Tα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής

ΡΙΒΑΛΝΤΟ

Η ΑΕΚ έκανε το 3Χ3 στη Λειβαδιά με θρίαμβο (4-0) και προελαύνει. Σούπερ Πανιώνιος (2-0 με Καλαμαριά), 4-1 ΟΦΗ σε Εργοτέλη (videos)

Εντυπωσιακός και ο Πανιώνιος που εξακολουθεί να παίζει το ίδιο καλά είτε στη Νέα Σμύρνη, είτε μακριά απ' αυτήν, όπως στο Καυτατζόγλειο, που νίκησε 2-0 τη Καλαμαριά! Οι "κυανέρυθροι" ισοβαθμούν με 7β, στην δεύτερη θέση, μαζί με τον Παναθηναϊκό και την Ξάνθη, που έχασε βαθμούς στη Βέροια, μετά το 1-1 κόντρα στην τοπική ομάδα.
Στην Τρίπολη, Αστέρας και Ηρακλής, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0. H αυλαία έπεσε με ρακιές και μπαλωθιές στο ντέρμπι των Κρητικών, όπου ο ΟΦΗ επιβλήθηκε του Εργοτέλη με 4-1.

Το Σάββατο, ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολυμπιακός δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης του Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης" στο 93 (1-1) και έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από την κορυφή

Σάββατο, 29 Σεπτεμβρίου 2007

Αρης-Ολυμπιακός: 1-1

Διαιτητής: Γιώργος Κασναφέρης (Αθηνών)
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"

Δύο σημαντικούς βαθμούς "πέταξε" ο πρωταθλητής Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη το απόγευμα του Σαββάτου (29/9). Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League, οι ερυθρόλευκοι παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στον Άρη, στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 39' με τον Λουτσιάνο Γκαλέτι, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 93' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Αουρέλιο.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-0

Διαιτητής: Βασίλης Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)
Γήπεδο: "Απόστολος Νικολαϊδης"

Οι «πράσινοι» χωρίς υψηλά στάνταρ πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς κόντρα σε έναν «αγνώριστο» -από την νίκη με τον Ηρακλή- «δικέφαλο του Βορρά» σε μια πετυχημένη «πρόβα» ενόψει του επαναληπτικού της Τρίτης με την Αρτμέντια.

Καραγκούνης (43’) με πέναλτι και Σαλπιγγίδης (83’) οι σκόρερ των γηπεδούχων που δίκαια φωνάζουν για ένα ακυρωθέν γκολ του Δημούτσου. Οι φιλοξενούμενοι μπορούν να διαμαρτύρονται για ένα χέρι του Βύντρα σε λάθος συνεννόηση με τον Μάλαρτζ.
Ατρόμητος Αθηνών-Λάρισα 2-0

Διαιτητής: Γιάννης Ζολώτας (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Σε ένα "γεμάτο" ματς που είχε δύο γκολ, πολλές χαμένες ευκαιρίες, ένταση, πάθος αλλά και παράπονα από πλευράς φιλοξενουμένων, ο Ατρόμητος επιβλήθηκε με 2-0 της Λάρισας στο γήπεδο του Περιστερίου, πανηγυρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα.

Κυριακή, 30 Σεπτεμβρίου 2007

Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-4

Διαιτητής: Τάσος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: Δημοτικό Λιβαδειάς

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με πολλά γκολ (4) και φάσεις ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση επικράτησε με 4-0 του Λεβαδειακό στην Βοιωτία, και πέτυχε την τρίτη της νίκης σε ισάριθμα παιχνίδια, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με τον Βραζιλιάνο σούπερ σταρ Ριβάλντο, να δημιουργεί δύο γκολ, τον Μπλάνκο να παίρνει το "όπλο" του και να σκοράρει και πάλι, οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί στο πρωτάθλημα επικρατώντας με το ευρύ 4-0 του Λεβαδειακού και έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Super League.

Η Ένωση απειλήθηκε αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο απο τους γηπεδούχους, όμως κατάφερε να αντιδράσει και στην ανάπαυλα του αγώνα είχε αποκτήσει προβάδισμα δύο γκολ (2-0).

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε καθώς οι παίκτες του Λορένσο Σέρα Φερέρ, έπαιξαν πιο ελεύθερα, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο απο τους Βοιωτούς, με αποτέλεσμα να αποδώσουν ωραίο ποδόσφαιρο κατα διαστήματα και να πάρουν μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Απόλλων Καλαμαριάς-Πανιώνιος 0-2

Διαιτητής: Βασίλης Αργυρόπουλος (Καστοριάς)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Ο Πανιώνιος συνέχισε το απίστευτο σερί του (12 αγώνες) που τον θέλει να μην χάνει από ομάδες της συμπρωτεύουσας, νικώντας και τον Απόλλωνα της Καλαμαριάς στο Καυτατζόγλειο με τέρματα των Πλετς (φάουλ) και Τζιμπούρ (πέναλτι)

Ο Πανιώνιος διατηρώντας για 4ο επίσημο παιχνίδι την εστία του ανέπαφη, συνέχισε το καλό του σερί που τον θέλει να μην χάνει από ομάδες της συμπρωτεύουσας νικώντας με 2-0 τον Απόλλωνα της Καλαμαριάς, με τέρματα των Μαρσέλο Πλετς και Ράφικ Τζιμπούρ.

Αστέρας Τρίπολης-Ηρακλής 0-0

Διαιτητής: Ηλίας Μαζαράκος (Αρτας)
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

Αστέρας Τρίπολης και Ηρακλής ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) στην Αρκαδία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League. Ύστερα από δύο ήττες, οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό, με τους νεοφώτιστους να διαμαρτύρονται για το γκολ που δεν μέτρησε στο 8ο λεπτό (Φιλόμενο) και τους φιλοξενούμενους να χάνουν μοναδική ευκαιρία με τον Έμερσον στο 87' για να... κλέψουν τη νίκη, δίχως να τα καταφέρνουν.

Βέροια-Σκόντα Ξάνθη 1-1

Διαιτητής: Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Βέροιας

Την πρώτη βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα είχε η Skoda Ξάνθη, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στη Βέροια με την ομώνυμη ομάδα.

ΟΦΗ-Εργοτέλης 4-1

Διαιτητής: Γιάννης Σταυρίδης (Πιερίας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο

Ο ΟΦΗ με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε του Εργοτέλη με 4-1 στο ντέρμπι της Κρήτης.

Λεοζίνιο (4', 45+2'), Πόποβιτς (40') και Σίμιτς (44') πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Ράινερ Μάουρερ, που έκαναν γκολ όσες ευκαιρίες δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο. Το γκολ για τον Εργοτέλη σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Τζούνιορ στο 76'.

Οι "μελανόλευκοι" ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 75' ο Μπαρκαουάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς έκανε το πέναλτι στον Μπούντιμιρ. Ο Εργοτέλης είχε και δυο δοκάρια στην αναμέτρηση (Μελισσάς 15', Μπούντιμιρ 72').