ΑΕΚ

Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 0-0

Πανσερραϊκός ΑΕΚ

Tην πρόκριση η ΑΕΚ κόντρα στον Πανσερραϊκό(0-0). Αστείες ερωτήσεις σε Μπάγεβιτς (video)!

Από τη στιγμή που η ΑΕΚ παρουσίασε το κακό της πρόσωπο και με την απουσία του Κυργιάκου να γίνεται κάτι παραπάνω από αισθητή στην άμυνα ο Δικέφαλος αποφάσισε να παίξει για το αποτέλεσμα/πρόκριση και όχι για το παιχνίδι καθ' εαυτό.
Ο Πανσερραϊκός εκτός από το πέναλτι που ζητά καταδικάστηκε μόνος του σε αποκλεισμό χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για το πρώτο γκολ που θα τον έβαζε στο παιχνίδι της πρόκριση. Αντί γι αυτό οι γηπεδούχοι ανέδειξαν σε ήρωα του αγώνα τον Σεμπαστιάν Σάχα που πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις κάνοντας ο ίδιος το chek in για τον τελικό.

Ο προβληματισμός στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο ενόψει του τελικού είναι μεγάλος καθώς η πιθανή απουσία του Κυργιάκου βγάζει εκτός αγώνα ένα από τα μεγάλα χαρτιά της Ένωσης που είναι η καλή της άμυνα και οι στημένες μπάλες. Και σαν να μην έφτανε αυτό το πρόβλημα ο Ράφικ Τζεμπούρ αποχώρησε τραυματίας χωλαίνοντας. O Αλγερινός επιθετικός "κληρονόμησε" κάκωση στην αριστερή ποδοκνημική και ένα χτύπημα στο γόνατο. Ασφαλή συμπεράσματα για την διάρκεια απουσίας του θα υπάρξπουν την Πέμπτη (9/4).

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς όλη την εβδομάδα ζητούσε από τους ποδοσφαιριστές του να μπουν στον αγωνιστικό χώρο με πάθος και να ξεχάσουν το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν... copy-paste την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου της Κυριακής με τον Πανθρακικό με εξαίρεση μία πεντάλεπτη αφύπνιση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Χουανφράν που επέστρεψε στην 11άδα να "πονοκεφαλιάζει" με τον Γεωργιάδη από την αριστερή πλευρά. Ο Ισπανός αμυντικός όπως και σχεδόν όλη η αμυντική λειτουργία της Ένωσης άρχισε το παιχνίδι χωρίς την απαιτούμενη αυτοσυγκέντρωση.

Σημάδια ζωής...

Την ολιγωρία των 10 πρώτων λεπτών δεν την πλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι και δεν την εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι και όσο πέρναγε η ώρα η Ένωση άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της στον χορτάρι του Δημοτικού Σταδίου των Σερρών.

Ο Νάτσο Σκόκο προσπάθησε να οργανώσει την μεσαία γραμμή και εν μέρει τα κατάφερε μοιράζοντας την μπάλα είτε προσπαθώντας με ατομικές ενέργειες να αποδιοργανώσει την άμυνα του Πανσερραϊκού.

Με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου η ΑΕΚ έδειξε να ελέγχει τον αγώνα με τα κύρια επιθετικά της όπλα να ανεβάζουν στροφές. Μαζί με τον Αργεντινό χαφ βελτιώθηκαν και οι Ταχτσίδης, Τζεμπούρ προσπαθώντας να βγάλουν συνδυασμούς που θα δημιουργήσουν ευκαιρίες για ένα γκολ που θα σφράγιζε την πρόκριση. Η Ένωση πλησίασε στο γκολ αλλά όχι τόσο που να μπορεί να λέει πως δικαιούται ένα.

... και ολικό μπλακ άουτ

Η αγωνιστική άνοδος της Ένωσης όμως δεν κράτησε πολύ και τα δυσάρεστα νέα δεν ήταν μόνο αυτά για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Η διάθεση που έδειξαν οι κιτρινόμαυροι συνεχίστηκε από ένα ανεξήγητο μπλακ άουτ στον χώρο της μεσαίας γραμμής, το οποίο επηρέασε όλη την λειτουργία της ομάδας.

