Ολυμπιακός-Πρόκομ: 109-65

Ματσιγιαουσκας

Το "45αρι" του Ολυμπιακού "σκότωσε" την Πρόκομ (109-65) με τον MVP, Μάτσε, να παίρνει το όπλό του

Με 27 πόντους (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 9/9 βολές), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, ο Ματσιγιάουσκας επέστρεψε από τον τραυματισμό του σε... έκσταση και έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο και θα μπορούσε να πει κάποιος, ότι κάταφερε να... επισκιάσει μια εξαιρετική ομαδική απόδοση του Ολυμπιακού.
Γιατί οι ερυθρόλευκοι ήταν πραγματικά απολαυστικοί, έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ, πολύ καλή άμυνα και συνεργάστηκαν ιδανικά σε σετ και γρήγορο παιχνίδι. Εκτός του Μάτσε, ο Γουντς ήταν κι αυτός σε μεγάλη μέρα με 22 πόντους (και 5/6 τρίποντα), ο Τζάκσον είχε τη σταθερά καλή του απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης "πρόλαβε" και σκόραρε 14 πόντους. Πολύ καλός και ο Μπουρούσης στην άμυνα, ενώ έβαλε και 11 πόντους. Μην ξεχάσουμε όμως, και τον Ρόντρικ Μπλάκνεϊ, ο οποίος παρέδωσε μαθήματα στη θέση του πλέι μέικερ.

Όμως, το σημαντικό για τον Πίνι Γκέρσον και τον Ολυμπιακό ήταν το γεγονός, ότι ουδείς παίκτης του δεν ήταν σε κακή μέρα και όλοι προσέφεραν σε αυτή τη μεγάλη νίκη επί της Πρόκομ, η οποία αντιστάθηκε στον Ολυμπιακό για... τρία λεπτά. Ο Μίλαν Γκούροβιτς έμεινε άποντος (!), όπως και ο "δικός" μας Χρήστος Χαρίσης και μόνο οι Σακούρ και Βάγκνερ προσπάθησαν να σώσουν τα προσχήματα.

Στο μεταξύ, ο Ολυμπιακός ήθελε έναν πόντο για σπάσει το ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ματς, ενώ με πέντε παραπάνω πόντους θα έσπαγαν ακόμη ένα ρεκόρ, αυτό της νίκης με τη μεγαλύτερη διαφορά!

Αν ο κόσμος του Ολυμπιακού μπορούσε να προβλέψει το τι θα γινόταν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Πρόκομ, τότε πολύ πιθανό να είχε γεμίσει το ΣΕΦ. Γιατί, είναι κρίμα που οι φίλαθλοι της ομάδας δεν είδαν την καλύτερη απόδοσή της στη φετινή περίοδο, η οποία πραγματοποιήθηκε μέσα σε 20 λεπτά.

Στην ουσία, η Πρόκομ αντιστάθηκε μόνο στα πρώτα τρία λεπτά, όταν προηγήθηκε και με έναν πόντο (7-8). Από εκεί και πέρα, υπήρχε μόνο μια ομάδα μέσα στο γήπεδο. Ίσως μία και κάτι παραπάνω, αφού ο Ολυμπιακός εντυπωσίασε με την απόδοσή του σε άμυνα κι επίθεση.

Με τον Αρβιντας Ματσιγιάουσκας σε οργιώδη βραδιά, να σημειώνει 18 πόντους στο πρώτο μέρος, τον Κίντελ Γουντς να προσθέτει 13, τον Μαρκ Τζάκσον άλλους 9 και τον Ρόντρικ Μπλάκνεϊ να οργανώνει υποδειγματικά το παιχνίδι της ομάδας του, οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν.

Με ένα 9-0 σερί πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (16-8) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να είναι 31-14. Αλλά, οι ερυθρόλευκοι δεν χαλάρωσαν ούτε και στη δεύτερη περίοδο. Αντίθετα, το... σανίδωσαν ακόμη περισσότερο και πριν φτάσει το ματς στο 15', είχαν πετύχει 46 (!) πόντους. Και το θετικό είναι ότι τους πέτυχαν, είτε με συνεργασίες σε σετ παιχνίδι, είτε τρέχοντας γρήγορα στον αιφνιδιασμό ύστερα από καλές άμυνες και κυριαρχία στα ριμπάουντ.

Σχεδόν δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε στο υψηλότερο (για την... ώρα) σημείο, δηλαδή στους 28 πόντους (52-24) και αν δεν η Πρόκομ δεν εκμεταλλευόταν κάποια αμυντικά κενά του Ολυμπιακού στις τελευταίες φάσεις, η διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Από την πολωνική ομάδα στην ουσία, μόνο ο Νταχουάν Βάγκνερ προσπάθησε να κάνει κάτι, αλλά οι 11 πόντοι που σημείωσε στο πρώτο μέρος, μόνο αρκετοί δεν ήταν. Όσο για τον Μίλαν Γκούροβιτς; Η άμυνα του Ολυμπιακού, τον άφησε άποντο στα μόλις 8 λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο. Με λίγα λόγια, οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν απόλυτα.

