ΠΟΛΟ

Πανιώνιος-Ζέγκεντ: 8-6

θωμακος πανιωνιος ζεγκεντ

Με υπερπροσπάθεια παικτών και οπαδών ο Πανιώνιος νίκησε με 8-6 τη Ζέγκεντ στον Α' τελικό του LEN Trophy

Eκτός από την ικανότατη ούγγρικη ομάδα οι παίκτες του Κώστα Λούδη είχαν να αντιμετωπίσουν και την άσχημη διαιτησία που κατάφερε να βγάλει τον Μάζη με τρεις αποβολές από το πρώτο ημίχρονο και ακόμα δύο παίκτες στη συνέχεια, για να φτάσουμε στην τελευταία φάση όπου δεν είδε φάουλ στον Βλοντάκη με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στα 2 δευτερόλεπτα με τον Βεσελόφσκι.
Στα αρνητικά για τον Πανιώνιο είναι ότι ο Αντώνης Βλοντάκης μάλλον έσπασε και πάλι το πλευρό του κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και είναι πλέον αμφίβολη η συμμετοχή του τόσο στο Final Four Κυπέλλου το Σαββατοκύριακο όσο και στη ρεβάνς της Ουγγαρίας.

Το ξεκίνημα και των δύο ομάδων ήταν κάπως νευρικό αλλά ο Μάζης στον παίκτη παραπάνω κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η απάντηση ήρθε από εύστοχο αλλά ταυτόχρονα ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσαν οι διαιτητές και εκτέλεσε ο Βάργκα. Με πολύ όμορφο γκολ του Κοκκινάκη από την περιφέρεια η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα με 2-1 και χάρη στις επεμβάσεις του Ρέππα στη συνέχεια, διατηρήθηκε αυτό το σκορ ως το τέλος του οκταλέπτου.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά στο δεύτερο οκτάλεπτο και ο Θωμάκος ήταν αυτός που με εκπληκτικό γκολ από την περιφέρεια ξεσήκωσε τους 2.000 οπαδούς που βρέθηκαν στο κολυμβητήριο και έκανε το 3-1. Οι Ούγγροι μετά από ακόμα μία αποβολή σκόραραν με το δεύτερο τέρμα του Βάργκα και μείωσαν σε 3-2 αλλά ο Μιράλης αύξησε τη διαφορά ξανά στα 2 γκολ (4-2). Για ακόμα μία φορά οι διαιτητές έδωσαν αποβολή στη Ζέγκεντ και με το τρίτο του γκολ ο Βάργκα έκανε το 4-3.

Ευτυχώς ο Δημήτρης Μάζης εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα στην επόμενη επίθεση και με όμορφη πάσα τροφοδότησε στο δοκάρι τον Βλοντάκη που δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 5-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο στο τελευταίο δευτερόλεπτο του οποίου οι διαιτητές έβγαλαν με τρίτη αποβολή τον Μάζη, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες του Κώστα Λούδη.

Χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά για να μπει γκολ στην τρίτη περίοδο και δυστυχώς το έβαλε και πάλι ο Βάργκα, ευστοχώντας σε πέναλτι που έκανε ο Παπαδόγκωνας. Με 2' και 35'' για να τελειώσει το τρίτο οκτάλεπτο ο Τζαμαντάκης "ξεκόλλησε" την ελληνική ομάδα με γκολ στον παίκτη παραπάνω που έκανε το 6-4. Ο Θωμάκος έχασε την ευκαιρία για το +3 όταν έχασε πέναλτι που κέρδισε ο Βλοντάκης. Μία καλή άμυνα στον παίκτη λιγότερο στην τελευταία επίθεση των Ούγγρων στο τρίτο οκτάλεπτο διατήρησε το +2 της ελληνικής ομάδας.

Χάνοντας τον Μπεριστιάνο 6 λεπτά πριν τη λήξη και τον Παπαδόγκωνα 1 λεπτό αργότερα ο Πανιώνιος έμεινε να παλεύει με όλες του τις δυνάμεις χωρίς βασικά του όπλα και ανταμείφθηκε για το πείσμα του με το γκολ του Λιοτσάκη να κάνει 7-4 από την περιφέρεια 4' πριν τη λήξη. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Βεσελόφσκι που έγινε έτσι ο πρώτος παίκτης των Ούγγρων που σκόραρε εκτός του Βάργκα.

