CHAMPIONS LEAGUE

Vamos Argentina...

Κρέσπο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη η Ίντερ, 2-1 επί της ΤΣΣΚΑ. "Χρυσό" βαθμό η Φενερμπαχτσέ στο "Φίλιπς Στάντιον"

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες για την ποιότητά του με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε ελαχιστες ατομικές ενέργειες.
Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό όταν ο Ζο πήρε την μπάλα από τον συμπατριώτη του, Καρβάλιο, και με πολύ όμορφο τρόπο την έστειλε στην αριστερή γωνία του Ζούλιο Σέζαρ για το 1-0.

Η Ίντερ προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε, καθώς είκοσι λεπτά αργότερα (52΄), ο Κρέσπο ισοφάρισε σε 1-1.

Το γκολ της νίκης για τους "νερατζούρι", ήρθε δέκα λεπτά πριν από την λήξη της αναμέτρησης με κεφαλιά του Βάλτερ Σάμουελ (η μπάλα χτύπησε στο έδαφος και άλλαξε πορεία) μετά από σέντρα του Λουίς Φίγκο. Μάλιστα ο τελευταίος γιόρτασε σήμερα την 100η συμμετοχή του στην κορυφαία Ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Οι συνθέσεις:

ΤΣΣΚΑ: Μαντρίκιν, Β.Μπερεζούτσκι, Ιγκνάσεβιτς, Αλ.Μπερεζούτσκι (45΄ Γκριγκόριεφ), Αλντονίν, Ράχιμιτς, Κράσιτς, Ντούντου (42΄ Εδουάρδο, 76΄ Γιάντσικ), Ζίρκοφ, Καρβάλιο, Τζο

Ίντερ: Ζούλιο Σέζαρ, Ζανέτι, Κόρντομπα, Σάμουελ, Μάξουελ, Φίγκο, Βιεϊρά (17΄ Στάνκοβιτς), Ντακούρ (77΄ Σολάρι), Καμπιάσο, Κρέσπο (62΄ Κρουζ), Ιμπραϊμοβιτς

Κόλλησαν στο...μηδέν

Είχε την ευκαιρία αλλά τελικά δεν την εκμεταλλεύτηκε η PSV κι έμεινε στο 0-0 στην έδρα της με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε, παρόλο που από το 64' λεπτό οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ντέιβιντ.

Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο επικράτησαν τα νεύρα και η ένταση μεταξύ των παικτών, αναγκάζοντας έτσι το θέαμα να περάσει σε δεύτερη μοίρα ή καλύτερα σε τρίτη, τέταρτη...Λογικό ακούγεται λοιπόν οι ευκαιρίες σε ένα τέτοιο ματς να είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες, σε ένα παιχνίδι που μάλλον θα ξεχάσουμε νωρίς.

Έτσι λοιπόν μετά την ισοπαλία η Φενέρ παραμένει αήττητη με μία νίκη και δύο ισοπαλίες φτάνοντας του 5 βαθμούς στον όμιλο ενώ η PSV τους 4 βαθμούς.

Αϊντχόφεν: Γκόμες, Κρόμκαμπ, Σαλσίδο, Αντο (58΄ Τσόνεφελντ), Μαρσέλις, Μπακάλ (78΄ Αϊσάτι), Σίμονς, Πέρεζ, Μέντεζ (58΄ Κούφερμανς), Φαρφάν, Λάζοβιτς

Φενέρμπαχτσε: Βολκάν Ντεμιρέλ, Λουγκάνο, Γκοκχάν Γκονούλ, Εντου, Ρομπέρτο Κάρλος, Άλεξ (35΄ Μπίλγκιν), Αουρέλιο, Ντενίζ Μπάρις, Βέντερσον, Σεντούρκ (72΄ Καζίμ Καζίμ), Ντέιβιντ