ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός-Μλάντοστ: 8-5

Σάντα

Τη νίκη με 8-5 επί της Μλάντοστ και μαζί το πλεονέκτημα για την πρόκριση στο F4 της Ευρωλίγκας πήρε ο ΟΣΦΠ

Πλέον οι "ερυθρόλευκοι" θα πρέπει να υπερασπιστούν τη διαφορά τριών τερμάτων στις 22 Απριλίου στην Κροατία για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στο Final Four που θα διεξαχθεί στη Ριέκα.
Παρά την υπομονή που έδειχνε στην επίθεση και την καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός άργησε να ανοίξει το σκορ δείχνοντας να δυσκολεύεται απέναντι στο "ανάμεσα" των Κροατών. Όταν όμως οι Κροάτες έπαιξαν προς στιγμή πρες, η μπάλα πέρασε αμέσως στον Γιώργο Αφρουδάκη που γύρισε τον αντίπαλό του και σκόραρε. Ο Ιταλός διαιτητής τα έκανε μαντάρα σε κόντρα της Μλάντοστ στη συνέχεια αφού στο σουτ του Βρόλιακ η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι βγήκε έξω αλλά χρεώθηκε γκολ ξεσηκώνοντας τις "ερυθρόλευκες" δικαιολογημένες διαμαρτυρίες.

Παρόλα αυτά ο Ντόσκας έδωσε άμεση απάντηση και από το "σουτ" στον παίκτη παραπάνω σκόραρε για το 2-1. Δυστυχώς για τους Πειραιώτες η αμυντική κόντρα τους πρόδωσε στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα ο Μουσλίμ να ισοφαρίσει σε 2-2 σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Κακό επτάλεπτο και επιστροφή
Άσχημο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο οκτάλεπτο για τον Ολυμπιακό που έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ όταν ο Σχίζας έκανε αποβολή και ο Μουσλίμ σκόραρε για το 2-3. Χρειάστηκε να περάσουν 4 λεπτά για να μπει γκολ αλλά δυστυχώς το έβαλε η Μλάντοστ στον παίκτη παραπάνω. Η απόδοση των Πρωταθλητών Ελλάδας δεν ήταν καλή ειδικά στον παίκτη παραπάνω όπου οι αποβολές που κέρδιζε ο Γιώργος Αφρουδάκης που πήγαιναν χαμένες, αλλά και στην άμυνα με την μπάλα να περνάει ανενόχλητα στον φουνταριστό.

Η αφύπνιση του Ολυμπιακού ήρθε 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η άμυνα άρχισε να αποδίδει και ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου "ξεκόλλησε" την ομάδα του στην επίθεση με γκολ από την περιφέρεια για το 3-4. Η ισοφάριση ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου από το "κοφτό" σουτ του Χρήστου Αφρουδάκη που "έγραψε" το 4-4 με το οποίο οι δύο ομάδες άλλαξαν πάγκους.

H ψυχή του αρχηγού
Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι παίκτες του Πάτερου είχαν το πλεονέκτημα της καλής άμυνας και μετά από μία αποβολή που κέρδισε ο Νίκιτς, πέρασαν μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με τον Μυλωνάκη να σκοράρει για πρώτη φορά. Δυστυχώς η καλή λειτουργία πίσω δεν ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό μπροστά, όπου δεν μπορούσε να βάλει γκολ. Οι επεμβάσεις του Δεληγιάννη κράτησαν το 5-4 κι έτσι ολοκληρώθηκε το οκτάλεπτο.

Παρά το άριστο ξεκίνημα με το γκολ του Χατζηθεοδώρου από την περιφέρεια (δεύτερο προσωπικό) που έκανε το 6-4, η απάντηση από τον Αντόνιεβιτς με τον ίδιο τρόπο ήταν άμεση. Τα πράγματα εξελίχθηκαν καλά για τον Ολυμπιακό, αφού η άμυνά του παρέμενε πολύ καλή και η θέληση του αρχηγού του έφερε το 7-5 κερδίζοντας αποβολή, η οποία έφερε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χρήστος Αφρουδάκης. Το τελικό 8-5 διαμόρφωσε και πάλι ο Χατζηθεοδώρου και η διαφορά των τριών τερμάτων θα πρέπει να υπερασπιστεί στη ρεβάνς της Κροατίας.