Το πάρτι του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα με ακόμη μεγαλύτερο "κέφι". Ο Ματσιγιάουσκας εξακολουθούσε να κάνει την καλύτερή του εμφάνιση από τότε που ήρθε στην Ελλάδα, ο Γουντς βοηθούσε, κάθε σουτ πήγαινε... μέσα, ενώ στην άμυνα οι ερυθρόλευκοι δεν έδιναν ούτε... ανάσα στην Πρόκομ. Η διαφορά μεγάλωνε κι άλλο, πέρασε και τους 40 πόντους και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 86-44 (με τρίποντο του Τεόντοσιτς στην εκπνοή).

Φυσικά, στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να τρέχει, να βγάζει ωραίες φάσεις, ο Γκέρσον έδινε χρόνο σε παίκτες και η Πρόκομ περίμενε να τελειώσει το ματς. Τελικά, αυτό τελείωσε με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 109-65, σε μια ολοκληρωτικά δική τους βραδιά.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 52-24, 86-44, 109-65

Ολυμπιακός (Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 7 (1), Παπαμακάριος 2, Γουντς 22 (5), Ματσιγιάουσκας 27 (2), Μπουρούσης 11 (1), Βασιλόπουλος 8, Βασιλειάδης 14 (2), Πρίντεζης 2, Καυκής 2, Τεόντοσιτς 5 (1), Τζάκσον 18.

Πρόκομ (Κιζέφσκι): Ρόζικ 2, Μασιούλις 4, Ντίλεβικς 4, Βάγκνερ 13 (2), Χαρίσης, Σακούρ 16 (1), Στανόγεβιτς 9, Σλάνινα 10 (2), Γκούροβιτς, Βαν ντεν Σπίεγκελ 7.

Γκέρσον: "Κάνουμε αυτά που πρέπει"

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Πίνι Γκέρσον ήταν απόλυτα ικανοποιημένος από την ομάδα του. Ωστόσο, τόνισε: "Το φοβόμουν το ματς, ήταν επικίνδυνο. Άλλωστε, η Πρόκομ την προηγούμενη εβδομάδα νίκησε στην Μπολόνια τη Βίρτους. Όμως, ήμασταν έτοιμοι, αλλά μην περιμένετε να κερδίσουμε όλα τα ματς με 50 πόντους διαφορά. Στις δύο τελευταίες προπονήσεις, πάντως, υπήρχε μεγάλη όρεξη και οι παίκτες περίμεναν πως και πως το παιχνίδι. Αν όμως είχαμε χάσει από την Ολύμπια, όλα θα ήταν διαφορετικά".

Τέλος, ο Γκέρσον είπε: "Στα δύο τελευταία ματς κάνουμε αυτό που πρέπει, αυτοί που πρέπει να σουτάρουν, σουτάρουν, εκείνοι που πρέπει να κάνουν πάσες, πασάρουν και όσοι πρέπει να παίζουν άμυνα, το κάνουν. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι. Στις προπόνησεις εδώ και δύο εβδομάδες, η δεύτερη ομάδα νικάει την πρώτη".

Ματσιγιάουσκας: "Αν θέλεις τίτλους, πρέπει να παίζεις άμυνα"

Ο Μανώλης Παπαμακάριος, ρωτήθηκε σχετικά με τα ρεκόρ που... χάθηκαν, αλλά όπως είπε, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν γνώριζαν πόσο κοντά ήταν: " Δεν ξέραμε ότι με ένα καλάθι, μπορούσαμε να κάνουμε ρεκόρ πόντων, δεν μας το είπε κανείς. Θα ήταν ωραίο να το πετύχουμε, αλλά δεν πειράζει. Αυτό που μετράει, είναι ότι παίξαμε καλή άμυνα. Ακόμη δεν είμαστε απολύτως έτοιμοι, παίζουμε στο 60% των δυνατοτήτων μας".

Ο κορυφαίος του ματς, Αρβιντας Ματσιγιάουσκας, τόνισε: " Ξεκινήσαμε δυνατά και ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι, γιατί η Πρόκομ είναι καλή ομάδα. Αν θέλεις να παίρνεις τίτλους, πρέπει να παίζεις άμυνα και απόψε το κάναμε. Βέβαια, όταν παίζεις στην έδρα σου, είναι πιο εύκολο".

Χαρίσης: "Ευχαριστώ τον κόσμο"

Ο Χρήστος Χαρίσης γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού και μετά το ματς, δήλωσε: "Πέρασα τέσσερα χρόνια στον Ολυμπιακό και δεν μπορώ να τα ξεχάσω. Ευχαριστώ τον κόσμο για την υποδοχή. Δεν καταφέραμε να κοντράρουμε τον Ολυμπιακό και χάσαμε από την αρχή την επαφή με το σκορ".

Από την πλευρά του, ο Κιζέφσκι είπε: "Ήταν το χειρότερο ματς της ιστορίας μας στην Ευρωλίγκα. Κάναμε 20 λάθη και ο Ολυμπιακός δεν τα άφησε να πάνε χαμένα. Συγχαρητήρια στον προπονητή και τους παίκτες του Ολυμπιακού, που έπαιξαν τέλεια. Ούτε να σκεφτούμε τη νίκη δεν μπορούσαμε...".