με 2-0 επί της Μπόχουμ, με τον Φάνη Γκέκα να αγωνίζεται για 77 λεπτά κόντρα στην πρώην ομάδα του και να αντικαθίσταται από τον Μπαρμπάρεζ.

Συνεχίζεται το εντυπωσιακό ξεκίνημα των Άϊντραχτ Φρανκφούρτης και Αρμίνια Μπίλεφελντ, με την ομάδα των Κυργιάκου και Αμανατίδη να επικρατεί με 2-1 του Αμβούργου και αυτήν των Καμπάνταη και Μασμανίδη να βρίσκεται πλέον έναν βαθμό πίσω από την κορυφή, μετά το εντυπωσιακό 4-2 επί της Χάνσα Ροστόκ.

Διατήρησαν το αήτητο Μπάγερν και Σάλκε
Η Μπάγερν ήταν η ομάδα που πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε μία δύο αξιόλογες φάσεις στην εστία των "κενιγκασμπλάουεν", με κορυφαία την προβολή του Τόνι σε σέντρα-διαβήτη από τον Φαν Μπόμελ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι (34ο λεπτό), όμως η Σάλκε ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στα καρέ των Βαυαρών.

Ο Ασαμόα κινήθηκε από τα δεξιά, τροφοδότησε τον Ράκιτιτς που ήταν έξω από την μεγάλη περιοχή με μέτωπο προς την εστία, με τον Κροάτη να εξαπολύει δυνατό διαγώνιο σουτ από τα 20 μέτρα που κατέληξε στη δεξιά γωνία του Καν (είχε φοβερά φάλτσα), παρά το γεγονός ότι ακούμπησε λίγο τη μπάλα με τη γροθιά του.

Το γκολ αυτό αποδιοργάνωσε τους γηπεδούχους, γεγονός που παραλίγο να εκμεταλλευτεί η Σάλκε πετυχαίνοντας ένα δεύτερο τέρμα. Στο 44ο λεπτό, ο Κουράνι είδε το τεράστιο κενό στην άμυνα της Μπάγερν, έβγαλε μπαλιά-τρύπα στην πλάτη των αμυντικών που έφερε τον Ράκιτιτς σε θέση τετ α τετ με τον Καν που είχε βγει στο ύψος της μεγάλης περιοχής του, με τον γκολκίπερ της Μπάγερν να "ψαρεύει" τον Κροάτη φορ και να μπλοκάρει το πλασέ του.

Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν μπήκε δυνατά πιέζοντας για την ισοφάριση και το κατάφερε μόλις στο 54ο λεπτό, με τα τρία μεγαλύτερα μετεγγραφικά αποκτήματα του καλοκαιρού για τους Βαυαρούς να έχουν συμμετοχή στη φάση.

Ο Ριμπερί εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η πρώτη κεφαλιά από τον Τόνι αποκρούστηκε από τον Nόιερ, όμως ο Κλόζε που καραδοκούσε πήρε από κοντά τη δεύτερη κεφαλιά με τον γκολκίπερ της Σάλκε σχεδόν εξουδετερωμένο, για να γράψει το 1-1 (τέταρτο του τέρμα στο πρωτάθλημα).

Στο 63ο λεπτό ο Κλόζε έφτασε μία ανάσα από το να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή από κοντά μετά το γύρισμα από τον Σβαϊστάινγκερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Καν έδειξε άριστα αντανακλαστικά διώχνωντας σε κόρνερ δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Ράκιτιτς.

Το παιχνίδι είχε μία άγρια ομορφιά το τελευταίο ημίωρο, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν πολύ καλές στιγμές για να πάρουν το "τρίποντο", ωστόσο το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους, αποτέλεσμα που μάλλον ήταν και το δικαιότερο.

