ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

ΟΦΗ-Εργοτέλης 4-1

ΟΦΗ πανηγυρικο

Ο ΟΦΗ με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε του Εργοτέλη με 4-1 στο ντέρμπι της Κρήτης

Λεοζίνιο (4', 45+2'), Πόποβιτς (40') και Σίμιτς (44') πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Ράινερ Μάουρερ, που έκαναν γκολ όσες ευκαιρίες δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο. Το γκολ για τον Εργοτέλη σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Τζούνιορ στο 76'.
Οι "μελανόλευκοι" ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 75' ο Μπαρκαουάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς έκανε το πέναλτι στον Μπούντιμιρ. Ο Εργοτέλης είχε και δυο δοκάρια στην αναμέτρηση (Μελισσάς 15', Μπούντιμιρ 72').
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Πέερσμαν, Μπαρκαουάν, Αρβανίτης, Σίμιτς (71' Πλιάγκας), Πίτσος, Πόποβιτς (60' Νουαφόρ), Ισά, Ρουμπάκης (86' Γκάντσεφ), Σφακιανάκης, Κουνενάκης, Λεοζίνιο.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Θεοδωρίδης (46' Μπούντιμιρ), Μελισσάς (46' Ματθαιάκης), Κοιλιάρας (64' Κοτσιανικούλης), Νατσέφσκι, Τζούνιορ, Μίλαντιν, Χατζί, Τάσιτς.

Διαιτητής: Ι. Σταυρίδης (Πιερίας)
Βοηθοί: Δ. Ίτσκος (Σερρών), Χ. Ουζούνογλου (Θεσ/νίκης)
Κίτρινες: Ισά, Πέερσμαν, Μπαρκαουάν, Πίτσος (ΟΦΗ) - Κορδονούρης, Τάσιτς (Εργοτέλης)
Κόκκινη: Μπαρκαουάν (ΟΦΗ / 2η κίτρινη)
td> Με μια ματιά
Ακόμη και ο ίδιος ο Ράινερ Μάουρερ δεν θα πίστευε οτι ο αγώνα με τον Εργοτέλη θα είχε αυτή την εξέλιξη. Όλη την εβδομάδα ο Γερμανός τεχνικός προσπαθούσε να τονώσει το ηθικό των παικτών του, έτσι ώστε να παρουσιαστούν στο Κρητικό ντέρμπι αποφασισμένοι για τη νίκη.

Οι “μελανόλευκοι” λοιπόν φρόντισαν να πάρουν τοπάνω χέρι απο τα... αποδυτήρια. Στο 4ο λεπτό, ο Λεοζίνιο προσπάθησε να δώσει πάσα στον Ρουμπάκη αριστερά, ο Μίλαντιν μπήκε στην πορεία της μπάλας και προσπάθησε ν' απομακρύνει, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να την στείλει στα πόδια του Βραζιλιάνου μέσου του ΟΦΗ που δεν έχασε χρόνο και με εξαιρετικό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πόσα που έπεσε στην πορεία της αλλά δεν μπόρεσε να την απομακρύνει.

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου προσπάθησαν να ξεπεράσουν το σοκ και να φθάσουν σε μια γρήγορη ισοφάριση, αλλά το σουτ του Χατζί δεν είχε ευτυχή κατάληξη στο 12', ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χατζί εκτέλεσε φάουλ απο τ' αριστερά, ο Μελισσάς πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πέερσμαν.

Κάπου εκεί οι παίκτες των δυο ομάδων άρχισαν να εκνευρίζονται με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, αλλά τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην δείχνει κάρτες για να... συμμαζέψει τα πράγματα, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και να μην υπάρχουν φάσεις μπροστά απο τις δυο εστίες μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του α' ημιχρόνου.

Στο 36', ο Χατζί εκτέλεσε απευθείας φάουλ απο τα δεξιά, αλλά ο Πέερσμαν έπεσε στην γωνία και μπλόκαρε την μπάλα. Ο ΟΦΗ με εξαίρεση το γκολ του Λεοζίνιο δεν είχε απειλήσει την εστία του Πόσα, ωστόσο και η δεύτερη “επίσκεψη” στα καρέ του Εργοτέλη στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Στο 40', ο Σίμιτς βρήκε χώρο απο τα δεξιά, ελίχθηκε ωραία, απέφυγε τον Χατζί και έκανε σούτ, ο Πόσα έπεσε στην γωνία και απομάκρυνε, αλλά ο Πόποβιτς ακολουθούσε την φάση και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0. Δυο λεπτά αργότερα, ο Λεοζίνιο εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Πόσα. Στο επόμενο λεπτό, ο Μελισσάς επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία του Πέερσμαν.