Ο Πανσερραϊκός ανέλαβε εξ ολοκλήρου τα ηνία της αναμέτρησης και άρχισε να βγάζει συνεχόμενες επιθέσεις κάνοντας τον Σεμπαστιάν Σάχα πρωταγωνιστή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αργεντινός τερματοφύλακας βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και σταμάτησε δύο φορές τον Παπάζογλου, που προσπάθησε με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ στο 19' και στο 20', με εξαιρετικές επεμβάσεις.

Η ΑΕΚ παρουσίαζε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι προβλήματα στην ανάπτυξή της αλλά και στην αμυντική της λειτουργία (χωρίς τον Κυργιάκο στη σύνθεσή της) στο πρώτο ημίχρονο αλλά σε αντίθεση με την αναμέτρηση της Κυριακή ευτύχισε να μην το πληρώσει, ενώ είχε και την τελευταίας ευκαιρία του α' μέρους με τον Μπλάνκο να περνάει τον Κηπουρό, αλλά το πλασέ του από δύσκολη θέση δεν βρήκε στόχο.

Προβληματίζει...

Περίπου ίδιο ήταν το σκηνικό και στο β΄ ημίχρονο, όπου ο Πανσερραϊκός είχε την πρώτη ευκαιρία στο 50΄, όταν ο Αμπουμπακαρί βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά την κατάλληλη στιγμή ο Γεωργέας με προβολή γλίτωσε την ομάδα του από το γκολ. Αμέσως μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Παπάζογλου από καλή θέση σούταρε άτσαλα άουτ, ενώ στο 66΄ ο ίδιος παίκτης σούταρε με δύναμη και ο Σάχα απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο.

Στο 67΄ ο Αλεξόπουλος φάνηκε να ανατρέπει τον Γαλανόπουλο, αλλά ο Καστανίδης δεν έδωσε πέναλτι και το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να κρατάει έστω έτσι το “0” στην άμυνα αλλά τα προβλήματα να παραμένουν. Η απουσία του Σωτήρη Κυργιάκου αποδιοργάνωσε την οπισθοφυλακή που έχασε σχεδόν όλες τις στημένες φάσεις στον αέρα.

Ο Πανσερραϊκός στα τελευταία λεπτά αποφάσισε να παίξει φουλ επίθεση καθώς δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά και αναπόφευκτα δόθηκαν χώροι στην ΑΕΚ που πλησίασε στο γκολ στο 70΄, αλλά η κεφαλιά του Τζιμπούρ πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Έτσι η "λευκή" ισοπαλία παρέμεινε στις Σέρρες και η Ενωση πήρε το "εισιτήριο" για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Αστέρα Τρίπολης.

Πανσερααϊκός (Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Βοσκόπουλος, Παπάζογλου, Πιπίνης, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Αμπουμπακαρί, Γεωργιάδης (68΄ Γκούρτσας), Διγκόζης (69΄ Κωνσταντινίδης), Μπαϊκαρά, Μπράιτ (68΄ Τάντιτς).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αλεξόπουλος, Μαϊστόροβιτς, Γεωργέας, Χουανφράν, Ενσαλίβα, Πελετιέρι, Ταχτσίδης (58΄ Μαντούκα), Σκόκο (89΄ Ντιουφ), Τζιμπούρ (79΄ Καφές), Μπλάνκο.

Διαιτητής: Καστανίδης (Θεσσαλονίκης)
Κόκκινη: Γαλανόπουλος (90΄, απευθείας)
Κίτρινες: Παπάζογλου, Γαλανόπουλος - Μαϊστόροβιτς, Μαντούκα

Το LIVE του αγώνα...