Τα oκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 1-0, 3-1

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Oλυμπιακός (Πάτερος): Χατζηθεοδώρου 3, Χρήστος Αφρουδάκης 2, Γιώργος Αφρουδάκης, Ντόσκας, Μυλωνάκης

Μλάντοστ (Μπόνατσιτς): Μουσλίμ 2, Βρντόλιακ, Μπούριτς, Αντόνιεβιτς

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Βαγγέλης Πάτερος: " Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για τη σημερινή εμφάνιση και τη νίκη. Με την καλή μας άμυνα κάναμε ένα μικρό βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Ριέκα. Μας περιμένει ένα ακόμη παιχνίδι, που και δύσκολο θα είναι, αλλά και σκληρό. Θα ήθελα να συγχαρώ τη γυναικεία ομάδα της Βουλιαγμένης για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Καπ και να ευχηθώ στον Πανιώνιο να κατακτήσει το Λεν Τρόφι".

Θοδωρής Χατζηθεοδώρου: " Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε ένα μεγαθήριο του ευρωπαϊκού πόλο. Ακόμη δεν προκριθήκαμε, καθώς θα πρέπει να παρουσιαστούμε το ίδιο καλοί και στον αγώνα στο Ζάγκρεμπ. Θα πάμε στον επαναληπτικό, έχοντας στο μυαλό μας ότι το σημερινό παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο χωρίς σκορ. Τώρα στόχος μας οι δύο νίκες στο ελληνικό φάιναλ φορ, ώστε να επιστρέψουμε από την Πτολεμαϊδα ως κυπελλούχοι Ελλάδας".

Μανώλης Μυλωνάκης: " Η άμυνα ήταν το κλειδί της νίκης. Όταν δέχεσαι μόλις 5 γκολ, καμία ευρωπαϊκή ομάδα δεν μπορεί να σε νικήσει. Στην αρχή κάναμε κάποια λάθη, αλλά στη συνέχεια και με την παρότρυνση του κόσμου μας ανεβάσαμε την απόδοσή μας. Δεν έχουμε πετύχει ακόμη τίποτα. Εχουμε μπροστά μας κατ΄ αρχήν το φάιναλ φορ του κυπέλλου Ελλάδας, που θέλουμε να το κατακτήσουμε, και αμέσως μετά θα ασχοληθούμε με τον επαναληπτικό της Κροατίας. Θα πάμε με στόχο τη νίκη".

Άντρια Κομάντινα: " Συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου για τη σημερινή εμφάνιση. Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό και στο δεύτερο οκτάλεπτο υποπέσαμε σε αρκετά λάθη. Όμως, έχουμε την ποιότητα ως ομάδα να κάνουμε ανατροπές και τελικά πετύχαμε τον στόχο μας, που ήταν η νίκη. Εξίσου καλοί ή και ακόμη καλύτεροι θα πρέπει να εμφανιστούμε στον αγώνα που θα γίνει στην έδρα της Μλάντοστ, προκειμένου να σφραγίσουμε το εισιτήριο της πρόκρισης στο φάιναλ φορ της Ριέκα".

Τα αποτελέσματα στους άλλους προημιτελικούς
Στα άλλα παιχνίδια της φάσης των "8" της Ευρωλίγκας, ξεχώρισε η νίκη της Παρτίζαν Βελιγραδίου με 11-9 επί της Γιούγκ που έδωσε προβάδισμα στους Σέρβους για την πρόκριση στη ρεβάνς της Κροατίας.

Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία)-Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Κροατία): 11-9
Βάσας (Ουγγαρία)-Προ Ρέκο (Ιταλία): 8-11
Πρίμορατς Κότορ (Μαυροβούνιο)-Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι (Μαυροβούνιο): 12-12