Κανείς δεν μπορούσε να περιμένει την εξέλιξη που είχε ο αγώνας στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45', ο Ρουμπάκης έκανε εξαιρετική πάσα στον Σίμιτς που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη, απέφυγε τον Πόσα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τρίτη φορά. Ωστόσο, οι παίκτες του Μάουρερ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κορδονούρης έκανε ολέθριο λάθος όταν προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι στον Πόσα, ο Λεοζίνιο μπήκε “σφήνα” στην φάση και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-0!

Μέτριο β' ημίχρονο

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο ρυθμός στο β' ημίχρονο δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Οι παίκτες του Ράινερ Μάουρερ είχαν κάνει και με το παραπάνω το "καθήκον" τους, ενώ απο την άλλη, οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου έδειχναν να μην πιστεύουν οτι μπορούν να κάνουν την ανατροπή και αν επιστρέψουν στον αγώνα.

Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα η πρώτη αξιόλογη φάση να γίνει στο 60', όταν ο Λεοζίνιο (κορυφαίος του γηπέδου) έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια, απέφυγε έναν αμυντικό του Εργοτέλη και επιχείρησε σουτ απο το ύψος της περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Έπρεπε να περάσουν 12' για να δούμε την επόμενη καλή φάση στην αναμέτρηση. Στο 72', ο Χατζί εκτέλεσε φάουλ, ο Πέερσμαν απομάκρυνε αρχικά, όμως ο Μπούντιμιρ που ακολουθούσε την φάση έκανε σουτ αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βέλγου τερματοφύλακα (δεύτερο δοκάρι για τον Εργοτέλη στην αναμέτρηση).

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπούντιμιρ βρέθηκε πάλι στην περιοχή του ΟΦΗ με πλάτη προς την εστία, προσπάθησε να γυρίσει, αλλά ο Μπαρκαουάν που τον μάρκαρε φάνηκε να τον τραβάει και να τον ρίχνει στο έδαφος με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι και την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρουμάνο αμυντικό, που άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ο Τζούνιορ με πολύ ωραία εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 4-1, καθώς οι παίκτες των δυο ομάδων δεν έκαναν απολύτως τίποτα στα λεπτά που απέμεναν μέχρι το σφύριγμα της λήξης.
td> Συνέντευξη Τύπου
Ράινερ Μάουρερ: "Γενικά είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη και την εμφάνιση, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι. Προσωπικά όμως είμαι προβληματισμένος για την απόφαση του διαιτητή να αποβάλει τον Μπαρκαουάν. Θα μας λείψει πολύ από την προσεχή αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ".

