ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Άρης-Ολυμπιακός 1-1

Ο Αουρέλιο ισοφάρισε τον ΟΣΦΠ στο 93'. Ευχαριστίες Ντούσκο σε κόσμο, στο... γκαζόν τα έριξε ο Λεμονής

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μετριότατο, όμως η κλάση του Γκαλέτι έκανε τη διαφορά. Ο Αργεντινός δεξιός μέσος έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (39'), όμως στην επανάληψη η πειραϊκή ομάδα οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα και ο Άρης πίεσε, έχασε ευκαιρίες και έφτασε στην ισοφάριση, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Να σημειωθεί πως ο Άρης σημείωσε το πρώτο φετινό γκολ του στο πρωτάθλημα, ενώ αυτή ήταν η τρίτη σερί ισοπαλία για την ομάδα της Θεσσαλονίκης την τρέχουσα σεζόν. Οι κιτρινόμαυροι, παράλληλα, έχουν να κερδίσουν τον Ολυμπιακό στην έδρα τους από τις 21/11/1998 (1-0 με γκολ του Απόστολου Λιολίδη στο 59').

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Νάτσο Γκαρσία, Χαβίτο (86' Κάλβο), Φελίπε (78' Σιστόν), Ίβιτς (71' Άντερσον Κόστα), Κόκε.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Άντζας, Ραούλ Μπράβο, Ντομί, Λεντέσμα (63' Στολτίδης), Πατσατζόγλου, Γκαλέτι (85' Μήτρογλου), Τζόρτζεβιτς, Λούα Λούα, Κοβάτσεβιτς (63' Νε).

Διαιτητής: Κασναφέρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Δάλλας (Ηπείρου), Μπερσής (Αρκαδίας)

Τέταρτος διαιτητής: Πολατιάν (Πέλλας)

Παρατηρητής διαιτησίας: Νταμπώσης (Πιερίας)

Κίτρινες κάρτες: Νέτο (Άρης), Τζόρτζεβιτς (Ολυμπιακός)

Κόκκινες κάρτες:
td> Με μια ματιά
Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς παρέταξε τον Άρη με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθησε ο Χαλκιάς, με τον Νέτο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Αουρέλιο στο αριστερό. Παπαδόπουλος και Ρονάλντο αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με τους Νεμπεγλέρα και Νάτσο Γκαρσία να είναι οι δύο αμυντικοί μέσοι. Μπροστά τους, σε επιτελικό ρόλο, αγωνίστηκε ο Ίβιτς, με τον Χαβίτο δεξιά στη μεσαία γραμμή και τον Φελίπε αριστερά. Ο Κόκε ήταν ο μοναδικός προωθημένος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Από την πλευρά του, ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-4-2 (με τους τέσσερις χαφ στην ευθεία) και δύο νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, σε σχέση με τον αγώνα του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" κόντρα στον ΟΦΗ (Άντζας και Πατσατζόγλου). Κάτω από τα δοκάρια κάθησε ο Νικοπολίδης, με τον Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ντομί στο αριστερό. Για πρώτη φορά (είτε σε φιλικό είτε σε επίσημο αγώνα) έπαιξαν μαζί στο κέντρο της άμυνας οι Άντζας και Ραούλ Μπράβο. Λεντέσμα και Πατσατζόγλου ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι, με τον Γκαλέτι δεξιά στη μεσαία γραμμή και τον Τζόρτζεβιτς αριστερά. Λούα Λούα και Κοβάτσεβιτς αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο των πρωταθλητών Ελλάδας. Στον πάγκο έμεινε ο Στολτίδης, ο οποίος δεν είχε χάσει ούτε λεπτό στα πρώτα τρία επίσημα παιχνίδια της σεζόν (με Παναθηναϊκό, Λάτσιο και ΟΦΗ). Ο προπονητής του Ολυμπιακού θέλησε να δώσει... ανάσες στον "Ιέρο" εν όψει του εκτός έδρας αγώνα με τη Βέρντερ Βρέμης, την προσεχή Τετάρτη (3/10). Όλες οι ενδείξεις έκαναν λόγο πως ο 47χρονος τεχνικός θα ξεκούραζε και τον Τοροσίδη, όμως τελικά ο "Τόρο" είναι αναντικατάστατος στην πειραϊκή ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο αντίπαλοι ήταν... προσεκτικοί στον αγωνιστικό χώρο και έπαιξαν συγκρατημένα. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το 39' δεν υπήρξε κάποια αξιοσημείωτη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Άρης, με τη συμπαράσταση του κόσμου του, ήταν πιο κινητικός μέχρι το 30', αλλά συνάμα ήταν και φλύαρος.