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 8λέπτου
4' Γκολ Ολυμπιακός Γιώργος Αφρουδάκης (1-0)
Γυρνάει τον αντίπαλό του ο Γιώργος που ανοίγει το σκορ
6' Γκολ Μλάντοστ Βρντόλιακ (1-1)
Ανύπαρκτο γκολ δίνει ο Ιταλός διαιτητής αφού η μπάλα προσκρούει στο δοκάρι και βγαίνει έξω
7' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ
7' Γκολ Ολυμπιακός Ντόσκας (2-1)
Ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό
8' Γκολ Μλάντοστ Μουσλίμ (2-2)
Ισοφαρίζουν και πάλι στην κόντρα οι Κροάτες
8' Λήξη 8λέπτου 2-2
Η αμυντική κόντρα πρόδωσε τον Ολυμπιακό που δέχθηκε δύο ίδια γκολ με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί
9' Έναρξη 8λέπτου
9' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Σχίζας
10' Γκολ Μλάντοστ Μουσλίμ (2-3)
Για πρώτη φορά στο ματς ο Ολυμπιακός μένει πίσω με τον Μουσλίμ να σκοράρει (από το σουτ) για δεύτερη φορά απόψε
11' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ
Την τέταρτή του αποβολή κερδίζει ο Γιώργος Αφρουδάκης αλλά ο Ντόσκας αστοχεί δύο φορές
12' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Ντόσκας (2η)
12' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ
Ακόμα μία αποβολή κερδίζει ο Γιώργος αλλά η επιλογή του Χατζηθεοδώρου είναι τραγική
13' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Κομάντινα
14' Γκολ Μλάντοστ Μπούριτς (2-4)
15' Γκολ Ολυμπιακός Χατζηθεοδώρου (3-4)
Επιτέλους σκοράρει ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο με περιφερειακό σουτ του αρχηγού
16' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ
16' Γκολ Ολυμπιακός Χρήστος Αφρουδάκης (4-4)
Το "κοφτό" σουτ του Χρήστου οδηγεί σε ένα ακόμα γκολ τον Ολυμπιακό που ισοφαρίζει
16' Λήξη 8λέπτου 4-4
Παρά την κακή του απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός βρήκε τον εαυτό του στα τελευταία δύο λεπτά και ισοφάρισε
17' Έναρξη 8λέπτου
17' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός
18' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ
Κερδίζει την αποβολή ο Νίκιτς
18' Γκολ Ολυμπιακός Μυλωνάκης (5-4)
Επιτέλους προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με τον Χανιώτη περιφερειακό να σκοράρει για πρώτη φορά
19' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ
Λάθος πάσα από τους "ερυθρόλευκους"
21' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Θεοδωρόπουλος
Κερδίζει την αποβολή ο Χίνιτς αλλά ο Δεληγιάννης αποκρούει δύο φορές
24' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ Πασκουαλίν
Αποβολή δώρο δίνουν στον Ολυμπιακό οι διαιτητές, ο Πάτερος παίρνει τάιμ άουτ αλλά η επιλογή του Ντόσκα είναι κακή
24' Λήξη 8λέπτου 5-4
Χάνει αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του ο Ολυμπιακός που πρέπει να βελτιωθεί στο τελευταίο οκτάλεπτο
25' Έναρξη 8λέπτου
25' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Κομάντινα
26' Γκολ Ολυμπιακός Χατζηθεοδώρου (6-4)
Ο αρχηγός δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό
26' Γκολ Μλάντοστ Αντόνιεβιτς (6-5)
Άμεση απάντηση των Κροατών από την περιφέρεια
27' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ
Πέναλτι κάνουν οι Κροάτες, αποβολή δίνουν οι διαιτητές που τελικά δίνουν ένα ανύπαρκτο πέναλτι όταν ο Γιώργος Αφρουδάκης έχει σκοράρει
28' Γκολ Ολυμπιακός Χρήστος Αφρουδάκης (7-5)
29' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός
30' Αποβολή παίκτη Μλάντοστ
Κερδίζει την αποβολή ο Χρήστος Αφρουδάκης με προσωπικό ενέργεια
32' Γκολ Ολυμπιακός Χατζηθεοδώρου (8-5)
Η επιλογή είναι κακή αλλά η μπάλα μπαίνει στα δίχτυα και η διαφορά αυξάνεται στα 3 γκολ
32' Λήξη αγώνα 8-5
Καλό αποτέλεσμα του Ολυμπιακού που παίρνει διαφορά 3 γκολ ενόψει της ρεβάνς της Κροατίας. Αυτή θα πρέπει να κρατήσει στην Κροατία