CHAMPIONS LEAGUE

Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 4-0

μέσι ντάνι Άλβες

Η Μπαρτσελόνα... έκρυψε την μπάλα στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε της Μπάγερν με 4-0 (vid)

Η επιθετική τριάδα των "μπλαουγκράνα" είχε κέφια, ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε δύο γκολ και οι Σάμουελ Ετο'ο, Τιερί Ανρί από ένα.
Όλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Μπαρτσελόνα δίδαξε ποδόσφαιρο και ως μεγάλη ομάδα στο δεύτερο μέρος έριξε τον ρυθμό της, σεβόμενη τον αντίπαλο.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και δημιούργησαν την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο 6', όταν ο Ντάνι Άλβες έκανε εξαιρετική πάσα στον Τιερί Ανρί, ο οποίος βρέθηκε μόνος με τον Μπουτ από δεξιά, τον πέρασε και πλάσαρε, όμως έδιωξε την μπάλα ο Μπρένο πριν περάσει την γραμμή.

Τρία λεπτά αργότερα η δεύτερη ευκαιρία της "Μπάρτσα" έφερε το 1-0 με τον Λιονέλ Μέσι να πλασάρει ιδανικά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αφού ο Σάμουελ Ετο'ο τον έβγαλε σε θέση βολής.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 13', με τον Μέσι να τροφοδοτεί τον Καμερουνέζο και αυτός επίσης με πλασέ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 17' ο Μέσι έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Λελ, ζήτησε πέναλτι αλλά πήρε κίτρινη κάρτα για "θέατρο", ενώ αποβλήθηκε και ο Πεπ Γκουαρντιόλα από τον πάγκο του, λόγω των έντονων διαμαρτυριών του.

Το τρίτο γκολ για τους "μπλαουγκράνα" ήρθε στο 38'. Ο Ανρί από αριστερά απέφυγε πολύ εύκολα μέσα στην περιοχή τον Μάσιμο Όντο, έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Μέσι με προβολή πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς και 8ο φέτος στην διοργάνωση.

Ένα λεπτό αργότερα η Μπάγερν κατάφερε να κάνει το πρώτο της αξιόλογο σουτ με τον Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ, όμως ο Βαλντές πολύ εύκολα μπλόκαρε.

Στο 43' Μέσι, Πουγιόλ και Ετο'ο "έκρυψαν" την μπάλα, αυτή έφτασε στον Τιερί Ανρί και ο Γάλλος πολύ εύκολα με πλασέ έκανε το 4-0.

Στην επανάληψη η καλύτερη στιγμή ήρθε από ένα σουτ του Μέσι, με τον Μπουτ να αποκρούσει και εν συνεχεία την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Μπαρτσελόνα δεν ήθελε να πετύχει άλλο γκολ, καθώς και έτσι τυπικό χαρακτήρα έχει ο επαναληπτικός της Βαυαρίας, ενώ η Μπάγερν ήθελε, αλλά δεν μπορούσε.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Μάρκες, Πικέ, Πουγιόλ, Γιάγια Τουρέ (81' Μπούσκετς), Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Ανρί (79' Κεϊτά), Ετο'ο (89' Μπόγιαν).
ΜΠΑΓΕΡΝ: Μπουτ, Όντο, Ντεμικέλις, Μπρένο, Λελ, Φαν Μπόμελ, Σβαϊνστάιγκερ, Ζε Ρομπέρτο (77' Σόσα), Χαμίτ Άλτιντοπ (46' Οτλ), Ριμπερί, Τόνι.