ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 0-2

Κονσεϊσάο

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη χάρις τα γκολ του Αναστασάκου στο 16', και του Κονσεϊσάο στο 80'.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης)

Βοηθοί: Τάτσης, Δάλλας (Ηπείρου)

Κωστένογλου: Αμπάρης, Φυτανίδης (Αργυρόπουλος 71'), Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Κανακούδης, Φλάβιο (Μιλάνο 63'), Μπαστία, Καρντόσο, Ζαϊρί (Τσέζαρεκ 78'), Καούνος, Φιλομένο.

Φερνάντο Σάντος: Χαλκιάς, Κονσεϊσάο, Αναστασάκος (Μπακαγιόκο 86'), Λίνο, Μαλεζάς, Βιεϊρίνια (Ίβιτς 78'), Βερόν (Γκαρσία 89'), Σορλέν, Μπαλάφας, Σνάουτσνερ, Μπιζέρα.

Κίτρνες: Φυτανίδης (45' Αστέρας), Μπαλάφας (75΄ΠΑΟΚ), Βερόν (81' ΠΑΟΚ), Σορλέν (84' ΠΑΟΚ). Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Ματς με μονόπλευρο ενδιαφέρον αφού η ομάδα του Αστέρα έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην SuperLeague για την επόμενη αγωνιστική περίοδο, ενώ ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του θέλει το τρίποντο για διατηρηθεί στην δεύτερη θέση (την μοιράζεται με τον Παναθηναϊκό).

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει πιο δυνατά στον αγώνα με αποτέλεσμα να έχει δημιουργήσει κάποιες σημαντικές ευκαιρίες στο ματς. Συγκεκριμένα στο 6' ο Κονσεϊσάο έκανε δυνατό σουτ με τον Αμπάρη να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ στο 12' μετά από εκτέλεση φάουλ του έμπειρου Πορτογάλου, ο Μπιζέρα πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η καλή εικόνα του "Δικέφαλου του Βορρά" είχε σαν αποτέλεσμα να πετύχει πρώτος γκολ στο 16', όταν ο Κονσεϊσάο έκανε την σέντρα από τα δεξιά με τον Αμπάρη να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα και ο Αναστασάκος με σουτ από κοντά έκανε το 0-1.

Το μόνο που έχει δείξει ο Αστέρας στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα είναι κάποιες επικίνδυνες σέντρες στην περιοχή του ΠΑΟΚ, με τον Χαλκιά όμως να "καθαρίζει" εύκολα τις φάσεις.

Στο 27 ο Αστέρας έκανε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς, Ζαϊρί Φιλομένο και Καρντόσο συνδυάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σουτάρει. Ο Χαλκιάς με εντυπωσιακό τρόπο μπλόκαρε την μπάλα.

τροχιά Σπουδαία ευκαιρία για τον Αστέρα να φέρει το ματς στα ίσα στο 37', όταν ο Ζαϊρί έκανε την σέντρα από τα δεξιά με την μπάλα να χτυπά σε πλάτη αμυντικού του ΠΑΟΚ και να αλλάζει τροχιά, καταλήγοντας στο δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

Διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ στο 45' όταν ο Αναστασάκος "χόρεψε" την άμυνα του Αστέρα και έβγαλε ωραία μπαλιά στον Σορλέν που ήταν απέναντι από τον Αμπάρη, όμως ο διαιτητής σφύριξε οφσάιντ.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να είναι καλύτερος και να προηγείται στο σκορ με 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αστέρα να προσπαθεί να επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη ευκαιρία έγινε στο 50' με τον Καρντόσο, όταν έκανε το δυνατό σουτ με τον Χαλκιά να μπλοκάρει.

Ο ρυθμός του αγώνα μέχρι και το 75' είναι πολύ κουραστικός αφού και οι δυο ομάδες δεν μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες, με αποτέλεσμα να αναλώνονται σε σκληρά μαρκαρίσματα.

Στο 80' ο ΠΑΟΚ έκανε δυο τα τέρματα του με εκπληκτικό γκολ από τον Κονσεϊσάο, που γύρισε το σώμα του με ωραίο τρόπο έξω από την περιοχή του Αμπάρη και με άπιαστο σουτ έκανε το 0-2.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Κωστένογλου (προπονητής Αστέρα Τρίπολης): " Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και βεβαίως σ' αυτό βοήθησε και η κακή δική μας αμυντική λειτουργία. Θα μπορούσαμε να αποφύγουμε το πρώτο γκολ και η εικόνα του αγώνα να ήταν διαφορετική. Ίσως οι παίκτες μου ενδόμυχα να σκέφτονταν το παιχνίδι κυπέλλου της Πέμπτης αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κράτησαν δυνάμεις. Εμένα με απασχολεί αυτό που συμβαίνει τώρα.

Όλοι κερδίζουμε και όλοι χάνουμε. Δε χάσαμε πολλές ευκαιρίες και δε δικαιούμασταν τη νίκη. Δε δείξαμε ανάλογο πρόσωπο μ' αυτό που δείξαμε πριν από τη διακοπή. Διότι η διακοπή έκανε γενικότερα κακό στην ομάδα και δεύτερο οι παίκτες κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να εξασφαλίσουν την παραμονή τους και φάνηκαν λίγο κουρασμένοι. Τώρα πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι αυτό και να συγκεντρωθούμε στον αγώνα της Πέμπτης".