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε χώρους στην αντίπαλη άμυνα, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, όμως η ποιότητα των πρωταθλητών Ελλάδας έκανε τη διαφορά και μετά το 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 39', ο Πατσατζόγλου επιχείρησε μακρινή μπαλιά από τα μετόπισθεν, ο Γκαλέτι έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και αφού κατέβασε υπέροχα την μπάλα, με δεξί πλασέ πρόλαβε στην έξοδο τον Χαλκιά κι από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα. Ήταν το 1-0 για τον Ολυμπιακό, που μπορεί να μην είχε δημιουργήσει ιδιαίτερους κινδύνους στην αντίπαλη εστία, όμως διαθέτει παίκτες μεγάλης κλάσης, οι οποίοι ανά πάσα στιγμή, είναι σε θέση να κάνουν μία-δύο ενέργειες και να πάρουν ένα ματς.

Ο Άρης προσπάθησε για την ισοφάριση και στο 41' έφτασε κοντά στο 1-1... O Ίβιτς πάσαρε στον Χαβίτο μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη, έκανε το δεξί πλασέ, όμως ο Έλληνας πορτιέρο μπλόκαρε την μπάλα, ενώ ο Ισπανός δεξιός μέσος έκανε και φάουλ στον 36χρονο τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Στην επανάληψη, ο Άρης ήταν πιο επιθετικός και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός της αδικαιολόγητης οπισθοχώρησης του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι περίμεναν στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό τους, έδωσαν χώρο και οι γηπεδούχοι πίεσαν, φτάνοντας σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ.

Στο 54', ο Αντώνης Νικοπολίδης είχε την τύχη με το μέρος του, καθώς ο Φελίπε Σανσόν πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, μετά την πάσα του Κόκε, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού σήκωσε ψηλά τα χέρια, θεωρώντας πως η μπάλα έφευγε μακριά, όμως αυτή κτύπησε στη... ρίζα του δοκαριού και στη συνέχεια κατέληξε στην αγκαλιά του. Στο 58', ο Έλληνας πορτιέρο πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση στην κεφαλιά του Βλάνταν Ίβιτς, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Αουρέλιο, κρατώντας το μηδέν.

Ο Ολυμπιακός ήταν φανερό πως έψαχνε τις αντεπιθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο και είχε ως στόχο να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα. Στο 63', ο Τάκης Λεμονής πραγματοποίησε δύο αλλαγές και άλλαξε το σύστημα σε 4-5-1 (Στολτίδης αντί Λεντέσμα και Νε αντί Κοβάτσεβιτς). Οι πρωταθλητές ισορρόπησαν και στο 70' είχαν την ευκαιρία να "τελειώσουν" το ματς, αλλά το μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Λούα Λούα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης έντεινε τις προσπάθειές του για την ισοφάριση, όμως ο Νικοπολίδης στο 82' έκανε μία απίστευτη απόκρουση, παγκόσμιας κλάσης, στην κεφαλιά του Ρονάλντο. Τελικά, η ψυχρολουσία για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 93', όταν ο Αουρέλιο εκτέλεσε δυνατά το φάουλ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής της πειραϊκής ομάδας, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από το τείχος (βρήκε κιόλας στα σώματα) και κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

*Εκτός 18άδας έμειναν για τον Ολυμπιακό οι Νούνιες και Αρτσούμπι.

*Για πρώτη φορά βρέθηκε σε αποστολή επίσημου αγώνα του Ολυμπιακού ο Μήτρογλου, ο οποίος, μάλιστα, αγωνίστηκε ως αλλαγή και έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα.
td> Συνέντευξη Τύπου

Μπάγεβιτς: "Άδικο να χάναμε"

Ανάμεικτα συναισθήματα από τους δύο τεχνικούς στη συνέντευξη Τύπου, με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς να είναι ικανοποιημένος από το τελικό 1-1 για τον Άρη, σε αντίθεση με τον Τάκη Λεμονή, που δεν μπορούσε να πιστέψει την απώλεια της νίκης για τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις, κάνοντας λόγο για ψηλό χόρτο στον αγωνιστικό χώρο του "Κλεάνθης Βικελίδης".

