ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τουρνουά ανθρωπιάς στη Λεωφόρο

παο-ηρακλης για Σωκρατη

Στο τουρνουά των ΠΑΟ, "Ηρα" και Πανιωνίου, περίπου 5.000 οπαδοί έδωσαν το παρών με σκοπό την βοήθεια των πυροπαθών

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος

Με πέντε νέα πρόσωπα σε σχέση με το 45λεπτό με τον Ηρακλή παρέταξε την ομάδα του ο Ζοσέ Πεσέιρο, ο οποίος ήθελε περισσότερη επιθετική πίεση στην αντίπαλη άμυνα. Από την αντίπερα όχθη, ο Εβαλντ Λίνεν άλλαξε πλην του Κρέσιτς όλη την άλλη ενδεκάδα των «κυανέρυθρων» σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ηρακλή.

Καραγκούνης, Εντογιέ, Σιμάο, Σαλπιγγίδης και Γκούμας πήραν την θέση των Ρομέρο, Δημούτσο, Μάτος, Μάντζιου και Σαριέγκι, προκειμένου ο Πορτογάλος τεχνικός να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει του αγώνα της Πέμπτης κόντρα στην Αρτμέντια.

Από μια καλή φάση είχαν οι δύο ομάδες στα τρία πρώτα λεπτά. Στο 2’ μόλις ο Τζιμπούρ μετά από σέντρα του Κόντη έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω εκμεταλλευόμενος την λάθος (σε χρόνο) έξοδο του Γκαλίνοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ο βοηθός του κ. Γιαννόπουλου είχε υποδείξει σε θέση οφ-σάιντ τον Φερναντέζ.

Στην αντεπίθεση οι «πράσινοι» σε μια εκπληκτική φάση «άγγιξαν» το γκολ αλλά δεν ευτύχησαν να πανηγυρίσουν. Ο Εντογιέ βρήκε τον Παπαδόπουλο ο οποίος με τακουνάκι αμέσως ξαναβρήκε τον Σενεγαλέζο επιθετικό που στην κίνηση σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία απομακρύνθηκε από τον Πλετς.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο (7’) η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Γουνδουλάκης βρήκε με κάθετη πάσα στον Μάκο, ο οποίος πετάχτηκε στην πλάτη των αντίπαλων αμυντικών και αφού απέφυγε και τον Γκαλίνοβιτς πλάσαρε στην άδεια εστία, πραγματοποιώντας το 0-1.

Οι «πράσινοι» παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά οι μακρινές αποστάσεις των γραμμών δεν ωφελούσαν στην σωστή ανάπτυξη της ομάδας, κάτι που προβλημάτισε τον κ. Πεσέιρο, ο οποίος έδινε όρθιος από τον πάγκο οδηγίες.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν στο δεκάλεπτο 20’-30’ δύο καλές ευκαιρίες για να ιοφαρίσουν όταν στο 20’ πρώτα ο Εντογιέ αφού πέρασε δύο παίκτες σούταρε παράλληλα με την εστία αλλά ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε με προβολή να την στείλει στην κενή εστία του Κρέσιτς.

Εννέα λεπτά αργότερα, δύο παίκτες που πέρασαν στο ματς δημιούργησαν και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Ρομέρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μόρις (ο οποίος αποθεώθηκε με την είσοδό του) έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις άουτ.

Οι «κυανέρυθροι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και στο 31’ ο Σπυρόπουλος από δεξιά έκανε την σέντρα και ο αμαρκάριστος Τζιμπούρ με κεφαλιά που χτύπησε πρώτα στο έδαφος νίκησε για δεύτερη φορά τον Γκαλίνοβιτς.

Το τελικό 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος με τους «πράσινους» να προβληματίζουν με την αποτελεσματικότητά τους κόντρα σε δύο αντιπάλους που έδειξαν να έχουν ουσία (κυρίως) στο παιχνίδι τους.

Διαιτητής: Γιαννόπουλος Γ. (Αθηνών)
Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Φύσσας (21’ Σιόντης), Βύντρα, Ενακαρίρε (29’ Μόρις), Γκούμας, Τζιόλης, Σιμάο, Καραγκούνης, Εντογιέ, Σαλπιγγίδης, Παπαδόπουλος (28’ Ρομέρο).

Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Σπυρόπουλος, Πλετς, Μαϊστόροβιτς, Μάκος, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Κόντης, Φερναντέζ, Τζιμπούρ

Παναθηναϊκός-Ηρακλής 0-1

Μετά τον Πανιώνιο, ο Ηρακλής κέρδισε τον Παναθηναϊκό με το ίδιο σκορ του πρώτου 45λεπτου. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς χωρίς ουσιαστικά να δημιουργήσει ευκαιρία νίκησε με 1-0 το «τριφύλλι» που παρά την εδαφική του υπεροχή δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Σκόρερ των «κυανόλευκων» ο Κτασαμπής στο 31’.

