EUROPA LEAGUE

Μλάντα-ΑΕΚ 0-1

πανηγυρικό-μλαντα

H Ένωση νίκησε την Μλάντα και έκανε το μεγάλο βήμα για πρόκριση στους ''32'' του κυπέλλου UEFA(vds!)

Οι κιτρινόμαυροι παρουσίασαν για πρώτη φορά την "πρώτη" τους ενδεκάδα στο Κύπελλο UEFA με τον Ριβάλντο σε αυτή και κατέκτησαν την παρθενική νίκη στη διοργάνωση γιατί πολύ απλά η ποιότητα των ποδοσφαιριστών της είναι σαφώς ανώτερη από αυτών της Μλάντα.
Με το... καλό της κοστούμι

Ο Φερέρ επέλεξε το αγαπημένο του 4-4-2 με τον Μορέτο κάτω από τα δοκάρια, τον Σίλβα δεξιά, τους Δέλλα, Άλβες στο κέντρο της άμυνας και τον Αρουαμπαρένα στα αριστερά.Στη μεσαία γραμμή ο Μανού ξεκίνησε δεξιά με τον Ριβάλντο αριστερά και τους Τόζερ Ενσαλίβα κεντρικά χαφ. Στην επίθεση ο Ισπανός έβαλε τους Λυμπερόπουλο-Μπλάνκο με τον Ισπανό να δείχνει πως ήθελε μόνο τη νίκη.

Έλειπε το γκολ

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν την αντίπαλη εστία. Αρκεί να σημειωθεί πως μέχρι το 30ο λεπτό η κατοχή ήταν 64-36 υπέρ των Τσέχων αλλά τα σουτ ήταν 5-1 υπέρ της ΑΕΚ. Η Ένωση είχε και τις δύο καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τον Ριβάλντο στο 27΄ και τον Μανού επτά λεπτά αργότερα.

Στην πρώτη ο γνώριμος μας Πιζανόφσκι από την θητεία του στην Ξάνθη εξουδετέρωσε το μακρινό σουτ του Βραζιλιάνου, ενώ στο 34΄, μετά από θαυμάσια ενέργεια του Ράμος, ο Μανού βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η προσπάθειά του ήταν το λιγότερο κακή.

Χωρίς φορ αλλά με γκολ

Στην επανάληψη ο Φερέρ αντικατέστησε τον Μλπάνκο με τον Μαντούκα παίζοντας χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό αλλά η σκέψη του Ισπανού έφερε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μετά από ενέργεια του Βραζιλιάνου στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου.

Μόλις στο 46΄ ο Μαντούκα, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, σέντραρε παράλληλα από αριστερά, ο Ταμαντανί Ενσαλίβα βρήκε στην κίνηση τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαντούκα έχασε μεγάλη ευκαιρία να "τελειώσει" το παιχνίδι, όταν ο Πιζανόφσκι απέκρουσε το δυνατό του σουτ.

Η ΑΕΚ έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο 74΄ με τον Μανού να πλασάρει τον Πιζανόφσκι και τον Προχάτσκα να απομακρύνει πάνω στη γραμμή. Από εκείνο το σημείο και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την Ένωση να αμύνεται τον Μορέτο να κατεβάζει ρολά και το δοκάρι να γίνεται ο καλύτερος σύμμαχος των κιτρινόμαυρων.

Στο 85΄, στη "διπλή" ευκαιρία της Μλάντα ο Χόλουμπ με σουτ μέσα από την περιοχή "σημάδεψε" το δοκάρι του Μορέτο, ο οποίος στη συνέχεια πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα στην προσπάθεια του Ταμπόρσκι και στο 88΄ το σουτ του Μεντί "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι.

Μλάντα Μπόλεσλαβ (Ζντένεκ Σκάζνι): Πιζανόφσκι, Βόρισεκ, Προχάτσκα, Κόπιτς, Χρντλίτσκα, Σεντλάτσεκ (76΄ Χόλουμπ), Ρέζνιτσεκ (54΄ Ταμπόρσκι), Ράινοχ, Ματεγιόφσκι, Κίσελα (63΄ Βάνετσεκ), Μεντί

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μορέτο, Ράμος, Αρουαμπαρένα, Δέλλας, Ζεράλντο Αλβες, Ενσαλίβα, Τόζερ, Μανού (75΄ Ζούλιο Σέζαρ), Ριβάλντο (89΄ Παπασταθόπουλος), Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο (46΄ Μαντούκα)

Διαιτητής: Γιόχαν Φέρμπιστ (Βέλγιο)

Κίτρινες: Ματεγιόφσκι - Ζεράλντο Αλβες, Αρουαμπαρένα, Τόζερ