Νίκος Καραγεωργίου: "Ξεχαστήκαμε και πάλι, όπως στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Αν, δε, συνεχίσουμε να ξεχνιόμαστε ο γκρεμός είναι δίπλα. Δεν πίστευα όσα γινόντουσαν στο πρώτο ημίχρονο. Δεχόμασταν το ένα γκολ μετά το άλλο χωρίς να αντιδρούμε. Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ που δεν επηρεάστηκε από τη δύσκολη ψυχολογική κατάσταση που βρέθηκε και μας νίκησε με χαρακτηριστική άνεση".
td> Όλα τα λεφτά...
H απόδοση του Λεοζίνιο. Ο Βραζιλιάνος μέσος του ΟΦΗ ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα νεύρα των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
4' Γκολ ΟΦΗ : Λεοζίνιο
Ιδανικό ξεκίνημα ο ΟΦΗ. Ο Λεοζίνιο προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Ρουμπάκη, ο Μίλαντιν έκοψε αρχικά, όμως η μπάλα κατέληξε εκ νέου στον Βραζιλιάνο που με εξαιρετικό δεξί σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην γωνία του Πόσα που έπεσε στην πορεία της αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ν' αποτρέψει το γκολ.
10' Σχόλιο
Οι "μελανόλευκοι" έκαναν ιδανικό ξεκίνημα, με τους παίκτες του Εργοτέλη πλέον να ψάχνουν την ισοφάριση.
12' Σουτ Εργοτέλης : Χατζί
Σουτ του Χατζί, η μπάλα έξω απο την εστία του Πέερσμαν.
13' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Ισά
15' Δοκάρι Εργοτέλης : Μελισσάς
Ο Χατζί εκτέλεσε φάουλ απο τ΄αριστερά, ο Μελισσάς έκανε κεφαλιά απο το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πέερσμαν.
18' Σχόλιο
Πολλά νεύρα οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην δείχνει κάρτα για να ρίξει τους τόνους...
25' Σχόλιο
Μετά το γκολ ο Εργοτέλης έχει ισορροπήσει την αναμέτρηση και προσπαθεί να φθάσει στην ισοφάριση.
28' Οφσάιντ ΟΦΗ : Λεοζίνιο
29' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Πέερσμαν
36' Σουτ Εργοτέλης : Χατζί
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζί απο τα δεξιά, έπεσε στην γωνία ο Πέερσμαν και μπλόκαρε την μπάλα.
40' Γκολ ΟΦΗ : Πόποβιτς
Ο Σίμιτς βρήκε χώρο απο τα δεξιά, ελίχθηκε ωραία, απέφυγε τον Χατζί και έκανε σούτ, ο Πόσα έπεσε στην γωνία και απομάκρυνε, αλλά ο Πόποβιτς ακολουθούσε την φάση και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0.
42' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Τζούνιορ
42' Σουτ ΟΦΗ : Λεοζίνιο
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, στην αγκαλιά του Πέερσμαν η μπάλα.
43' Σουτ Εργοτέλης : Μελισσάς
Ο Μελισσάς βρήκε χώρο και έκανε σουτ έξω απο την περιοχή του ΟΦΗ, πάνω απο την εστία του Πέερσμαν η μπάλα...
45' Γκολ ΟΦΗ : Σίμιτς
Εξαιρετική πάσα του Ρουμπάκη στον Σίμιτς που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη (δεν υπάρχει οφσάιντ γιατί καλύπτει ο Χατζί), απέφυγε τον Πόσα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη για τρίτη φορά.
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 2'
45' Γκολ ΟΦΗ : Λεοζίνιο
Ολέθριο λάθος του Κορδονούρη που προσπάθησε να γυρίσει με τον κεφάλι στον Πόσα, ο Λεοζίνιο μπήκε "σφήνα" στην φάση και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-0!
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Μπούντιμιρ και Ματθαιάκης στις θέσεις των Θεοδωρίδη και Μελισσά.
55' Σχόλιο
Καμία απολύτως αξιόλογη φάση στο πρώτο 10λεπτο του β' ημιχρόνου.
56' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Τάσιτς
57' Οφσάιντ Εργοτέλης : Νατσέφσκι
60' Σουτ ΟΦΗ : Λεοζίνιο
Ο Λεοζίνιο απέφυγε έναν αμυντικό του Εργοτέλη και επιχείρησε σουτ απο το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
60' Αλλαγή παίκτη
Ο Νουαφόρ στην θέση του Πόποβιτς.
64' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Κοτσιανικούλης στην θέση του Κοιλιάρα.
65' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Μπαρκαουάν
70' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Πλιάγκας στην θέση του Σίμιτς.
72' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Πίτσος
72' Δοκάρι Εργοτέλης : Μπούντιμιρ
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζί, ο Πέερσμαν απομάκρυνε αρχικά, ο Μπούντιμιρ που ακολουθούσε την φάση έκανε σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
75' Πέναλτι Εργοτέλης : Μπούντιμιρ
Ο Μπούντιμιρ με πλάτη στην περιοχή του ΟΦΗ, προσπάθησε να γυρίσει αλλά ο Μπαρκαουάν φάνηκε να τον τραβάει και να τον ρίχνει στο έδαφος.
75' Κόκκινη κάρτα ΟΦΗ : Μπαρκαουάν
Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Ρουμάνο.
77' Γκολ Εργοτέλης : Τζούνιορ
Ωραία εκτέλεση του Τζούνιορ... 4-1
86' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Γκάντσεφ στην θέση του Ρουμπάκη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 2'