ΟΦΗ

Άρης-ΟΦΗ 4-1

Χαβίτο

Ο Άρης πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε του ΟΦΗ με 4-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης

Στο "Κλεάνθης Βικελίδης" Άρης και ΟΦΗ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν μία καλή εμφάνιση και ένα τρίποντο που σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα αποτελέσματα θα τους έφερνε πιο κοντά στην είσοδο στην πεντάδα των πλέι οφ.
Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για παραμονή στην κατηγορία, καθώς ήττα ή ακόμα και ισοπαλία (υπό προϋποθέσεις) θα ήταν καταδικαστική όσον αφορά τις ελπίδες για σωτηρία.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, και προηγήθηκε στο 11' με κεφαλιά του Χαβίτο. Ωστόσο μερικά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 24' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Σφακιανάκη. Κάτι που, όπως αποδείχτηκε στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, αποσυντόνισε τους "κίτρινους".

Ωστόσο μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν με περίσσιο ενθουσιασμό και με τρίαγκολ μέσα σε 11 λεπτά (57', 65', 68') σημείωσαν το τελικό 4-1 κατακτώντας με θεαματικό τρόπο τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η ευρύτερη εντός έδρας νίκη τη φετινή σεζόν για την ομάδα του Άρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Καράμπελας, Ρομπέρζ, Γιάχιτς, Βανγκέλι, Πρίττας, Μπατιόν, Χαβίτο (58' Κάλβο), Κόκε (68' Ζεντίλ), Κάμπορα (77' Λαμπριάκος), Ρεγκέϊρο

ΟΦΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Μάλαρζ, Μπαρκαουάν, Σίμιτς (68' Αρβανίτης), Πόποβιτς, Σταυρακάκης, Μπερτίν, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Μανούσος (58' Στόλιτσα), Μπεθάρες, Γκέρμπερ (67' Λάμεσιτς)

Γήπεδο: Κλέανθης Βικελίδης

Διαιτητής: Σ. Τριτσώνης (Αθηνών)

Βοηθοί: Ν. Ιωσηφόγλου (Αθηνών), Α. Καρατζίκας (Αθηνών)

Κίτρινες: Βανγκέλι, Καράμπελας / Μπαρκαουάν, Μπεθάρες, Σφακιανάκης

Κόκκινες: -

Με μια ματιά
Το τελευταίο του χαρτί για παραμονή στην κατηγορία έπαιζε ο ΟΦΗ στο "Κλεάνθης Βικελίδης", στην αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, κόντρα στον Άρη. Από την πλευρά τους οι "κίτρινοι" ήθελαν τη νίκη προκειμένου να διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητες για είσοδο στην πεντάδα που οδηγεί στη διαδικασία των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν αρκετά αγωνιστικά προβλήματα καθώς τόσο ο Λέμπο όσο και ο Βιτόλο έμειναν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμών.

Ο Ιομάρ Μαζίνιο επέλεξε το 4-3-1-2 με το Σηφάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ρομπέρζ και Γιάχιτς στο κέντρο της άμυνας. Δεξιά τους ξεκίνησε ο Βανγκέλι, ενώ αριστερά βρέθηκε ο Καράμπελας. Πρίττας και Μπατιόν ήταν τα αμυντικά χαφ με τον ο Ρεγκέιρο αριστερά τους. Το δίδυμο στην κορυφή της επίθεση συνέθεσαν οι Χαβίτο και Καμπόρα, με τον Κόκε να κινείται πίσω τους σε ένα περισσότερο επιτελικό ρόλο.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με τον Μάλαρζ στην εστία και τους Ρουμπάκη, Μπερτίν, Μπαρκαουάν και Σταυρακάκη στην τετράδα της άμυνας. Την τριάδα των χαφ συνέθεσαν οι Μπεθάρες, Γκέρμπερ και Σφακιανάκης, ενώ η επιθετική τριπλέτα αποτελείτο από τους Σίμιτς, Πόποβιτς και Μανούσο.

Ο Άρης από την αρχή έδειξε την διάθεσή του να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο του "Κλεάνθης Βικελίδης". Οι παίκτες του Ιομάρ Μαζίνιο απέκτησαν από νωρίς τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, χωρίς ωστόσο να μπορούν να βρουν τους διαδρόμους ώστε να απειλήσουν την εστία του Μάλαρζ.

Όμως οι "κίτρινοι", στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι, αποδείχτηκαν άκρως αποτελεσματικοί. Ο Βανγκέλι, με βαθιά μπαλιά βρήκε, τον βραχύσωμο Χαβίτο, με τον Ισπανό, πιάνοντας αριστοτεχνική κεφαλιά, να "κρεμάει" τον Μάλαρζ και να ανοίγει το σκορ μόλις στο 11'.

