FOOTBALL LEAGUE

Νίκες για Πιερικό, Αστέρα

New Image

Το δύο στα δύο πέτυχαν Πιερικός και Εθνικός Αστέρας στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του νεοφώτιστου Πιερικού, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα. Το θέαμα ήταν κακό στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους με τελικό νικητή τον Πιερικό με γκολ του Περίγιο λίγο πριν τη λήξη του αγώνα. Σαϊτιώτης και Περίγιο είχαν από ένα δοκάρι για τις ομάδες τους.
Ο ανανεωμένος την φετινή χρονιά Εθνικός Αστέρας πέτυχε την 2η νίκη στο πρωτάθλημα εκτός έδρας της Καστοριάς με 0-1. Το γκολ πέτυχε ο Κοζανίδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις και από ένα δοκάρι για τους δύο αντιπάλους.

Ο Πανσερραϊκός ανώτερος από τον γηπεδούχο Ηλυσιακό νίκησε τους "κιτρινόμαυρους" με 3-2, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν κάτι περισσότερο πέρα από το γκολ και δίκαια γνώρισαν την ήττα.

Στην Καλαμάτα με δύο γκολ του Καούνου στο πρώτο ημίχρονο η "Μαύρη Θύελλα" νίκησε 2-0 τον Αγροτικό Αστέρα σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 65' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουλακιώτη.

Στην Ριζούπολη, στο τελευταίο παιχνίδι του Εθνικού στο "Γ.Καμάρας" οι "κυανόλευκοι" επικράτησαν 1-0 της Κέρκυρας. Η ομάδα του Νίκου Γκουλή σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, που βελτιώθηκε στην επανάληψη, έχασε πέναλτι στο 43' με τον Ποπιέλα σε ένα δυνατό σε ένταση και πάθος παιχνίδι.

Στο "Στ. Μαυροθαλασσίτης" ο Θρασύβουλος δεν δυσκολεύτηκε να αποσπάσει την ισοπαλία από το Αιγάλεω που προβλημάτισε για δεύτερη αγωνιστική με την απόδοση του. Οι γηπεδούχοι είχαν αναιμική υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Στον Βόλο ο τοπικός Ολυμπιακός έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα αφού υποχρεώθηκε σε "λευκή" ισοπαλία με τον Αγ. Δημήτριο. Τα αποτελέσματα των αγώνων: