Εντυπωσιακή πρεμιέρα

Φαληρο Απολλωνας

Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Α2 ενώ την έκπληξη έκανε ο Σπόρτιγκ

ΜΕΝΤ-Ηρακλής 64-67

Στο ντέρμπι της πρεμιέρας ο Ηρακλής επιβλήθηκε εκτός έδρας της ΜΕΝΤ με 67-64. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν συνεχώς το προβάδισμα, ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κωνσταντινίδη ανέβασαν ρυθμούς και στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν πιο εύστοχοι στις βολές. Από τη ΜΕΝΤ χτύπησε ο Μάντιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 36-34, 54-47, 64-67

ΜΕΝΤ (Μουρατίδης): Γάκης 2, Καρύδας 10 (2), Σπανούλης 21 (4), Σκαρλάτος 2, Γιαννακίδης 5, Μπούρσιτς 4, Μπένας, Μάντιτς 11 (2), Μακρής, Δέσπος 9.

Ηρακλής (Κωνσταντινίδης): Σιαμανδούρας 9, Λυμπέρης, Τότσιος 13 (1), Μίσιτς 13 (1), Αποστολόπουλος, Φουτσιτζής 2,Τζινόπουλος, Δανιήλ 4, Τράιανα 12, Συμεωνίδης 14.

Πανόραμα-ICBS 64-62

Το Πανόραμα επικράτησε με 64-62 του ICBS με τον Χατζηπέτρου να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Η ομάδα του Κολλεγίου είχε την τελευταία επίθεση με χρόνο 4, 6'' όμως ο Βασίλης Κούνας ήταν άστοχος στο σουτ που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-31, 49-47, 64-62

Πανόραμα (Τακιανός): Μπεχλιβάνης 8(1), Πανάρας11(2), Φαλέκας 2, Χούμπαυλης, Παναγιωτόπουλος 12(1), Ορφανός 2, Χατζηπέτρου 4, Κουμπούροβιτς 9(1), Γιοσμάς 3, Χένιακ 6, Λυμπάρης

ICBS (Τσοτσουμάνος): Κάντιτς 6, Μπάρδας 7(1/7 τριπ.), Κούνας 13(1), Βιδάλης, Μασλαρινός 14(1), Ζάρας, Γιοβάνοβιτς 3, Αναγνωστόπουλος 12(10 ριμπ.),Νησιώτης 2, Τσέλιος 5(1), Πλιούκας, Ευαγγελινός.

Πανερυθραϊκός-Δάφνη 66-70

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Δάφνη καθώς κέρδισε τον Πανερυθραϊκό με 70-66. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 13 πόντους 8 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ωστόσο, οι παίκτες του Σορώτου με εκπληκτική άμυνα κατάφεραν να γυρίσουν το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 30-30, 52-40, 66-70

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 2, Μανόλοβιτς 4, Γεώργαρος 10, Υφαντής, Σκουζής 2, Κουτούζης 2, Χόμπσον 25 (6), Μάγλος, Τσότσος, Ντουμάνης 4, Γριμπαβιώτης 17.

Δάφνη (Σορώτος): Νικητάκης 14 (1), Τόλιας, Κακιούζης 11, Σουρλής 6 (1), Παπαδημητρίου, Κερασοβίτης 6 (2), Σιούτης 12 (1), Αγγελόπουλος 2, Βλαχόπουλος 10, Πετροδημόπουλος 9

Παλαιό Φάληρο-Απόλλωνας Πάτρας 62-60

Με κορυφαίο τον Ροδοστόγλου και μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα το Παλαιό Φάληρο κέρδισε τον Απόλλωνα Πάτρας με 62-60. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άρης Κορωνίδης μετά από μία εύστοχη βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-33, 46-44, 62-60.

Παλαιό Φάληρο (Τσολάκης): Τσιριγωτάκης 3 (1), Παβλίσεβιτς 3 (1), Μανολιουδάκης, Παγώνης, Μέντζος 1, Ζούκας 9, Κορωνίδης 10 (1), Ευθυμίου 6, Ροδοστόγλου 25 (3), Χαλκιαδάκης 5.

Απόλλωνας Πάτρας (Βουρνάς): Αθανασιάδης 10 (1), Κάντος 10, Μανούσος 11, Παπαδόπουλος 4, Λιανός 5, Κανελλόπουλος, Καποτάς 4, Ίτζακσον 5 (1), Γεωργίτσης 4 (1), Ίντες 7, Γιαννικόπουλος.

Ηλυσιακός - Σπόρτιγκ 71-78

Την έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής σημείωσε ο Σπόρτιγκ που κέρδισε με 78-71 τον Ηλυσιακό στο κλειστό των Ιλισίων. Οι Πατησιώτες ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν την ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-39, 58-57, 71-78.

Ηλυσιακός (Δάγλας): Αθανασόπουλος, Κομποδιέτας 10 (2), Γκάιτς 13 (2), Παπανικολάου 6 (1), Καχριμάνοβιτς 13, Αθηναίου, Αθανασούλας 5 (1), Μιχάλογλου , Τσαρουχάς 5 (1), Μπόγρης 10, Παπαδόπουλος, Κουτρούλιας 9.
Σπόρτιγκ (Νασούφης): Κακαβάς 8 (1), Τσιότρας 2, Φωτίου 19 (2), Χούμας 11, Μουτράν 14 (2), Περάκης 9 (1), Μόρφης 15 (2), Μίχας.