Ο Άρης είχε περιορίσει τον ΟΦΗ στα καρέ του, με τους Κρητικούς να προσπαθούν μέσω αντεπιθέσεων να πετύχουν ένα τέρμα που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Και το πέτυχαν 6 λεπτά πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Οι "μελανόλευκοι" βρέθηκαν στην αντεπίθεση, ο Πόποβιτς έκανε την σέντρα και ο Σφακιανάκης ξεχασμένος από την άμυνα του Άρη, με προβολή έκανε το 1-1.

Ο Άρης διατηρούσε την πρωτοβουλία, ακόμα και μετά την ισοφάριση, αλλά η δυσκολία στην παραγωγή φάσεων ήταν εμφανής. Άλλωστε ο ΟΦΗ μετά την επίτευξη του 1-1 οπισθοχώρησε προκειμένου να διαφυλάξει τα κεκτημένα.

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν επεφύλασσαν κάτι το συγκλονιστικό. Άλλωστε ένα σουτ του Πόποβιτς στο 38' και ακόμα ένα του Κόκε από πλευράς Άρη στις καθυστερήσεις, δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους δύο προπονητές να μην πραγματοποιούν αλλαγές στις ενδεκάδες. Ο Άρης μπήκε με τον ίδιο ενθουσιασμό που είχε εμφανίσει στο πρώτο μέρος και τον Κάμπορα να πρωταγωνιστεί σε δύο φάσεις με σημαντικότερη αυτή του 53' όταν το σουτ του επιθετικού του Άρη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ.

Η πίεση ωστόσο έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα για τους παίκτες του Ιομάρ Μαζίνιο, καθώς μετά από προσωπική ενέργεια του Ρεγκέϊρο ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο 57'. Ατομική προσπάθεια του Ουρουγουανού από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Μπερτίν που στην προσπάθεια του να απομακρύνει την έστειλε στο βάθος της εστίας της ομάδας του.

Το γκολ αυτό φάνηκε να αποδιοργανώνει εντελώς τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Ματζουράκη, που μέσα σε 3 λεπτά δέχθηκαν ακόμα δύο. Στο 65' ο Κάμπορα με λατινοαμερικάνικο τρόπο (σ.σ. τακουνάκι) έκανε το 3-1, ενώ ο Γιάχιτς στο 68', έπειτα από ενέργεια του Κάλβο, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Τα πράγματα ήταν πλέον πολύ δύσκολα για τον ΟΦΗ, που είχε συμβιβαστεί με την ήττα. Ο Άρης στη συνέχεια ξόδεψε μερικές ακόμα ευκαιρίες προκειμένου να ανεβάσει σε ακόμα υψηλότερα επίπεδα το σκορ.

Ωστόσο το τελευταίο σφύριγμα του Τριτσώνη βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγύριζουν την ευρύτερη νίκη τους στη Super League που τους έφερε ένα βήμα πιο κοντά (2 βαθμούς) στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και τα πλέι οφ, μετά και την ισοπαλία της ΑΕΛ με τον Πανιώνιο στο "Αλκαζάρ".

Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Ιομάρ Μαζίνιο (προπονητής Άρης)

" Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο αναμφίβολα ο Άρης δεν ήταν αυτός που έπρεπε να ήταν και ο ΟΦΗ έκανε αρκετές ευκαιρίες και θα έλεγα ότι η ομάδα μου κοιμήθηκε κάπως. Πιστεύω όμως ότι με τις παρατηρήσεις που κάναμε στο ημίχρονο στα αποδυτήρια η ομάδα ξύπνησε και μπήκε με διαφορετική ένταση και με αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού φθάσαμε σε αυτό το αποτέλεσμα".

Για την αλλαγή θέσεων στην επανάληψη και την τοποθέτηση του Κάμπορα στην κορυφή της επίθεσης τόνισε: " Πάντα προσπαθείς να διορθώσεις την ομάδα σου. Αυτή είναι η δουλειά μας. Εμείς από τον πάγκο παρατηρούμε αρκετά πράγματα ώστε η ομάδα να αγωνιστεί όπως πρέπει. Αυτός είναι ο ρόλος μας και πιστεύω ότι τον κάναμε πολύ καλά".

Για τα δύο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο όπως και στο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό είπε: " Το φταίξιμο είναι καθαρά δικό μας στο να μην είχαμε την ίδια εικόνα στο πρώτο ημίχρονο όπως και σε εκείνο με τον Πανσερραϊκό αλλά συνέβη ξανά. Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό αφού υπάρχει και αρκετά μεγάλη πίεση και ίσως αυτό μας δυσκολεύει. Δουλέψαμε ωστόσο να έχουμε μία διαφορετική ομάδα σε κάθε παιχνίδια ώστε να αλλάζαμε την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου μας".

