CHAMPIONS LEAGUE

"Χ" στην Γλασκώβη, "τρίποντο" η Λυών

Ροναλντινιο,Μπαρτσελονα

Στο 0-0 έμειναν Ρέιντζερς και Μπαρτσελόνα στην Γλασκώβη. Εκτός έδρας νίκη η Λυών επί της Στουτγκάρδης με 2-0

Ρέιντζερς – Μπαρτσελόνα 0-0

Σ' ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι δυο ομάδες ήταν απογοητευτικές στο δημιουργικό κομμάτι, η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που πλησίασε περισσότερο στο γκολ. Στο 24' ο Ροναλντίνιο εκτέλεσε φάουλ απο τ' αριστερά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του ΜακΓκρέγκορ και κατέληξε άουτ.

Η δεύτερη αξιόλογη φάση για τους Καταλανούς ήταν στο 40', όταν ο Πουγιόλ προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο ΜακΓκρέγκορ μπλόκαρε, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στ' αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα, καθώς οι Σκωτσέζοι δεν κατάφεραν ν' απειλήσουν ούτε μια φορά την εστία του Βαλντές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα των δυο ομάδων ήταν ακόμη χειρότερη. Οι Σκωτσέζοι συνέχισαν να βλέπουν με... κιάλια την εστία της Μπαρτσελόνα, ενώ οι Καταλανοί απο την πλευρά τους απείλησαν μόνο μια φορά τον ΜακΓκρέγκορ, αλλά ο Γκούντγιονσεν στο 55' δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα στους “μπλαουγκράνα”.

Συνθέσεις
Ρέιντζερς (Γ. Σμιθ):
ΜακΓκρέγκορ, Χάτον, Γουέϊρ, Πάπατς, Φέργκιουσον, Τόμσον, Νόβο (72' Μπίσλεϊ), Ανταμ, Κουεγιάρ, ΜακΚάλοχ, Κουζέν.

Μπαρτσελόνα (Φ. Ράικαρντ): Βαλντές, Μιλίτο, Πουγιόλ, Τσάβι, Γκούντγιονσεν, Ινιέστα, Ροναλντίνιο, Ανρί (82' Ντος Σάντος), Μέσι, Τουράμ, Αμπιντάλ.

Διαιτητής: Κόνραντ Πλάουτς (Αυστρία)
Βοηθοί: Μάρκους Μέιρ (Αυστρία), Μπέρναρντ Ζάουνερ (Αυστρία)
Τέταρτος: Στέφαν Μέσνερ (Αυστρία)
Κίτρινες: Γουέϊρ, Πάπατς, Τόμσον (Ρέιντζερς) – Μιλίτο, Αμπιντάλ (Μπαρτσελόνα)

Στουτγάρδη – Λυών 0-2

Η Λυών πέρασε νικηφόρα απο την Γερμανία, πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της στο φετινό Champions League και διατήρησε "ζωντανές" όσες ελπίδες της έχουν απομείνει για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι δυο ομάδες προσπάθησαν στο πρώτο ημίχρονο να σημειώσουν γκολ, ωστόσο οι προσπάθειες τους δεν στέφθηκαν με επιτυχία. Στο 21' ο Πάρδο εκτέλεσε φάουλ όμως ο Βερκούτρ μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κάλστρομ προσπάθησε να μακρινό σουτ να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους,αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία των Σουηβών.

Στο 35', ήταν η σειρά του Φάρνερουντ ν' απειλήσει για τους γηπεδούχους, ενώ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Γκοβού προσπάθησε χωρίς επιτυχία να πλασάρει τον Σέφερ. Στο β' ημίχρονο, οι Γάλλοι κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη φάση που δημιούργησαν. Στο 56', η Λυών κέρδισε κόρνερ, οι Γερμανοί δεν απομάκρυναν απο τα καρέ τους και ο Φάμπιο Σάντος με σουτ απο το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (με την βοήθεια του Μέισνερ που βρέθηκε στην πορεία της).

Όκτω λεπτά αργότερα, ο Ζουνίνιο εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Σέφερ, ενώ στο 65' ο Φάρνερουντ προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως και πάλι δεν τα κατάφερε. Στο 68', ο Μπενζεμά έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ των φιλοξενούμενων, όμως 11 λεπτά αργότερα δεν έκανε λάθος και απο κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το 2-0,μετά απο ωραίο συνδυασμό των Κεϊτά-Γκοβού.