ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Μεσσηνιακός-Αστέρας Τ. 0-2

Αστερας Τριπολης πανηγυρικο

O Αστέρας με δυο γκολ του Φιλομένο νίκησε 2-0 τον Μεσσηνιακό και προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος

Τα δύο τέρματα που χάρισαν την πρόκριση στον Αστέρα σημείωσε ο Αργεντίνος Λούσιο Φιλομένο στο 45’ με κεφαλιά μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Ροτζέριο και στο 81’ μετά από όμορφο συνδυασμό Μασάρα, Ροτζέριο πριν το δυνατό σουτ του Αργεντίνου στράικερ.
Ο Μεσσηνιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 74’ όταν το πέναλτι του Ζε Κάρλος απέκρουσε εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία ο Γιώργος Αμπάρης διατηρώντας απαραβίαστη την εστία του.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και είχε την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 4ο λεπτό, όταν και το σουτ που επιχείρησε ο Μασάρα απέκρουσε δύσκολα ο Κουτσόπουλος.

Οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο 29΄η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία του Κουτσόπουλου σε σουτ του Μασάρα, ενώ στο 41’ ο γκολκίπερ του Μεσσηνιακού απέκρουσε σε κόρνερ στη σέντρα-σουτ που επιχείρησε ο Καρντόσο σώζοντας και πάλι την εστία του, αλλά δεν τα κατάφερε στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Ροτζέριο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Φιλομένο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γείρει ακόμα περισσότερο την πλάστιγγα προς την πλευρά του Αστέρα.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν διαφοροποιήθηκε με αυτήν του πρώτου, καθώς ο Αστέρας είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 49΄ο Φιλομένο επιχείρησε το σουτ και ο Κουτσόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 50΄και στο 65΄ο Τσέζαρεκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά και τα δύο γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Στο 63ο λεπτό, ο Φλάβιο έκανε την σέντρα από τα δεξιά ο Μασάντο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 70΄ο Μεσσηνιακός δημιούργησε την πρώτη ουσιαστικά καλή ευκαιρία του στο παιχνίδι. Ο Φαμπιάν εκτέλεσε φάουλ, ο Τιάγκο έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μασάντο την τελευταία στιγμή έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Η μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων για να φέρουν στα ίσια το παιχνίδι ήταν στο 74’ κέρδισαν πέναλτι στην ανατροπή του Αθανασόπουλου από τον Λαζαρίδη.

Ο Ζε Κάρλος ανέλαβε να εκτελέσει "την εσχάτη των ποινών», όμως ο Αμπάρης πέφτοντας στη δεξιά του γωνία απέκρουσε. Επτά λεπτά αργότερα ο Φιλομένο "χτύπησε" εκ νέου, γράφοντας το 0-2 (ο Μασάρα έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ροτζέριο πάσαρε έξυπνα στον Φιλομένο και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του), βάζοντας ασφαλιστική δικλείδα για την πρόκριση του Αστέρα στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών).

Μεσσηνιακός: Κουτσόπουλος, Τιάγκο, Νικολόπουλος, Κισκαμπάνης, Κωνσταντόπουλος, Αργυρόπουλος (72’ Βαβάτσικος), Χελάς (62’ Αθανασόπουλος), Ι. Καλογερόπουλος, Τσιμικλής, Φαμπιάν, Α. Καλογερόπουλος.

Αστέρας: Αμπάρης, Μασάρα, Φλάβιο, Μασάντο, Ψωμάς, Λαζαρίδης (85’ Οφρυδόπουλος), Καρντόσο, Λαδάκης (33’ Ζουντί), Ροτζέριο, Τσέζαρεκ (77’ Χατζόπουλος), Φιλομένο.

Τέλος, αναβλήθηκε το προγραμματισμένο για το Σάββατο φιλικό παιχνίδι του Αστέρα με τον Πανιώνιο, επειδή το γήπεδο της Νέας Σμύρνης χρησιμοποιείται από την Εθνική Ελπίδων.