ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Λούντβισμπουργκ-Πανιώνιος: 77-85

ομαδικη παγκος

Ο Πανιώνιος επικράτησε εκτός έδρας της Λούντβισμπουργκ (85-77) και παρέμεινε σε... τροχικά πρόκρισης

Κορυφαίοι για τους Νεοσμυρνιώτες οι Νιούλι, Καλαμπόκης κι οι Σάκοτα, που πέτυχαν συνολικά 59 πόντοι.
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο (15-19) οι "κυανέρυθροι" επέβαλαν τον γρήγορο ρυθμό τους στη δεύτερη περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς σκόραραν 27 πόντους και έκλεισαν το ημίχρονο με μια διαφορά 13 πόντων (33-46).

Στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους περιφερειακούς (Καλαμπόκης-Νιούλι) οι Νεοσμυρνιώτες κράτησαν ένα σταθερό προβάδισμα (47-60) για να μπουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα μεγάλο αβαντάζ.

Ωστόσο οι Γερμανοί σε αυτό το διάστημα επιχείρησαν την αντεπίθεση τους και την κατάφεραν εν μέρει. Στα τελευταία λεπτά, όμως, ο Πανιώνιος πήρε πόντους από τη γραμμή των βολών και "σφράγισε" το "διπλό" (85-77).

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15-19, 33-46, 47-60, 77-85

Λούντβιζμπουργκ: Χάρις 8, Προύιτ 3 (1), Φερέιρα 5, Κόλινς 17, Μίτμαν 3 (1), Ρος 9 (1), Ντουρισό 8, Σαφαρτζίκ 3 (1), Βούντσρα 19, Ρίτσαρντσον 2.

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος, Ζορόσκι 3, Γεωργαλής 2, Σάκοτα 17 (3), Αγγελόπουλος, Καλαμπόκης 22 (1), Νιούλι 20 (3), Κένταλ 4, Γιαννούλης 17, Γιάνκοβιτς.