Η ψυχή του Γιάννη Θωμάκου μίλησε στη συνέχεια. Ο αρχηγός του Πανιωνίου με γκολ 1' και 36'' πριν τη λήξη έφερε εκ νέου την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο +3 (8-5). Δυστυχώς για τον Πανιώνιο ο Βεσελόφσκι στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα μείωσε στο τελικό 8-6 το οποίο πρέπει να υπερασπιστεί στην Ουγγαρία η ελληνική ομάδα.

Τα oκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 1-1, 2-2

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Λούδης): Θωμάκος 2, Μάζης, Κοκκινάκης, Μιράλης, Βλοντάκης, Τζαμαντάκης, Λιοτσάκης

Ζέγκεντ (Κάσας): Βάργκα 4, Βεσελόφσκι 2

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κώστας Λούδης: " Η σημαντική επιτυχία μας σήμερα ήταν ότι φέραμε όλον αυτό τον κόσμο στο κολυμβητήριο, που δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα. Μας επηρέασε πολύ η αποβολή του Μάζη και ήταν κομβικό σημείο, γιατί είναι ένας σημαντικότατος παίκτης, που κάνει πολλές δουλειές. Εστω κι έτσι, τα παιδιά στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Είμαστε απογοητευμένοι για το τελευταίο γκολ που δεχθήκαμε. Αποκλείεται στην Ουγγαρία να έχουμε χειρότερη διαιτησία. Είναι η πρώτη φορά φέτος που αυτή η ομάδα (Ζέγκεντ) κερδίζει περισσότερες αποβολές από τον αντίπαλό της. Θα είναι πολύ λυπηρό αν χάσουμε τον Βλοντάκη ως το τέλος της χρονιάς".

Αντώνης Βλοντάκης: " Η φετινή χρονιά ίσως είναι η χειρότερή μου. Αυτή τη φορά με το μαρκάρισμα του Βάργκα κινδυνεύω να χάσω τη ρεβάνς, το σπουδαιότερο παιχνίδι της χρονιάς. Δείξαμε ότι είμαστε καλύτεροι από τη Ζέγκεντ, παρά την κόντρα διαιτησία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Αν έρθει αυτό το τρόπαιο, θα είναι το δεύτερο ευρωπαϊκό στην καριέρα μου και ευελπιστώ να είμαι εκεί και να το πανηγυρίσω μέσα στο νερό. Δεν θα είναι εύκολη η ρεβάνς, αλλά η ευτυχία είναι ότι είμαστε δυστυχισμένοι που κερδίσαμε μόνο με δύο γκολ".

Δημήτρης Μάζης: " Υπάρχει μία σχετική απογοήτευση γιατί φάνηκε ότι είμαστε πολύ καλύτεροι από τη Ζέγκεντ και θεωρώ ότι η ανωτερότητα αυτή θα φανεί και στην Ουγγαρία. Το σημερινό ματς ήταν μία γιορτή για τη Νέα Σμύρνη και ελπίζω ότι θα έχουμε άλλη μία μετά τη ρεβάνς, για να πανηγυρίσουμε το κύπελλο. Ο Κροάτης διαιτητής έδειξε αποβολή του 2 (Μιράλης), ο Τούρκος έδειξε εμένα, εγώ είχα δει τον Κροάτη, έμεινα μέσα και ο Τούρκος με χρέωσε δεύτερη αποβολή και πέναλτι".

Γιώργος Ρέππας: " Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, αλλά δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα. Πήγαμε αρκετά καλά στην άμυνα, αλλά δεν μπορέσαμε στην επίθεση να πάρουμε μεγαλύτερη διαφορά. Πρέπει να πάμε στην Ουγγαρία για τη νίκη και πιστεύω ότι αν έχουμε τη διαιτησία που είχε σήμερα η Ζέγκεντ, θα κερδίσουμε".

