EURO

Ελλάδα-Αρμενία 0-0

Χαριστέας-Ελλάδα-Αρμενία

Η Εθνική Ελλάδας ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Αρμενία στο τελευταίο φιλικό πριν το Euro 2008

Σε ένα παιχνίδι που είχε χαρακτηριστεί ως πρόβα-τζενεράλε πριν από το κρίσιμο ματς με τη Σουηδία στις 10 Ιουνίου, η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών, δεν μπόρεσε να επιβάλλει το παιχνίδι της στο μεγαλύτερο διάστημα του 90λεπτου απέναντι σε έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας, με το τελικό 0-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς.
Το συγκρότημα του Ότο Ρεχάγκελ δεν κατάφερε να πιάσει ρυθμό, δεν είχε ταχύτητα, με τους επιθετικούς να καταφέρνουν ελάχιστες φορές να βρεθούν σε θέσεις βολής και τους μέσους να αδυνατούν να προκαλέσουν ρήγματα στον αντίπαλο, είτε με πλαγιοκοπήσεις είτε με κάθετες μπαλιές.

Η άμυνα τα πήγε καλύτερα συγκριτικά με τις υπόλοιπες γραμμές, ωστόσο μερικές φορές πιάστηκε κοιμώμενη, κάτι που σημαίνει πως ο Γερμανός ομοσπονδιακός έχει πράγματα να δουλέψει αλλά και να βελτιώσει μέχρι το "ραντεβού" με τους Σκανδιναβούς.

Το ματς
Στο τελευταίο φιλικό της Εθνικής Ελλάδας πριν από το εναρκτήριο παιχνίδι της στο Euro 2008 με τη Σουηδία (10/6), ο Ότο Ρεχάγκελ παρέταξε την πρωταθλήτρια Ευρώπης με το προσφιλές του σύστημα 4-3-3, αλλά και δύο αλλαγές σε σχέση με την βασική 11αδα που αναμένεται να χρησιμοποιήσει κόντρα στους Σκανδιναβούς (Σπυρόπουλος και Σαλπιγγίδης αντί των Τοροσίδη και Γκέκα).

Την εστία της εθνικής ομάδας υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, με τους Σειταρίδη, Δέλλα, Κυργιάκο και Σπυρόπουλο να συνθέτουν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ο Κατσουράνης ήταν ο καθαρόαιμος αμυντικός χαφ, έχοντας δίπλα του τους Καραγκούνη και Μπασινά, με τον Σαλπιγγίδη να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης και τους Χαριστέα και Αμανατίδη να αποτελούν τα στηρίγματά του, καλύπτοντας τις δύο πτέρυγες στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Οι Έλληνες ομογενείς έδωσαν εντυπωσιακό παρών στο "Μπίμπερερ Μπεργκ" του Όφενμπαχ, έχοντας λαχτάρα να δουν από κοντά τα ποδοσφαιρικά τους ινδάλματα, τα οποία δεν έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθούν από κοντά λόγω της απόστασης από την πατρίδα, όμως οι Έλληνες διεθνείς άργησαν να μπουν στο πνεύμα του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε πολύ ήρεμα, με αμφότερους τους αντιπάλους να ψάχνουν τα πατήματά τους στο χορτάρι (η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ είχε μία ελαφριά πρωτοβουλία των κινήσεων) ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η εθνική ομάδα παρουσίαζε έλλειμμα κίνησης και φαντασίας στο παιχνίδι της δημιουργικά, την ώρα που άρχιζε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα από τους ταχύτατους Αρμένιους.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 15' για την Αρμενία, με τον Κυργιάκο να κάνει το λάθος στο χώρο της μεσαίας γραμμής, τον Πασατζιάν να κλέβει τη μπάλα και να κάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά τον Νικοπολίδη να αντιδράει σωστά και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 20ο λεπτό ο Νικοπολίδης χρειάστηκε να επέμβει άλλες δύο φορές, μπλοκάροντας σταθερά τα μακρινά σουτ των Μχιταριάν και Πιτσέλι, με την Εθνική να κάνει αισθητή την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ για πρώτη φορά στο 30ο λεπτό.

Ο Καραγκούνης έγινε κάτοχος της μπάλας σε θέση έξω αριστερά, κατάφερε με ωραίο μπάσιμο να μπει στην περιοχή της Αρμενίας, εκεί "χόρεψε" δύο αντιπάλους και έκανε το γύρισμα λίγο πριν η μπάλα βγει άουτ, με την γυριστή κεφαλιά του Σαλπιγγίδη από το ύψος της μικρής περιοχής να φεύγει άουτ.