Λεμονής: "Πικρή γεύση"

" Σίγουρα όταν ισοφαρίζεσαι στο 93', το παιχνίδι και το αποτέλεσμα σου αφήνει μία πικρή γεύση", ήταν το πρώτο σχόλιο από πλευράς του Τάκη Λεμονή, με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να συνεχίζει: " Είναι γεγονός ότι θέλαμε να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε κάτι που σε κάποια σημεία το πετύχαμε. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι τα γήπεδα δεν μπορούν να έχουν αυτή την κατάσταση στο χόρτο που ήταν πολύ ψηλό και δεν ευνοούσε το γρήγορο παιχνίδι που θέλουμε να παίξουμε. Αυτό πρέπει να λάβουν υψηλά στη Super League και στις συσκέψεις να γίνονται συζητήσεις για σοβαρά θέματα".

"Περίμενα πολύ περισσότερα"

Σε ερώτηση για την εικόνα του Ολυμπιακού και αν τον ικανοποίησε απάντησε: " Αντιμετωπίσαμε κάποιες δυσκολίες στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με την παρουσία του Ίβιτς πιο ψηλά. Με την είσοδο του Στολτίδη διορθώθηκε η κατάσταση και σίγουρα περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα στον δημιουργικό τομέα. Όπως σας είπα, τον μεγαλύτερο ρόλο τον έπαιξε ο αγωνιστικός χώρος και το θεωρώ αδιανόητο το χόρτο να είναι 10 πόντους ψηλότερο".

Σε ερώτηση για το αν ο Άρης (αν και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις) θα ήταν πιο δίκαιο να κερδίσει είπε: " Στο ποδόσφαιρο δεν ξέρω τι μπορεί κανείς να θεωρήσει δίκαιο. Ο Άρης είχε κάποιες καλές φάσεις κυρίως από στημένα κάτι που με προβλημάτισε", ενώ για το αν τον τρομάζει η εντός έδρας νίκη με 8-1 της Βέρντερ Βρέμης επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ, δήλωσε: " Θα ηρεμήσουμε θα δούμε τα παιχνίδια. Έχουμε κάποιες μέρες μπροστά μας, είναι τελείως διαφορετικό παιχνίδι και ελπίζω να είμαστε έτοιμοι για αυτό το μεγάλο ματς, που είναι πολύ σημαντικό για μας".

Σε ερώτηση για την γλώσσα των αριθμών όπου ο Άρης έδειξε να υπερτερεί, τόνισε: " Η εμφάνισή μας δεν ήταν καλή. Δεν κρατήσαμε καλά την μπάλα. Το ξέρω αυτό. Είμαστε όμως μία ομάδα που πάει να παίξει άλλο ποδόσφαιρο και είναι δύσκολο να παίξεις με μία επαφή σε αυτά τα γήπεδα".

Μπάγεβιτς: "Θα μας βοηθήσει για Σαραγόσα"

" Πιστεύω ότι ο Άρης σήμερα παρουσιάστηκε λίγο διαφορετικός στα δύο ημίχρονα και αν στο πρώτο ημίχρονο είχαμε περισσότερη κατοχή της μπάλας θα ήταν διαφορετικά. Στο δεύτερο είχαμε περισσότερη κατοχή και θα μπορούσαμε να τελειώσουμε κάποιες φάσεις καλύτερα σε ένα ημίχρονο που ήταν καλό για μας", ήταν το σχόλιο του Ντούσαν Μπάγεβιτς όσον αφορά την εμφάνιση της ομάδας του.

Ο τεχνικός του Άρη αναφερόμενος στο γκολ του Ολυμπιακού είπε πως: " Δεχτήκαμε γκολ από δικό μας λάθος και μετά είναι κρίμα αν δεν ισοφαρίζαμε", με τον "Ντούσκο" να στέκεται αμέσως μετά στους ποδοσφαιριστές του και τον κόσμο του Άρη, που βρέθηκε στις κερκίδες του "Κλεάνθης Βικελίδης": " Θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους ποδοσφαιριστές μου αλλά και τον κόσμο μας", ενώ για το τελικό 1-1 είπε: " Είναι ένα καλό αποτέλεσμα για μας και πλέον κοιτάμε το παιχνίδι που μας περιμένει την Πέμπτη (4/10) με την Σαραγόσα".

Ουδέν σχόλιο για το χορτάρι

Σε ερώτηση για το σχόλιο του Τάκη Λεμονή για το υψηλό χορτάρι απάντησε: " Ό,τι έχει πει μην το ρωτάτε σε μένα. Δεν απαντάω σε σχόλιο άλλου προπονητή", ενώ σε συμπληρωματική ερώτηση για το αν οι δικοί του ποδοσφαιριστές είχαν πρόβλημα με το χόρτο απάντησε: " Δεν είχαμε".