Στο 3’ μόλις ο Βύντρα πραματοποίησε την σέντρα στη «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής ο Παπαδόπουλος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Πάρντο με υπερένταση απομάκρυνε και ο Ρομέρο στην επαναφορά σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι. Όμως ο βοηθός διαιτητή ήδη είχε τον «Τσιρόλα» σε θέση οφ-σαίντ.

Με πολύ καλή κυκλοφορία αλλά όχι και ιδιαίτερη πίεση στα αντίπαλα καρά οι παίκτες του Ζοσέ Πεσέιρο αναζητούσαν τον τρόπο προκειμένου να διασπάσουν την καλά οχυρωμένη άμυνα των Θεσσαλονικέων.

Στο 14’ ο Μάντζιος πραγματοποίησε ένα δύσκολο σουτ προς την εστία του Πάρντο αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Σε μια φάση «καρμπόν» ο Ρομέρο επτά λεπτά αργότερα (21’) σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά αυτή την φορά ο γκολκίπερ του «Γηραιού» απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά το ημίωρο από στημένη φάση ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα, στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική απειλή. Ο Μαρίνκοβιτς εκτέλεσε λίγο μετά το κέντρο και πλάγια το φάουλ με πολύ φάλτσο, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς και τον Γκαλίνοβιτς και αφού χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κροάτη γκολκίπερ, ο Κατσαμπής από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Ρομέρο και Τζιόλης εκ νέου με σουτ προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Στο 41’ ο Μάτος με εκτέλεση φάουλ σούταρε και πάλι δυνατά αναγκάζοντας τον Πάρντο να αποκρούσει δύσκολα με διπλή προσπάθεια.

Το τελικό 1-0 υπέρ του «Γηραιού» έμεινε μέχρι το τέλος με την ομάδα της Θεσσαλονίκης ουσιαστικά να κατακτά το τουρνουά μετά και την δεύτερη νίκη της επί του Παναθηναϊκού.

Πολύ καλός ο Σαριέγκι, θετικοί οι Φύσσας και Ρομέρο. Από τον «Γηραιό» ικανοποίησαν οι Πάρντο, Μαρίνκοβιτς και Παπαδόπουλος Ι..

Κίτρινες: Χλωρός
Διαιτητής: Χατζής Γ. (Δ. Αττικής)

Παναθηναϊκός: Γκαλίοβιτς, Φύσσας, Σαριέγκι, Ενακαρίρε, Βύντρα, Μάτος, Τζιόλης, Ρομέρο, Δημούτσος, Παπαδόπουλος, Μάντζιος.

Ηρακλής: Πάρντο, Παπαζαχαρίας (17’ Ναλαγκουένο) , Κατσαμπής, Σμπόντσακ (29’ Γιαννούλης), Σάντος, Τσινέγκε (17’ Χλωρός), Εμερσον (17’ Κομβολίδης), Παπαδόπουλος, Μαυρογενίδης (26’ Ραγκουέλ), Μαρίνκοβιτς, Μπένκο.

Ηρακλής-Πανιώνιος 1-0

Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής του πρώτου από τα τρία 45λεπτα ημίχρονα στο τορνουά της Λεωφόρου. Εμφανώς καλύτεροι και πιο ορεξάτοι οι παίκτες του Ιβαν Γιοβάνοβιτς κέρδισαν τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα των φιλάθλων στο "Απόστολος Νικολαϊδης", μετά το 1-0 επί του Πανιωνίου.

Με ένα καταπληκτικτό γκολ του Μαρίνκοβιτς στο 31', η ομάδα της Θεσσαλονίκης κέρδισε τους Νεοσμυρνιώτες, πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση. Κορυφαίος παίκτης για τους παίκτες του "Γηραιού" ο Αντράντε Εμερσον.

Από την άλλη πλευρά, ο Πανιώνιος που είχε δύο καλές ευκαιρίες σε σουτ του Αραβίδη και Σιαλμά, με τον πρώτο να χάνει την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς, όταν από το πέναλτι (σέντρα Σκούφαλη και χέρι Σμπόντσακ) στο 31', σούταρε άουτ.

Διαιτητής: Παναγόπουλος Δ. (Αθηνών)

Ηρακλής: Πάρντο, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Σμπόντσακ, Πουρσανίδης, Τσινέγκε, Εμερσον, Νικολόπουλος, Μαυρογενίδης, Μαρίνκοβιτς, Ροντρίγκο.

