ΠΑΟΚ

Κοντρέρας: "Έχουμε πίστη στην ομάδα"

κοντρερας MOTIONTEAM

Ο Πάμπλο Κοντρέρας χαρακτήρισε άσχημο αποτέλεσμα την ισοπαλία με την ΑΕΚ στην "φλεγόμενη" Τούμπα, τονίζοντας πως "στην έδρα μας πρέπει να κερδίζουμε"

Ο διεθνής Χιλιανός ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Πάμπλο Κοντρέρας, μίλησε στο Αθλητικό Metropolis για το χθεσινό 1-1 με την ΑΕΚ στην φλεγόμενη Τούμπα, χαρακτηρίζοντας άσχημο το αποτέλεσμα για τον "Δικέφαλο" του Βορρά.
"Η γεύση που μας άφησε η ισοπαλία, ήταν μη ικανοποίησης. Θεωρώ ότι ο ΠΑΟΚ μέσα στην έδρα του πρέπει να κερδίζει τους τρεις βαθμούς ανεξαρτήτου αντιπάλου", τόνισε αρχικά ο Κοντρέρας ενώ αναφερόμενος στο χθεσινό 1-1 με την ΑΕΚ δήλωσε: "Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από την ΑΕΚ και δικαιούταν τη νίκη.

Η βασικότερη αιτία του άσχημου αποτελέσματος ήταν η κακή απόδοση της ομάδας στα τελευταία 5 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Κάναμε αρκετά λάθη και δώσαμε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να ισοφαρίσει.Αν κρατούσαμε το 1-0 στο ημίχρονο, η ΑΕΚ θα έβγαινε πιο μπροστά στο β' μέρος και ο ΠΑΟΚ θα έβρισκε πιο εύκολα διαδρόμους για ένα δεύτερο γκολ. Υπάρχει άσχημη γεύση όταν ο αντίπαλος με μια ευκαιρία σε κόβει δύο βαθμούς. Σε αυτά τα παιχνίδια υπάρχει και η τακτική"

.

Κι όσο για την επόμενη μέρα της χθεσινής ισοπαλίας επισήμανε ότι: "Παραμένω ήρεμος γιατί έχω πίστη σε αυτήν ομάδα", με τον Κοντρέρας σχολιάζοντας τον κόσμο του ΠΑΟΚ μετά και την χθεσινή του εμπειρία τόνισε: "Έχουμε την τύχη να παίζουμε μπροστά σε αυτό το υπέροχο κοινό, το οποίο αξίζει πολλά.

Θα προσπαθήσουμε να του δώσουμε χαρές και να το ικανοποιήσουμε, για να ξανάρθει στο γήπεδο. Αυτό που έζησα στην Τούμπα ήταν μια απίστευτη εμπειρία, έχοντας παίξει και στο εξωτερικό, το έχω συναντήσει μόνο στη Χιλή στην έδρα της δημοφιλέστερης ομάδας της πατρίδας μου. Ευχαριστώ τη διοίκηση της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, που μου δίνει τη δυνατότητα να παίζω μπροστά σε έναν τέτοιο κόσμο"

.

Τέλος ο διεθνής Χιλιανός στάθηκε στον Φερνάντο Σάντος αλλά και στο ότι το χθεσινό ντέρμπι με την ΑΕΚ ήταν μετά τα δύο παιχνίδια που είχε με την Εθνική ομάδα της χώρας του λέγοντας: "Θέλω να ευχαριστήσω και τον κ. Σάντος που μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω. Ανεξαρτήτου της κούρασης και του μεγάλου ταξιδιού, είμαι αφοσιωμένος στον ΠΑΟΚ. Δεν τίθεται ζήτημα κούρασης".