EURO

Ο Νιχάτ έστειλε την Τουρκία στο Euro!

Τουρκία-πανηγυρικό

Mε το γκολ του Νιχάτ στο 43' η Τουρκία νίκησε 1-0 τη Βοσνία και πήρε το εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2008. Χωρίς αντίκρυσμα το 4-1 της Νορβηγίας επί της Μάλτας (video)!

Χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα η άνετη νίκη της Νορβηγίας με 4-1 επί της Μάλτας, με τους Σκανδιναβούς να έρχονται τρίτοι, "πληρώνοντας" ουσιαστικά τα αποτελέσματα που έφεραν με την ομάδα του Φατίχ Τερίμ στα προκριματικά (1 ισοπαλία και 1 ήττα).
Τουρκία-Βοσνία
Η Τουρκία ήταν η ομάδα που "καιγόταν" για τη νίκη (αδιάφορη βαθμολογικά η Βοσνία) καθώς με "τρίποντο" εξασφάλιζε το εισιτήριο για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της Νορβηγίας στη Μάλτα, και κυνήγησε από το ξεκίνημα του γκολ.

Στο διάστημα 21-22, η εστία των Βόσνιων πέρασε δύσκολες στιγμές με τους Τουράν και Νιχάτ να φτάνουν κοντά στην επίτευξη τέρματος, ενώ ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ είχε μία ακόμα καλή στιγμή στο πρώτο μέρος στο 36'.

Τελικά, η πίεση που άσκησε η ομάδα του Φατίχ Τερίμ καρποφόρησε δύο λεπτά πριν το τέλος του 45λεπτου, με τον Χαμίτ Άλτιντοπ να βγάζει τη σέντρα και τον Νιχάτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε μεγάλες φάσεις, πέρα από την ευκαιρία του άσου των Βόσνιων, Τζέκο, στο 56', με τους Τούρκους να παίζουν "έξυπνα" για να διαφυλάξουν το υπέρ τους 1-0, κάτι που κατάφεραν, παίρνοντας έτσι τη δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από την Ελλάδα και μαζί το πολυπόθητο εισιτήριο για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μάλτα-Νορβηγία
Η Νορβηγία μπήκε στην αναμέτρηση αποφασισμένη να εξαντλήσει τις πιθανότητες πρόκρισής της στην τελική φάση του Euro 2008, με το πρώτο μέρος να πιστοποιεί την αγωνιστική ανωτερότητα της ομάδας του Χαρέιντε απάναντι στην ουραγό του ομίλου, Μάλτα.

Τα σουτ προς την αντίπαλη εστία ήταν 11-3 υπέρ των Σκανδιναβών, με το σκορ στο πρώτο 45λεπτο να είναι 3-0 για τους "βίκινγκς" που είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον επιθετικό της Ρόζενμποργκ, Στέφαν Ίβερσεν, που σημείωσε και τα τρία τέρματα.

Η αρχή έγινε στο 25' όταν αξιοποίησε σέντρα του Στόρμπαεκ και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, τρία λεπτά αργότερα ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Τζον Κάριου, ενώ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 53' η Μάλτα προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς μειώνοντας το σκορ σε 1-3 χάρη στον καλύτερο παίκτη της, Μισφούντ, με τον επιθετικό της Κόβεντρι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στη συνέχεια έφτασαν δύο φορές κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα με τον Νουόκο.

Στο 60' ο Νορβηγός γκολκίπερ Όπνταλ υποχρεώθηκε σε σωτήρια επέμβαση στο σουτ του Νουόκο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο μαύρος επιθετικός της Μάλτα ήταν άτυχος καθώς είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι.

Η προσπάθεια πάντως των γηπεδούχων να συνεχίσουν την... αντεπίθεση δέχτηκε σημαντικό πλήγμα από την αποβολή του Σκέμπρι στο 67', ο οποίος δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Ρώσο ρέφερι Μπασκάκοφ (η πρώτη ήταν στο 56'), αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Το γεγονός αυτό "έκοψε τα πόδια" στην ομάδα της Μάλτας, με τη Νορβηγία να αποκτά εκ νέου τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας μάλιστα στο 75' και σε ένα τέταρτο γκολ με τον Πέντερσεν, εδραιώνοντας ουσιαστικά την επιτυχία της.

Το αποτέλεσμα αυτο έμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, με τη νίκη πάντως αυτή να έχει "πικρή" γεύση για τους Νορβηγούς, καθώς το 1-0 της Τουρκίας επί της Βοσνίας την ίδια στιγμή τους άφηνε στην τρίτη θέση και ταυτόχρονα εκτός τελικών του Euro 2008, με την ήττα τους πριν από τέσσερις μέρες από την Τουρκία να είναι καταδικαστική...

Τουρκία-Βοσνία 1-0 (43' Νιχάτ)

Μάλτα-Νορβηγία 1-4 (53' Μισφούντ / 25', 28' (πεν.), 45' Ίβερσεν, 75' Πέντερσεν)