Ανδρέας Μιράλης: " Υπάρχει πίκρα, γιατί η διαφορά μειώθηκε στο τέλος. Πηγαίναμε για μεγαλύτερη διαφορά, αλλά και τα δύο γκολ είναι καλά. Πιστεύω ότι στην Ουγγαρία θα συναντήσουμε μία διαφορετική ομάδα".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 8λέπτου
2' Αποβολή παίκτη Ζέγκεντ Μιράλης
Δίνουν και πέναλτι στη συνέχεια οι διαιτητές λανθασμένα
2' Γκολ Πανιώνιος Mάζης (1-0)
3' Γκολ Ζέγκεντ Βάργκα (1-1)
4' Αποβολή παίκτη Ζέγκεντ
Κερδίζει την αποβολή ο Βλοντάκης
5' Αποβολή παίκτη Ζέγκεντ
Ακόμα μία αποβολή κερδίζει ο Βλοντάκης
6' Γκολ Πανιώνιος Κοκκινάκης (2-1)
Ξανά προβάδισμα στον Πανιώνιο με τον έμπειρο άσο
8' Λήξη 8λέπτου 2-1
Οι επεμβάσεις του Ρέππα κρατούν το προβάδισμα
9' Έναρξη 8λέπτου
10' Γκολ Πανιώνιος Θωμάκος (3-1)
Γκολάρα από τον Θωμάκο που τραγουδάει συνθήματα στη σέντρα
10' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Μπεριστιάνος
11' Γκολ Ζέγκεντ Βάργκα (3-2)
Ακόμα ένα γκολ από τον Ούγγρο
11' Γκολ Πανιώνιος Μιράλης (4-2)
11' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Μπεριστιάνος (2η)
12' Γκολ Ζέγκεντ Βάργκα (4-3)
Ακόμα ένα γκολ από τον Ούγγρο πάνω στον οποίο είναι προσαρμοσμένο το παιχνίδι της Ζέγκεντ
12' Αποβολή παίκτη Ζέγκεντ
12' Γκολ Πανιώνιος Βλοντάκης (5-3)
Ο Μάζης περνάει ιδανικά στο δοκράρι και ο Αντώνης σκοράρει
13' Αποβολή παίκτη Ζέγκεντ
Ο Βλοντάκης κερδίζει ακόμα μία αποβολή
16' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Μάζης (3η)
Χάνει για το δεύτερο ημίχρονο τον αμυντικό του ο Πανιώνιος
16' Λήξη 8λέπτου 5-3
Με δύο γκολ μπροστά ο Πανιώνιος που καλείται στην τρίτη περίοδο να διευρύνει το προβάδισμα
17' Έναρξη 8λέπτου
21' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Παπαδόγκωνας
Πέναλτι δίνουν στη συνέχεια οι διαιτητές
21' Γκολ Ζέγκεντ Βάργκα (5-4)
21' Αποβολή παίκτη Ζέγκεντ Βεσελόφσκι
22' Γκολ Πανιώνιος Τζαμαντάκης (6-4)
23' Αποβολή παίκτη Ζέγκεντ Βάργκα
Ο Βλοντάκης κάνει ότι θέλει στα 2 μέτρα
24' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Κοκκινάκης
24' Λήξη 8λέπτου 6-4
25' Έναρξη 8λέπτου
26' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Μπεριστιάνος (3η)
Χάνει ακόμα έναν αμυντικό ο Πανιώνιος. Το βάρος θα πέσει στον Κοκκινάκη
28' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Παπαδόγκωνας (3η)
Έξω και ο Παπαδόγκωνας. Αστοχεί ο Βάργκα
28' Γκολ Πανιώνιος Λιοτσάκης (7-4)
29' Γκολ Ζέγκεντ Βεσελόφσκι (7-5)
30' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Κοκκινάκης (2η)
31' Γκολ Πανιώνιος Θωμάκος (8-5)
Γκολάρα από τον Θωμάκο. Στο +3 ο Πανιώνιος
31' Αποβολή παίκτη Πανιώνιος Τζαμαντάκης
32' Γκολ Ζέγκεντ Βεσελόφσκι (8-6)
32' Λήξη αγώνα 8-6
Τη νίκη με 8-6 επί της Ζέγκεντ πήρε ο Πανιώνιος που πάει στην Ουγγαρία σε δύο εβδομάδες για να υπερασπιστέι το +2