ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Guardian και η απίθανη ιστορία του Παναθηναϊκού

Παναθηναϊκός

Η Guardian ανέσυρε την απίστευτη ιστορία της αναμέτρησης Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Σόφιας την περίοδο 1972-73

Η "Guardian" ανέσυρε από το αρχείο το απίστευτο περιστατικό που έλαβε χώρα τη σεζόν 1972-73 στο περιθώριο του αναμετρήσεων του "τριφυλιού" κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας.
Η ελληνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 2-1 στη Σόφια και στη ρεβάνς νίκησε με το ίδιο σκορ τους Βούλγαρους.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι και ο Σοβιετικός διαιτητής Λιπατόφ έκανε τη γκάφα της δεκαετίας μη επιτρέποντας να ολοκληρωθεί η διαδικασία, αφού εκτίμησε λανθασμένα πως ο Παναθηναϊκός είχε αποκλειστεί. Ουσιαστικά η ΤΣΣΚΑ προηγείται με ένα γκολ διαφορά, όμως υπολείπονταν ένα πέναλτι για κάθε ομάδα.

Η ΟΥΕΦΑ συνεδρίασε και έκρινε πως ο διαιτητής έσφαλε, μη επιτρέποντας την εκτέλεση των υπόλοιπων πέναλτι. Ετσι, ελήφθη μία ακραία απόφαση για επανάληψη του αγώνα, που βρήκε νικήτρια την ΤΣΣΚΑ με 2-0.