Οι γηπεδούχοι "φώναξαν" πάντως για τη φάση του 81ου λεπτού, όταν ο Ραφίνια τράβηξε μέσα στην περιοχή τη φανέλα του Κλόζε με αποτέλεσμα ο Γερμανός διεθνής φορ να χάσει την ισορροπία του και να πέσει στο έδαφος, με τον διαιτητή να μη θεωρεί πάντως πως έγινε κάτι το επιλήψιμο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ότι τέθηκαν αντιμέτωπα για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά τα δίδυμα αδέρφια Άλντιντοπ. Ο Χαμίτ Άλτιντοπ της Μπάγερν μπήκε στο ματς στο 67ο λεπτό στη θέση του Μπαστιάν Σβαϊνστάιγκερ ενώ τρία λεπτά μετά ο Χαλίτ Άλντιντοπ της Σάλκε αντικατέστησε τον Ασαμόα.

Πάντως, παρά τη δεύτερη σερί ισοπαλία στο πρωτάθλημα, η Μπάγερν εξακολουθεί να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη Μπουντσελίγκα, με την Σάλκε να διατηρεί το αήττητο στο πρωτάθλημα, μετρώντας μία νίκη και τέσσερις ισοπαλίες (!) στις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Στα άλλα ματς της ημέρας
Μπορεί ο Φάνης Γκέκας να μην κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη του "σύγκρουση" με την πρώην ομάδα του, όμως η Μπάγερν Λεβερκούζεν κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Μπόχουμ στην "Μπάι Αρίνα" με σκόρερ τους Χαγκουί και Φρίντριχ, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ο πρώτος "κανονιέρης" της περσινής Μπουντεσλίγκα αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό από τον Μπαρμπάρεζ, ενώ για λογαριασμό της Μπόχουμ αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο ο Ζοέλ Επαλέ.

Συνεχίζεται η εξαιρετική πορεία της Άϊντραχτ Φρακφούρτης στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Σωτήρη Κυργιάκου (αγωνίστηκε σε όλο το ματς) να επικρατεί με σκορ 2-1 στην "Κόμερτσμπανκ Αρίνα" του Αμβούργου, ενώ εντυπωσιακή ήταν σε ένα ακόμα ματς η Αρμίνια Μπίλεφελντ που νίκησε με 4-2 την ουραγό Χάνσα Ροστόκ (5 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια).

Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90ο λεπτό ο Μασμανίδης, ενώ το ματς παρακολούθησε από τον πάγκο ο Καμπάνταης.

Μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, η Στουτγκάρδη πέτυχε δύο τέρματα και μετέτρεψε το "εύθραστο" 1-0 στο τελικό 3-0 με αντίπαλο την Κότμπους του Στάθη Αλωνεύτη (πέρασε στο ματς στο 59ο λεπτό στη θέση του Ράγκελοφ), ενώ η Νυρεμβέργη κατάφερε να γυρίσει το 0-2 εις βάρος της του πρώτου ημιχρόνου και να αναδειχθεί ισόπαλη 2-2 με το Αννόβερο, χάρη στο γκολ του Μίνταλ στο 89ο λεπτό.

Το αποτέλεσμα αυτό ήταν ασφαλώς μεγάλη επιτυχία για τους γηπεδούχους που είχαν πολλές απουσίες, με τον Άγγελο Χαριστέα να αγωνίζεται σε ολόκληρη την αναμέτρηση. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι η το Αννόβερο έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να φύγει για πρώτη φορά νικήτρια από την Νυρεμβέργη από το... μακρινό 1988.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Λεβερκούζεν-Μπόχούμ 2-0 (62' Χαγκουί, 88' Φρίντριχ)
Μπάγερν-Σάλκε 1-1 (54' Κλόζε / 36' Ράκιτιτς)
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Χάνσα Ροστόκ 4-2 (31' Αγκάλι, 51', 55' Άιγκλερ, 60' Βίνιαρεκ / 47' Κερν, 63' Μπούλοφ)
Νυρεμβέργη-Αννόβερο 2-2 (60' Μισίμοβιτς. 89' Μίνταλ / 12', 39' Χάνκε)
Στουτγάρδη-Κότμπους 3-0 (54' Κακάου, 79' Εβέρτον, 83' Γκόμεζ)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αμβούργο 2-1 (8', 87' Μέγιερ / 82' Φαν ντερ Φάαρτ)