EUROCUP

Ιστορική νίκη

Σακελλαρίου

O Πανελλήνιος κέρδισε την Οστάνδη με 84-77 στην πρώτη αγωνιστική του έκτου ομίλου του ULEB Cup

Οι "Ολυμπιονίκες" κάνοντας λίγα λάθη και δείχνοντας ότι έχουν βάθος δίνοντας χρόνο σε παίκτες που δεν έχουν παίξει πολύ μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα πήραν τη νίκη, την οποία όλοι αφιέρωσαν στον Γιάννη Σακελλαρίου που αποχώρησε τραυματισμένος.
Aιφνιδίασαν οι Βέλγοι

Η Οστάνδη παρουσιάστηκε αρκετά καλή στο ξεκίνημα του αγώνα και παρότι δεν είχε ιδιαίτερο ταλέντο κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να έχει το προβάδισμα (43-39) με επιθετική αιχμή τον Τζέρι Γκριν. Η αλήθεια πάντως είναι ότι ο Πανελλήνιος καθώς είχε κάποια ξεσπάσματα, ωστόσο, στην άμυνα έδινε διαδρόμους στους Βέλγους που το εκμεταλλεύονταν.

Οι "Ολυμπιονίκες" είχαν άσχημα ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου (3/13) με τον Άντονι Γκράντι να έχει 1/7 κάτι που αποτελεί είδηση σύμφωνα με όσα έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα ο Αμερικανός γκαρντ. Ο Γκράντι πάντως, βοηθούσε στον επιθετικό τομέα παρότι είχε κάποιες βιαστικές ενέργειες που δεν είχαν αποτέλεσμα.

"Πάγωσαν" όλοι...

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όσοι παρακολουθούσαν την αναμέτρηση έμειναν με... ανοιχτό το στόμα καθώς σε μία διεκδίκηση της μπάλας ο Γιάννης Σακελλαρίου πέφτοντας στο παρκέ γύρισε το γόνατο του και στη συνέχεια σφάδαζε από τους πόνους. Ο αρχηγός του Πανελληνίου μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στα αποδυτήρια οι γιατροί της ομάδας του έκαναν παυσίπονη ένεση και αργά το βράδυ ή πιθανότατα το πρωί θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, ωστόσο, υπάρχουν φόβοι για ρήξη χιαστών.

Kαθάρισε ο Παπαιωακείμ

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με δέκα πόντους διαφορά (41-51) έπειτα από καλάθι που σημείωσε ο Γκριν στο 23'. Στη συνέχεια ο Πανελλήνιος βελτίωσε την άμυνα του και στην επίθεση πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι και συγκεκριμένα στον Παντελή Παπαιωακείμ που... δεν είχε αντίπαλο κάτω από το καλαθι. Έτσι κάνοντας ένα σερί 21-9. πέρασε μπροστά με 61-60 με τρίποντο το Καλαϊτζίδη λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε ντέρμπι όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις, παρότι ο Σαρόν Ντρούκερ έκανε πολλές αλλαγές στην άμυνα για να περιορίσει τους "Ολυμπιονίκες". Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη δυνάμωσαν την άμυνα οδηγώντας τους Βέλγους σε λάθος επιλογές ενώ στα κρίσιμα σημεία ήταν εύστοχοι.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-43, 61-63, 84-77

Πανελλήνιος (Καλαφατάκης): Σιμς 3, Καλαϊτζίδης 8(2), Καράμπουλας 7, Σακελλαρίου, Αποστολίδης 1, Πέτρουλας 2, Σκλάβος 11(1), Ν' Τζάι 4,Παπαιωακείμ 21, Γκράντι 14(2), Ντόζετ 13(1).

Οστάνδη (Ντρούκερ): Όβτσινα 7(1), Βαν Ρόσομ 6, Γκριν 12(1), Μπέλιν 4, Πέτροβιτς 10, Άιβορι 16(3), Ντέιβις 2, Μακ Ρέι 6, Μπρούνερ 14.

Καλαφατάκης: "Πήραμε μια σημαντική νίκη"

Ο Γιώργος Καλαφατάκης μετά το τέλος της αναμέτρησης σχολίασε: " Ξεκινήσαμε μουδιασμένα, αλλά στη συνέχεια η ενέργεια μας, η καλή άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση μας οδήγησαν στη νίκη. Ήταν μία σημαντική νίκη στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι που παίζαμε μετά από καιρό και θέλαμε να κερδίσουμε. Το καταφέραμε και ξεκουράσαμε και ορισμένους παίκτες".

O Σαρόν Ντρούκερ από την άλλη πλευρά ανέφερε: " Είχαμε τις ευκαιρίες να πάρουμε τη νίκη όμως στα κρίσιμα σημεία δεν είχαμε σωστές επιλογές. Δεχτήκαμε 84 πόντους που ήταν πολλοί και γι' αυτό χάσαμε".

Παπαιωακείμ: "Αφιερωμένη στον Γιάννη"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Παντελής Παπαιωακείμ που ήταν καλύτερος παίκτης για τον Πανελλήνιο μιλώντας για τον τραυματισμό του Γιάννη Σακελλαρίου τόνισε: " Ήταν σοκαριστικό αυτό που ζήσαμε. Αφιερώνουμε τη νίκη στον Γιάννη. Θα έλεγα ότι πεισμώσαμε στο δεύτερο ημίχρονο και φτάσσαμε στη νίκη".