Για το αν αντιμετωπίζει ως τελικό το παιχνίδι με την ΑΕΚ τόνισε: " Από την αρχή που είχα έρθει στον Άρη σας είχα πει ότι είχα δέκα τελικούς. Έτσι δουλεύουμε. Σαν να έχουμε έναν τελικό μουντιάλ και πλέον είμαστε ενθουσιασμένο για τον τελικό που έρχεται με την ΑΕΚ".

Κι όσο για τις πολλές απουσίες που θα έχει κόντρα στην ΑΕΚ είπε: " Αυτή την κατάσταση έχουμε να αντιμετωπίσουμε και με τους ποδοσφαιριστές που θα έχουμε θα προσπαθήσουμε να ανταπεξέλθουμε".

Γιάννης Μαντζουράκης (προπονητής ΟΦΗ)

" Η εικόνα του παιχνιδιού είναι ξεκάθαρη. Ο ΟΦΗ ήταν καλός λίγο καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο από τον Άρη μετά την καλή του εκκίνηση αλλά ως εκεί. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης άλλαξε πρόσωπο. Δούλεψε με ταχύτητα και εμείς μετρούσαμε τα γκολ. Μετρούσαμε και τις φάσεις και φάγαμε τρία γκολ με την άμυνα χαμηλά. Τέτοια παιχνίδια θέλουν μεγάλη προσπάθεια και θα το σύγκρινα με άλλα δύο παιχνίδια με Λεβαδειακό και Πανσερραϊκό όπου χάθηκε ουσιαστικά η κατηγορία. Θεωρητικά έχουμε ελπίδες".

* Τα εισιτήρια 9.266 και οι εισπράξεις ήταν 90.110 ευρώ.
Όλα τα λεφτά...
Το "δαιμονισμένο" δεύτερο ημίχρονο του Άρη...

Το λάτιν γκολ του Κάμπορα (σ.σ. τακουνάκι)...
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απόδοση του ΟΦΗ, που μόνο με ένα θαύμα μπορεί να κερδίσει την παραμονή του στη Super League (ισοβαθμία με Λεβαδειακό και διεξαγωγή μπαράζ)...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΗ
(Γιάννης Ματζουράκης): Μάλαρζ, Μπαρκαουάν, Σίμιτς, Πόποβιτς, Σταυρακάκης, Μπερτίν, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Μανούσος, Μπεθάρες, Γκέρμπερ
Η 11άδα των γηπεδούχων Άρης
(Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Καράμπελας, Ρομπέρζ, Γιάχιτς, Βανγκέλι, Πρίττας, Μπατιόν, Χαβίτο, Κόκε, Κάμπορα, Ρεγκέϊρο
1' Έναρξη αγώνα
2' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπαρκαουάν
5' Σχόλιο
Ο Άρης κυριαρχεί στο χώρο του κέντρου, ωστόσο δεν απειλεί την εστία του Μάλαρζ
9' Κίτρινη κάρτα Άρης Βανγκέλι
11' Γκολ Άρης Χαβίτο
Μπαλιά του Βανγκελί, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από τον Χαβίτο και ο Άρης παίρνει το προβάδισμα στο "Κλεάνθης Βικελίδης"
24' Γκολ ΟΦΗ Σφακιανάκης
Σέντρα του Πόποβιτς, ο Σφακιανάκης έκανε το πλασέ στην κίνηση και ισοφάρισε σε 1-1
30' Σχόλιο
Ο Άρης συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
38' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Σουτ του Πόποβιτς, η μπάλα άουτ. Ο ΟΦΗ δείχνει να ισορροπεί
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Κίτρινη κάρτα Άρης Καράμπελας
53' Ευκαιρία Άρης Κάμπορα
Καλή στιγμή για τον Άρη, με το σουτ του Κάμπορα όμως να μηγ έχει ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του
56' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπεθάρες
57' Γκολ Άρης Μπερτίν (αυτ.)
Καλή ενέργεια του Ρεγκέϊρο από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Μπερτίν στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του
58' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κάλβο στη θέση του Χαβίτο
58' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Στόλιτσα στη θέση του Μανούσου
65' Γκολ Άρης Κάμπορα
Επέλαση του Βανγκέλι από τα δεξιά, ο Κάμπορα με τακουνάκι νίκησε τον Μάλαρζ σημειώνοντας το 3-1
67' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Λάμεσιτς στη θέση του Γκέρμπερ
68' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Αρβανίτης στη θέση του Σίμιτς
68' Γκολ Άρης Γιάχιτς
Πάσα του Κάλβο, ο Γιάχιτς με προβολή έκανε το 4-1
70' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σφακιανάκης
77' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Λαμπριάκος στη θέση του Κάμπορα
78' Αλλαγή παίκτη Άρης