CHAMPIONS LEAGUE

"Άλωσε" το Μεστάγια η Ρόζενμποργκ

ροσενμποργκ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ρόζενμποργκ επικρατώντας με 2-0 της Βαλένθια. Ισόπαλες 0-0 αναδείχθηκαν Σάλκε-Τσέλσι

Το χειρότερο δυνατό ντεμπούτο στον πάγκο της Βαλένθια, έκανε ο Ρόναλντ Κούμαν καθώς είδε την ομάδα του να γνωρίζει την ήττα με 2-0 από την Ρόζενμπρογκ στο "Μεστάγια" και να βρίσκεται πλέον στην τελεύταια θέση του δεύτερου ομίλου με μόλις 3 βαθμούς.
Οι Νορβηγοί έχουν πάρει τον αέρα όπως φαίνεται από τις "νυχτερίδες" καθώς επανέλαβαν τον θρίαμβο του Τροντχάιμ και στην Ισπανία και είναι θέτουν πλέον σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Η Ρόζενμποργκ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και στο 24ο λεπτό η προσπάθεια του Στέφεν Ίβερσεν σταμάτησε στο δοκάρι του Χίλντεμπραντ.

Επτά λεπτά αργότερα (31') ύστερα από μπαλιά του Σαπάρα, ο Ίβερσεν βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή με την πλάτη στο τέρμα, έκανε το σουτ και αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παγώνοντας το "Μεστάγια".

Οι "νυχτερίδες" όχι μόνο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν αλλά στο 58ο λεπτό δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, όταν ο Ντόρσιν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χίλντερμπραντ έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Ίβερσεν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμορφώνοντας το 2-0.

Οι Νορβηγοί είχαν την ευκαιρία να κάνουν τρία τα τέρματα τους όταν η προσπάθεια του Κονέ στο 72' σταμάτησε στο δοκάρι της Βαλένθια.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού και η Ρόζενμποργκ συνεχίζει να εκπλήσσει όλη την Ευρώπη σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου.

Σκόρερ: 31΄, 58΄ Ίβερσεν

Διαιτητής: Αλόν Γεφέτ (Ισραήλ)

Κίτρινες: Ανγκούλο

Συνθέσεις:

Βαλένθια:
Χίλντεμπραντ, Μιγκέλ, Ελγκέρα, Κανέιρα, Μορέτι (63΄ Ανγκούλο), Χοακίν (63΄ Ζίγκιτς), Αλμπέλδα, Μανουέλ Φερνάντες, Σίλβα, Βίγια, Μοριέντες (46΄ Βιθέντε).

Ρόζενμποργκ: Χίρσφελντ, Στούρ, Κβάρμε, Ρίσετ, Ντόρσιν, Σαπαρα (84΄ Για), Τετέϊ, Σκέλμπρεντ (80΄ Στόρφλορ), Ίβερσεν, Κονέ, Τραορέ.

Λευκή ισοπαλία στο "Άουφσάλκε Αρίνα"

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Σάλκε και Τσέλσι στο άλλο παιχνίδι του δεύτερου ομίλου. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισσοροπημένο με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες όμως να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι και έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν την νίκη όταν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η προσπάθεια του Ραφίνια τράνταξε το δοκάρι της Τσέλσι.

Με την ισοπαλία η Τσέλσι παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με οκτώ βαθμούς, ενώ η Σάλκε είναι τρίτη με τέσσερις.

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουσάκα (Ελβετία)

Κίτρινες: Ράκιτιτς - Εσιέν