Για την ψυχολογική σημασία της νίκης εν όψει του επαναληπτικού για το κύπελλο UEFA στην Ισπανία με την Σαραγόσα απάντησε: " Θα μας βοηθήσει φυσιολογικά πολύ. Στο δεύτερο ημίχρονο με τις ευκαιρίες που είχαμε θα μπορούσαμε να κερδίσουμε και θα ήταν άδικο να χάναμε".

"Όχι με έναν τρόπο"

Σχετικά με το αν του άρεσε ο τρόπος που έπαιξε η ομάδα του δήλωσε: " Δεν θέλω να παίζουμε με έναν τρόπο. Θα πρέπει να ξέρουμε σε κάθε περίπτωση να ξέρουμε πώς να παίζει. Θέλω να γίνουμε μία ομάδα όπως την σκέφτομαι εγώ. Μπορεί να γίνομαι κάποιες φορές υπερβολικός, αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε".

"Θέλουμε σταθερότητα"

Κι όσο για την πρόοδο της ομάδας του απάντησε: " Άστε λίγο να φύγει ο χρόνος και θα δούμε", χωρίς να θελήσει να το προσδιορίσει: " Εμείς θέλουμε σταθερότητα. Δεν πρέπει να παίζουμε μόνο ένα ημίχρονο καλά, αλλά περισσότερο. Έχουμε παίκτες που ξέρουν μπάλα, γρήγορους και τεχνίτες, αλλά θα πρέπει να δουλέψουμε και στην τακτική".

Όσο τέλος για το αν βοήθησε τον Άρη η οπισθοχώρηση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο απάντησε: " Δεν ξέρω αν το θέλανε. Εμείς προσπαθήσαμε για το κάτι παραπάνω κι εμείς έπρεπε να ρισκάρουμε".

Λούα Λούα: "Πονάει"

Στο γκολ που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στο 90' αναφέρθηκε ο Λούα Λούα μετά το τέλος του παιχνιδιού, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού από το Κονγκό να στέκεται και με τη σειρά του στον αγωνιστικό χώρο όπως ο τεχνικός της πειραϊκής ομάδας, Τάκης Λεμονής, στη Συνέντευξη Τύπου.

" Είναι αλήθεια ότι πονάει όταν δέχεσαι το γκολ στο 90'", ήταν η πρώτη απάντηση του Λούα Λούα, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να προσθέτει πως: " Ο αγωνιστικός χώρος δεν μας βοήθησε και δεν κάναμε πολύ καλό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά θα μπορούσαμε όμως να είμαστε νικητές, αφού είχαμε το προβάδισμα μέχρι το τέλος".

Ο Λούα Λούα αναφέρθηκε και στους ποδοσφαιριστές του Άρη λέγοντας: " Όχι όλοι, αλλά κάποιοι παίκτες του Άρη, κάνανε βουτιές, ενώ τα μαρκαρίσματα δεν ήταν τέτοια. Το ποδόσφαιρο είναι αντρικό άθλημα".

Στην αντίπερα ο σκόρερ του Άρη, Μάρκο Αουρέλιο, στις καθυστερήσεις του αγώνα δεν θα μπορούσε παρά να σταθεί στο γκολ που σημείωσε: " Θέλω να το αφιερώσω στον Θεό, την γυναίκα μου και στα παιδιά μου", ενώ ο Κώστας Χαλκιάς επισήμανε πως: " Έπρεπε να κερδίσουμε, αλλά η μπάλα έτσι είναι και τελικά πήραμε την ισοπαλία στο 90".

Χωρίς κάποιο σχόλιο για την εικόνα του Ολυμπιακού αποχώρησε από το "Κλεάνθης Βικελίδης" ο Ούνε Φάζλιτς, σκάουτερ της Βέρντερ Βρέμης, προσεχής αντιπάλου του Ολυμπιακού στην 2η αγωνιστική για τη φάση των ομίλων του Champions League, την προσεχή Τετάρτη (3/10) στην Βρέμη.