Η 11άδα των γηπεδούχων
(Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Γαλανόπουλος, Βοσκόπουλος, Παπάζογλου, Πιπίνης, Αμπουμπακαρί, Μιλένκοβιτς, Γεωργιάδης, Διγκόζης, Μπραϊτ, Μπαϊκαρά.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Nτούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Χουάνφραν, Πελετιέρι, Ταχτσίδης, Ενσαλίβα, Σκόκο, Μπλάνκο, Τζιμπούρ.
1' Έναρξη αγώνα
8' Ευκαιρία Πανσερραϊκός
Ο Μπραϊτ μπήκε στην μεγάλη περιοχή από δεξιά, η σέντρα που επιχείρησε δεν βρήκε αποδέκτη, καθώς ο Μπαϊκαρά δεν πρόλαβε την μπάλα.
9' Ευκαιρία ΑΕΚ
Κεφαλιά του Τζιμπούρ η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών του Πανσερραϊκού και κατέληξε κόρνερ.
10' Κόρνερ ΑΕΚ
11' Σουτ ΑΕΚ Σκόκο
15' Κόρνερ ΑΕΚ
15' Κεφαλιά ΑΕΚ Αλεξόπουλος
16' Κόρνερ ΑΕΚ
17' Σουτ Πανσερραϊκός
Σουτ του Διγκόζη η μπάλα καταλήγει άουτ.
18' Κεφαλιά Πανσερραϊκός
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Αμπουμπακαρί, ο Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο Σάχα. Στην εκτέλεση του κόρνερ πάλι ο Παπάζογλου έπιασε κεφαλιά αλλά και πάλι ο Σάχα απομάκρυνε τον κίνδυνο.
30' Κεφαλιά ΑΕΚ Μπλάνκο
37' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Παπάζογλου
39' Κόρνερ Πανσερραϊκός
43' Κόρνερ Πανσερραϊκός
44' Ευκαιρία ΑΕΚ
O Γεωργέας έκλεψε την μπάλα από τον Πιπίνη, πάσαρε στον Μπλάνκο που μπήκε μέσα στην περιοχή από δεξιά, πέρασε τον Κηπουρό, αλλά από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτεριό μέρος τη εστίας του πορτιέρο του Πανσερραϊκού.
44' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Γαλανόπουλος
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Ευκαιρία Πανσερραϊκός
Ο Αμπουμπακαρί δέχτηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή την μπάλα από τον Μπραϊμς αλλά άργησε και έχασε την ευκαιρία, καθώς έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της ΑΕΚ.
55' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μαϊστόροβιτς
57' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ Μαντούκα
Ο Ταχτσίδης εκτός αγώνα.
60' Σουτ ΑΕΚ Πελετιέρι
Έδιωξε ο Κηπουρός.
61' Κόρνερ ΑΕΚ
Σε εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Σκόκο το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Κηπουρός.
62' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός Τάντιτς
Ο Γεωργιάδης εκτός αγώνα.
62' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός Γκούρτσας
Ο Μπραϊτ εκτός αγώνα.
63' Φάουλ Πανσερραϊκός
64' Κόρνερ Πανσερραϊκός
66' Σουτ Πανσερραϊκός
Σε δυνατό σουτ του Παπάζογλου ο Σάχα έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.
67' Σχόλιο Πανσερραϊκός
Οι παίκτες του Πανσερραϊκού ζητούν πέναλτι σε ανατροπή του Αλεξόπουλου προς τον Γαλανόπουλο.
71' Σουτ ΑΕΚ Τζιμπούρ
71' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός Κωνσταντινίδης
Ο Διγκόζης εκτός αγώνα.
72' Κεφαλιά ΑΕΚ Τζιμπούρ
79' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ Καφές
Ο Τζιμπούρ εκτός αγώνα.
84' Σουτ ΑΕΚ Μαντούκα
Σουτ του Μαντούκα από την μεγάλη περιοχή μπλόκαρε ο Κηπουρός.
89' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ Ντιούφ
Ο Σκόκο εκτός αγώνα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
90' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Γαλανόπουλος
90' Κόκκινη κάρτα Πανσερραϊκός Γαλανόπουλος