ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νίκες για Χέρτα και Καρλσρούη

Παντελιτς

Χέρτα και Καρλσρούη επικράτησαν εκτός έδρας των Ντούϊσμπουργκ και Βόλφσμπουργκ με 2-1

Η Χέρτα δυσκολεύτηκε απέναντι στη Ντούϊσμπουργκ, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει, με τον Μάρκο Πάντελιτς να σημειώνει και τα δυο γκολ των Βερολινέζων (έφθασε τα 3 γκολ στο πρωτάθλημα). Ο 29χρονος Σέρβος εκμεταλλεύθηκε τις αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων και μέσα σε 9 λεπτά σημείωσε δυο γκολ (61', 70'), δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
Οι γηπεδούχοι απο την πλευρά τους προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 78ο λεπτό, με τον Λάβριτς (δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα). Η Χέρτα με αυτή τη νίκη "σκαρφάλωσε" στην 5η θέση, ενώ η Ντούϊσμπουργκ βρίσκεται πλέον στην 14η.

"Λύκος"... η Καρλσρούη

Η Καρλσρούη μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην Βόλφσμπουργκ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον τρόπο να αντιστρέψει την κατάσταση και να πάρει μια πολύτιμη νίκη. Οι "λύκοι" του Φέλιξ Μάγκατ ξεκίνησαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 21' με τον Κρζνοβεκ, όμως η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική.

Η Καρλσρούη κατάφερε ν' αποκτήσει τον έλεγχο του αγώνα και με τα γκολ των Έγκινμαν (63') και Αϊκνερ (79') να πάρει μια πολύτιμη νίκη, που την φέρνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είναι πλέον κάτω απο την ζώνη του υποβιβασμού (16η).