Διαβάστε την άποψη του Παντελή Διαμαντόπουλου για την εικόνα του Ολυμπιακού εδώ

*Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 10.459 με τις εισπράξεις στις 175.820 ευρώ.

td> Όλα τα λεφτά...
Ο Αντώνης Νικοπολίδης ήταν συγκλονιστικός στο "Κλεάνθης Βικελίδης", πραγματοποιώντας τρεις απίστευτες αποκρούσεις. Ειδικά, αυτή του 82ου λεπτού στην κεφαλιά του Ρονάλντο (με το αριστερό χέρι στην αριστερή του γωνία) είναι η καλύτερη του πρωταθλήματος με διαφορά έως τώρα. Στη φάση της ισοφάρισης, το τείχος "έσπασε", η μπάλα βρήκε στα σώματα κι έσκασε μπροστά του, με αποτέλεσμα να "νικηθεί". Ο 36χρονος πορτιέρο ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το εμετικό πανό των οπαδών του Άρη, το οποίο είχε ως αποδέκτη τον Παρασκευά Άντζα. Αυτή η ιστορία, κάποια στιγμή, πρέπει να σταματήσει και να προστατευτεί ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού. Η χυδαιότητα και η ανανδρεία σε όλο της το μεγαλείο.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Νάτσο Γκαρσία, Χαβίτο, Φελίπε, Ίβιτς, Κόκε.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Άντζας, Ραούλ Μπράβο, Ντομί, Λεντέσμα, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Λούα Λούα, Κοβάτσεβιτς.

1' Έναρξη αγώνα Ολυμπιακός
5' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα πέντε λεπτά.
7' Σχόλιο
Δύο κόρνερ για τους παίκτες του Άρη, γρήγορα-γρήγορα.
14' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός βρίσκει τα πατήματά του και προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Χαλκιά.
19' Σουτ Άρης
Πρώτο σουτ στον αγώνα... Ο Αουρέλιο σούταρε από τα αριστερά, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
30' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
33' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
34' Ακυρωθέν γκολ Άρης
Ο Παπαδόπουλος σκοράρει από κοντά, αλλά ήταν σε ξεκάθαρη θέση οφσάιντ.
37' Σουτ Άρης
Σουτ του Χαβίτο με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Νικοπολίδης.
38' Σουτ Άρης
Νέο σουτ του Χαβίτο με το αριστερό από πλάγια θέση (από τα δεξιά), η μπάλα άουτ.
39' Γκολ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Βαθιά μπαλιά από την άμυνα του Πατσατζόγλου, ο Γκαλέτι έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και αφού κατέβασε την μπάλα, με δεξί πλασέ πρόλαβε στην έξοδο τον Χαλκιά κι από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα.
41' Ευκαιρία Άρης
O Ίβιτς τροφοδότησε τον Χαβίτο, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη, έκανε το δεξί πλασέ, όμως ο Έλληνας πορτιέρο μπλόκαρε την μπάλα, ενώ ο Ισπανός δεξιός μέσος έκανε και φάουλ στον 36χρονο τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Άρης
52' Σχόλιο
Πολύ καλός ο ρυθμός στην επανάληψη.
54' Ευκαιρία Άρης
Ο Κόκε πάσαρε στον Φελίπε, ο οποίος μέσα από τη μεγάλη περιοχή έκανε το αριστερό σουτ, η μπάλα κτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη και στη συνέχεια κατέληξε στην αγκαλιά του διεθνούς πορτιέρο.
56' Φάουλ Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε το φάουλ αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
58' Ευκαιρία Άρης
Ο Αουρέλιο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Ίβιτς έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Νικοπολίδης εντυπωσιακά απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.
63' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Στολτίδης πήρε τη θέση του Λεντέσμα και ο Νε αντικατέστησε τον Κοβάτσεβιτς.
70' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Λούα Λούα έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ με το δεξί έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκών και κατέληξε άουτ.
71' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Άντερσον Κόστα αντικατέστησε τον Βλάνταν Ίβιτς.
75' Κίτρινη κάρτα Άρης Νέτο
78' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Σιστόν στη θέση του Φελίπε.
79' Σουτ Ολυμπιακός
Ο Λούα Λούα βγήκε στην πλάτης της αντίπαλης άμυνας, αλλά το σουτ που έκανε ήταν κακό και δεν ανησύχησε τον Χαλκιά (η μπάλα πέρασε άουτ).
82' Ευκαιρία Άρης
Ο Νέτο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Νικοπολίδης με τεράστια επέμβαση (με το αριστερό χέρι) στην αριστερή του γωνία απομάκρυνε την μπάλα.
85' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μήτρογλου πήρε τη θέση του Γκαλέτι.
86' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κάλβο στη θέση του Χαβίτο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά
93' Γκολ Άρης Αουρέλιο
Ο Αουρέλιο εκτέλεσε φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε από το τείχος και κατέληξε στη μέση της εστίας του Νικοπολίδη.