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): "Ξέραμε ότι θα ήταν ένα παιχνίδι σε μια δύσκολη έδρα, αλλά ήμασταν καλά οργανωμένοι και ήρεμοι στις κινήσεις μας. Έτσι φτάσαμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Η αμυντική λειτουργία μας ήταν καλή. Σίγουρα το πρώτο γκολ μας απελευθέρωσε ενώ μας βοήθησε η σωστή αντίδραση στις προσπάθειες του Αστέρα να ανατρέψει το παιχνίδι καθώς δεν επιτρέψαμε ευκαιρίες. Αυτό οφείλεται στην έλλειψη πανικού.

Όταν πέτυχε ο Κονσεϊσάο με όμορφο γκολ το 2-0 τελείωσαν όλα. Δεν ήταν εύκολο το έργο μας. Τους τελευταίους μήνες ο Αστέρας έδειξε ότι είναι μια ομάδα με ποιότητα. Κάθε νίκη σε αφήνει ικανοποιημένο και γενικότερα όλα τα παιχνίδια μέχρι τώρα οι παίκτες μου κατάλαβαν ακριβώς τι ήθελα από αυτούς. Αλλά είμαστε αρκετά μακριά από αυτό που θέλω εγώ να βλέπω. Κι αυτό συμβαίνει γιατί είμαι αρκετά απαιτητικός και θέλω να βλέπω περισσότερα. Πρέπει όλοι μας να κοιτάμε περισσότερα"

.
Όλα τα λεφτά...
Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έκανε την καλύτερη εμφάνιση με την φανέλα του "Δικεφάλου του Βορρά". Πολύ ουσιαστικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα και φυσικά το γκολ που πέτυχε στο 80' είναι υποψήφιο για το γκολ της αγωνιστικής.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Λούσιο Φιλομένο. Με τέτοιες εμφανίσεις δύσκολα θα πάρει μεταγραφή σε μεγαλύτερη ομάδα. Φλύαρος και χωρίς καθόλου ουσία στο παιχνίδι του.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα

Η 11άδα των γηπεδούχων
Κωστένογλου: Αμπάρης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Κανακούδης, Φλάβιο, Μπαστία, Καρντόσο, Ζαϊρί, Καούνος, Φιλομένο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Φερνάντο Σάντος: Χαλκιάς, Κονσεϊσάο, Αναστασάκος, Λίνο, Μαλεζάς, Βιεϊρίνια, Βερόν, Σορλέν, Μπαλάφας, Σνάουτσνερ, Μπιζέρα.
1' Έναρξη αγώνα
Στην σέντρα η ομάδα του Αστέρα
4' Κόρνερ ΠΑΟΚ
Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ομάδα του ΠΑΟΚ
6' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Κονσεϊσάο έκανε το δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Αμπάρης απέκρουσε εντυπωσιακά.
11' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Επικίνδυνη σέντρα του Ζαϊρί από τα δεξιά στον Καούνο, ο Χαλκιάς μπλόκαρε την μπάλα.
12' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Εκτέλεση φάουλ από τον Κονσεϊσάο στην περιοχή του Αμπάρη, ο Μπιζέρα πήρε την κεφαλιά όμως την έστειλε άουτ.
13' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια μέσα από την περιοχή του Αστέρα, ο Αμπάρης μπλόκαρε με άνεση.
16' Γκολ ΠΑΟΚ
Σέντρα του Κονσεϊσάο από τα δεξιά ο Αμπάρης δεν μπλόκαρε σωστά την μπάλα και ο Αναστασάκος από κοντά με σουτ έκανε το 0-1.
21' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Πάσα του Κονσεϊσάο στον Βιεϊρίνια μέσα την περιοχή του Αστέρα, όμως ο δεύτερος σούταρε άσχημα και έστειλε την μπάλα άουτ.
23' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Σέντρα του Ζαϊρί από τα δεξιά με τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ να μην διώχνουν σωστά, όμως ο Χαλκιάς με δυσκολία έδωσε την λύση και μπλόκαρε.
27' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τους Ζαϊρί Φιλομένο και Καρντοσο να συνεργγάζονται, με τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ και τον Χαλκιά να μπλοκάρει δύσκολα.
35' Κόρνερ Αστέρας Τρίπολης
Πρώτο κόρνερ για τον Αστέρα στο ματς
36' Δοκάρι Αστέρας Τρίπολης
Σέντρα με πολύ φάλτσο από τον Ζαϊρί μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Η μπάλα χτύπησε στην πλάτη αμυντικού και πήρε περίεργη τροχιά, με αποτέλεσμα να χτυπήσει στο δοκάρι του Χαλκιά.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στην σέντρα η ομάδα του ΠΑΟΚ
50' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Δυνατό σουτ του Καρντόσο, ο Χαλκιάς μπλόκαρε εύκολα.
58' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Σέντρα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ από τα δεξιά, ο Καούνος έκανε την προβολή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
63' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Φλάβιο έξω ο Μιλάνο στην θέση του
71' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Φυτανίδης έξω στην θέση του ο Αργυρόπουλος
75' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μπαλάφα
78' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Βιεϊρίνια έξω στην θέση του ο Ίβιτς
78' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ζαϊρί έξω στην θέση του ο Τσέζαρεκ
80' Γκολ ΠΑΟΚ
Εκπληκτικό σουτ του Κονσεϊσάο έξω από την περιοχή του Αμπάρη, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.
81' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Βερόν
85' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Αναστασάκος έξω στην θέση του ο Μπακαγιόκο
89' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Βερόν έξω στην θέση του ο Γκαρσία
90' Έναρξη καθυστερήσεων