Πανιώνιος: Κρέσιτς, Γκασπάρ, Σκούφαλης, Καπετάνος, Αραβίδης, Κουτσόπουλος, Ριμπέιρο, Κοντοές, Γουσούλης, Νικολάου, Σιαλμάς.

Δηλώσεις από τη Λεωφόρο

Γιάννης Γκούμας: " Ήταν ένα ιδιαίτερο τουρνουά με παιχνίδια που είχαν ειδικό σκοπό. Στα επίσημα ματς, θα είμαστε σίγουρα καλύτεροι".

Δημήτρης Σαλπιγγίδης: " Ήταν ένα τουρνουά για ιδιαίτερο σκοπό. Καθένας μας προσπάθησε να βοηθήσει με το δικό του τρόπο. Εύχομαι να αποκατασταθεί γρήγορα η ζημιά από τις πυρκαγιές. Ο Παναθηναϊκός δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με τη σημερινή εικόνα στα επίσημα παιχνίδια. Αν είμαστε όπως πρέπει στο παιχνίδι με την Αρτμέντια, σίγουρα έχουμε το πάνω χέρι να πάρουμε την πρόκριση".

Γιώργος Καραγκούνης: " Ήταν ένα τουρνουά για να βοηθήσουμε κι εμείς τη δύσκολη αυτή κατάσταση. Αγωνιστικά, εμείς ακόμα δεν είμαστε έτοιμοι".

Στέφανος Σιόντης: " Ήταν ένα ιδιαίτερο τουρνουά με τον ειδικό σκοπό για τον οποίο έγινε. Ο καθένας συμπαραστάθηκε με το δικό του τρόπο. Σίγουρα δεν ανταποκριθήκαμε όπως έπρεπε στα παιχνίδια, αλλά βγάλαμε χρήσιμα συμπεράσματα. Πλέον, θα δείξουμε άλλο πρόσωπο γιατί θα προσπαθούμε για το καλύτερο".

Έβαλντ Λίνεν (προπονητής Πανιωνίου): " Ομολογώ πως έζησα μία από τις χειρότερες στιγμές στη ζωή μου, με τις φωτιές στην Ελλάδα. Σίγουρα οι Έλληνες ζουν δύσκολες ώρες και τους συμπαραστέκομαι. Ήταν πολύ σωστή η απόφαση για την αναβολή της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος όπως παίξαμε σήμερα, κυρίως κόντρα στον Παναθηναϊκό. Είναι αδιανόητο να μην παίζουμε μπάλα σε περίοδο εκλογών. Είναι η μοναδική χώρα στον κόσμο που κάνει αυτό το πράγμα. Είναι μία γελοία απόφαση".

Μικρά-Μικρά από την Λεωφόρο

- Στην θύρα 6-7 φιλοξενήθηκαν οι φανατικοί οπαδοί του Παναθηναϊκού (Ενιαίος Φορέας Θ.13) οι οποίοι θέλησαν να αποδείξουν με την παρουσία τους ότι η «Θύρα 13», επέστρεψε μετά την απουσία της στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Στο ίδιο μήκος κυμάνθηκαν και τα συνθήματα που φώναζαν:

" ΠΑΟ παίξε για το λαό του που θέλει εισιτήριο να είναι στο πλευρό σου" και "ΠΑΟ θυμήσου η 13 γύρισε και είναι εδώ μαζί σου".

" Αφήστε τώρα την 13, στην Λεωφόρο ζείτε, δεν είναι εκκλησία" και " ΠΑΟ θρησκεία η θέση μας δεν είναι εδώ αλλά στην 13".

Παράλληλα στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, οι οπαδοί του "τριφυλλιού" σήκωσαν ένα πανό που έγραφε για την απουσία τους απευθυνόμενο στον ιδιοκτήτη της ΠΑΕ: " Τζίγγερ εμείς για την ομάδα, αυτοί για τα λεφτά σου. Θ. 13".

- Οι ίδιοι οπαδοί στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα με τον Ηρακλή κάνοντας απόλυτη ησυχία είχαν αναρτήσει το πανό, για όσους προκάλεσαν τις καταστροφικές πυρκαγιές τον Αύγουστο: " Πράσινο το χρώμα της καρδιάς μας, μην γεμίζετε με στάχτη την καρδιά μας, όπως μας θέλετε εσείς δεν θα γίνουμε ποτέ".

- Στη Λεωφόρο βρέθηκαν Σλοβάκοι δημοσιογράφοι, ενώ δεν έγινε επίσημα γνωστό αν υπήρξε... κατάσκοπος από την Αρτμέντια.