ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΕΣ

Στους κορυφαίους ο Κιουρκενίδης

logo pagkosmiou

Ο Στάθης Κιουρκενίδης κατέκτησε την τιμητικότατη 19η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στο δίαθλο

Ο Δραμινός πρωταθλητής κατάφερε να ξεπεράσει το του μουδιασμένο ξεκίνημα στη διοργάνωση και ολοκλήρωσε την προσπάθεια του στην 19η θέση, συνδυάζοντας ιδανικά σκοποβολή και σκι αντοχής.
Ο 18χρονος διαθλητής έτσι σημείωσε την κορυφαία ελληνική επίδοση σε διεθνές επίπεδο, επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις προσδοκίες των ανθρώπων του ελληνικού διάθλου. Ο Κιουρκενίδης αποζημιώθηκε από τα σπουδαία περάσματα του από το σκοπευτήριο, αστοχώντας μόλις δύο φορές σε είκοσι προσπάθειες, σ’ έναν αγώνα που χαρακτηρίστηκε από γενικευμένη αστοχία.

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο φέρελπις Γάλλος Λούντβιχ Έρχαρτ. Οι καιρικές συνθήκες ευνόησαν τους νεαρούς, αν και η ένταση του ανέμου υποχρέωσε αρκετούς σε λάθη στο σκοπευτήριο.
Η επίδοση του Κιουρκενίδη θυμίζει κάτι από τις κορυφαίες στιγμές των Ελλήνων σκιέρ τα τελευταία χρόνια. Συγκεκριμένα την 23η θέση του Δημητριάδη στους χειμερινούς ολυμπιακούς αγώνες του Τορίνου το 2006, αλλά και την 17η θέση του Λευτέρη Φάφαλη στο παγκόσμιο κύπελλο του Νόβε Μέστο το 2005.

Ο Κιουρκενίδης πλασαρίστηκε πέρυσι στην 30αδα του παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων ενώ ήταν 30ος στους "Ολυμπιακούς Αγώνες νέων" στην Χάκα της Ισπανίας. Επίσης τερμάτισε 7ος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπάνσκο της Βουλγαρίας στο Σπριντ, αλλά και την καταδίωξη.