ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα-Αλβανία 2-1

Μήτρογλου

Με γκολ των Χριστοδουλόπουλου και Μήτρογλου οι Ελπίδες επικράτησαν της Αλβανίας με 2-1

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ήταν καλύτερη και πήρε δίκαια τη νίκη, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο "Απόστολος Νικολαΐδης", στο πλαίσιο του 1ου ομίλου των προκριματικών για το EURO 2009 και έφτασε τους 13 βαθμούς, πέντε λιγότερους από τη δεύτερη Κροατία.
Το ελληνικό συγκρότημα προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, με τους Χριστοδουλόπουλο (28' πέναλτι) και Μήτρογλου (54'), ενώ η Αλβανία ισοφάρισε προσωρινά στο 34' με τον Σούκαϊ.

Το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδωσε με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ο Στέλιος Ηλιάδης, στο 28ο λεπτό ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.

Οι Αλβανοί ισοφάρισαν στο 34ο λεπτό με τον Σούκαϊ (ψηλοκρεμαστή κεφαλιά) και ο Κώστας Μήτρογλου έδωσε τη νίκη στην Εθνική Ελπίδων με πλασέ στο 54ο λεπτό.

Οι διεθνείς μας, που ήλεγχαν πλήρως τον αγώνα, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας Κολίκι ήταν αυτός που σταμάτησε με επιτυχία τις περισσότερες προσπάθειες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα: Παναγόπουλος, Μανιάτης, Μονιάκης, Παπασταθόπουλος, Γκαλίτσιος, Ρίκκα, Δημούτσος (46' Πετρόπουλος), Ηλιάδης, Χριστοδουλόπουλος (91' Πλουσής), Αραβίδης (81' Μαρίνος), Μήτρογλου.

Αλβανία: Κολίκι, Αράπι, Γκούγκα, Αριφάι, Αμπιλαλιάι (58' Κάνι), Μαλίντι (85' Ζεκίρι), Σέφα, Σούκαϊ (93' Βίλα), Λίκα, Πρόγκνι, Φάγκου.

Ο διαιτητής Μπάναρι (Μολδαβία) παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Μανιάτη, Σούκαϊ, Μονιάκη, Αριφάι, Πρόγκνι, Παναγόπουλο.

Νιόπλιας: "Δίκαιο το αποτέλεσμα"

O προπονητής της Εθνικής Ελλάδας στις Ελπίδες, Νίκος Νιόπλιας, τόνισε: " Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Στο πρώτο ημίχρονο οι προσπάθειές μας δεν είχαν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοσή μας ήταν καλύτερη. Ο αντίπαλός μας είναι καλή ομάδα και έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο. Φοβόμασταν λίγο τον αγώνα, γιατί δεν ξέραμε ποια θα ήταν η αντίδραση μετά την ήττα από την Κροατία. Ευτυχώς είχαμε αίσιο τέλος. Με την προσθήκη νέων παικτών και με ικανούς παίκτες που ήδη έχουμε, θα προσπαθήσουμε για θετικά αποτελέσματα στους αγώνες που μας απομένουν".

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Αλβανίας, Αρντάν Μπουσάτι, δήλωσε: " Ο αγώνας δεν είχε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Είχαμε κάποιους ποδοσφαιριστές που δεν ήταν σε φόρμα στο συγκεκριμένο αγώνα. Ευχαριστούμε την Ελληνική Ομοσπονδία για τη φιλοξενία της και στην Αλβανία θα προσπαθήσουμε να την ανταποδώσουμε".

Στις αναμετρήσεις του 1ου ομίλου, την Τετάρτη (21/11), σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αζερμπαϊτζάν-Κροατία 0-1

Νησιά Φαρόε-Ιταλία 0-1