Η Εθνική ομάδα είχε αρχίσει να κυκλοφορεί ωραία τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και να βρίσκει ελεύθερους διαδρόμους, γεγονός που την έφερε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις.

Η πρώτη καλή ευκαιρία παρουσιάστηκε στο 32', με τον Κασπάροφ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια τη μπάλα μετά από μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Μπασινά, ενώ η δεύτερη και πιο κλασική σημειώθηκε στο 37'.

Ο Σεϊταρίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κασπάροφ δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα, ο Χαριστέας πήρε το "ριμπάουντ" και προώθησε τη μπάλα, όμως η προβολή που έκανε από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το ημίχρονο "έκλεισε" με ένα φάουλ του Πατσατζιάν που πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη, σε ένα διάστημα που η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ εμφανίστηκε υποτονική στο παιχνίδι της, έχοντας λίγα μόνο καλά ξεσπάσματα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γερμανός ομοσπονδιακός τεχνικός έκανε πέντε μαζεμένες αλλαγές, περνώντας τους Άντζα, Τοροσίδη, Πατσατζόγλου, Σαμαρά και Γκέκα, στη θέση των Δέλλα, Σπυρόπουλου, Καραγκούνη, Αμανατίδη και Σαλπιγγίδη.

Το "φρεσκάρισμα" στην ενδεκάδα για την δοκιμή σχημάτων και προσώπων ενόψει Euro 2008 πραγματοποιήθηκε όπως ήταν αναμενόμενο, με την Εθνική ομάδα να μην αλλάζει πάντως εντυπωσιακά πρόσωπο σε σύγκριση με το μέτριο πρώτο μέρος.

Διάθεση υπήρχε, όμως η "γαλανόλευκη" δεν κατάφερνε να πατάει με ευκολία στα αντίπαλα καρέ, με τους Αρμένιους να εφαρμόζουν άψογα το οφσάιντ, και τους Γκέκα και Χαριστέα να πέφτουν αρκετά συχνά στην παγίδα.

Παρά το γεγονός πως η απόδοση των περισσοτέρων διεθνών δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα, μέχρι το 70ο λεπτό είχαν δημιουργηθεί τρεις αξιόλογες φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Στο 51' ο Σαμαράς μπήκε δυναμικά στην περιοχή και αφού έκανε ωραία περιστροφή εξαπέλυσε φαλτσαριστό σουτ από θέση πλάγια αριστερά, υποχρεώνοντας τον Κασπάροφ να παραχωρήσει με υπερένταση κόρνερ.

Στο 65' ο γκολκίπερ της Αρμενίας μπλόκαρε τη μπάλα μετά από σουτ του Χαριστέα με το αριστερό, ενώ το σουτ του κινητικού -στο διάσημα που αγωνίστηκε- Σαμαρά στο 70', έστειλε τη μπάλα μακριά από την εστία του Κασπάροφ.

Μετά από αυτή την καλή ενέργεια του επιθετικού της Σέλτικ, η Εθνική ομάδα "κατέβασε διακόπτες", με τους Αρμένιους να πετυχαίνουν με σχετική ευκολία να κρατούν μακριά από την εστία τους κάθε κίνδυνο και να προσπαθούν μάλιστα να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Νικοπολίδη.

Είναι ενδεικτικό ότι η επόμενη καλή φάση στο ματς σημειώθηκε ένα λεπτό πριν το τέλος του 90λεπτου, με τον Κατσουράνη να κάνει κούρσα από το χώρο του κέντρου και να επιχειρεί δυνατό ευθύβολο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, και τον Κασπάροφ να αποκρούει με δυσκολία.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα, με τους Έλληνες διεθνείς να ψάχνουν το γκολ της νίκης αλλά και της καλής... ψυχολογίας ενόψει Σουηδίας αλλά αυτό να μην έρχεται ούτε στα δύο λεπτά των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Κυργιάκος, Δέλλας (46' Άντζας), Σπυρόπουλος (46' Τοροσίδης), Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης (46' Πατσατζόγλου), Χαριστέας, Αμανατίδης (46' Σαμαράς), Σαλπιγγίδης (46' Γκέκας)

Αρμενία: Κασπάροφ, Μχιταριάν (64' Α. Μινασιάν), Αρζουμανιάν, Χοβσεπιάν, Αρακελιάν, Γκαζαριάν (60' Μελκονιάν), Ταντεβοσιάν, Πατσατζιάν, Μκρτσιάν, Βοσκανιάν, Μάρκος (54' Χακομπιάν)

Κίτρινες κάρτες: Σειταρίδης, Κυργιάκος (Ελλάδα), Πατσατζιάν (Αρμενία)