CHAMPIONS LEAGUE

Άρσεναλ 7 αστέρων, νίκη και για Σεβίλλη

αρσεναλ-πανηγυρικο

Σαρωτική η Άρσεναλ, διέλυσε με 7-0 την Σλάβια Πράγας. Δύσκολη νίκη της Σεβίλλη επί της Στεάουα με 2-1

Άρσεναλ-Σλάβια Πράγας 7-0

Στην καλύτερη εμφάνιση της Άρσεναλ στην ιστορία του Champions League, οι κανονιέρηδες δεν σταμάτησαν να σκοράρουν και φιλοδώρησαν την Σλάβια Πράγας με επτά γκολ.

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ ήταν πραγματικά καταιγιστικοί απο το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και αποδίδοντας "διαστημικό" ποδόσφαιρο, χόρτασαν θέαμα τους φίλαθλους που ήταν στις κερκίδες και που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Ο χορός των γκολ άνοιξε απο νωρίς για τους λονδρέζους, όταν στο 5ο λεπτό ύστερα απο ασίστ του Χλεμπ, ο Φάμπρεγας έκανε ένα εκπληκτικό τεχνικό σουτ απο τα αριστερά μέσα απο την μεγάλη περιοχή αφήνοντας "άγαλμα" τον Βάνιακ.

Στο 24' ο Χλεμπ εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα της Σλάβια ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ, έκανε το σουτ που κόντραρε στον Χούβατσεκ και κατέληξε στα δίχτυα των τσέχων για δεύτερη φορά.

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ παρά το προβάδισμα των δύο γκολ δεν το έβαλαν κάτω και στο 41' ο Γουόλκοτ έγινε αποδέκτης της μπάλας ύστερα απο λάθος του Βάνιακ που δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο Champions League.

Στο δεύτερο μέρος οι "κανονιέρηδες" τίμησαν το προσωνύμιο τους και πυρπόλησαν με άλλα τέσσερα γκολ τους τσέχους που δεν μπορούσαν να τους σταματήσουν.

Στο 51ο λεπτό ο Χλεμπ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή, ξέφυγε από τους αμυντικούς με όμορφη προσποίηση, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ με το δεξί και έγραψε το 4-0 για τους λονδρέζους.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (55') ύστερα απο εξαιρετικό συνδυασμό απο τους Χλεμπ, Φάμπρεγας και Φλαμινί ο Γουόλκοτ έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας μπήκε απο τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ και πετυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και πέμπτο για την ομάδα του.

Στο 58' οι παίκτες του Βενγκέρ έκρυψαν για άλλη μια φορά την μπάλα με τον Χλεμπ να δίνει στον Αντεμπαγιορ που έκανε προσποίηση και στην συνέχει έδωσε στον Γουόλκοτ εκείνος με την σειρά του πασάρε αμέσως για τον Φάμπρεγας που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Σλάβια για έκτη φορά.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα (90') ύστερα απο όμορφο ένα-δύο, ο νεοεισελθών Μπέντνερ έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας πέρασε και τον τερματοφύλακα της Σλάβια και σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 7-0 βάζοντας τέλος στον εφιάλτη της Σλάβια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρσεναλ: Αλμούνια, Σάνια, Τουρέ, Γκαλάς, Κλισί, Χλεμπ (63΄ Ροσίτσκι), Φάμπρεγας, Φλαμινί (63΄ Τζιλμπέρτο), Εμπουε, Γουόλκοτ, Αντεμπαγιόρ (63΄ Μπέντνερ).

Σλάβια Πράγας: Βάνιακ, Γράιτσικ, Σούτσι, Χούμπατσεκ, Σένκερικ, Ταβάρες (63΄ Μπελάιντ), Ιβάνα (56΄ Βόλεσακ), Σβετς, Καλίβοντα (46΄ Γιαμπλόνσκι), Πούντιλ, Βλτσεκ.

Κίτρινες: Φλαμινί, Κλισί, Χλεμπ - Βόλεσακ

Διαιτητής: Στέφανο Φαρίνα (Ιταλία)

"Αγχωτική" νίκη για Σεβίλλη

"Ίδρωσε" αλλά τελικά πήρε την εντός έδρας νίκη η Σεβίλλη με 2-1 κόντρα στην δυνατή Στεάου Βουκουρεστίου. Οι παίκτες του Χουάντε Ράμος μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν στο 5ο μόλις λεπτό να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Καπέλ έκανε όμορφη επέλαση απο τα αριστερά, έβγαλε σέντρα ακριβείας και ο Κανουτέ απο κοντινή θέση δεν δυσκολεύετηκε με κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Στο 17' ύστερα απο εξαιρετική κάθετη μπαλιά, ο Λούις Φαμπιάνο βγήκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον τερματοφύλακα και διπλασίασε τα τέρματα για τους Ανδαλουσιανούς.

Οι Σεβιγιάνοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν μοναδική ευκαιρία στο 37' όταν ο Καπέλ έκανε εκπληκτική κούρσα έβγαλε ασίστ για τον Χέσους Νάβας που βγήκε τετ α τετ με τον Ζαπάτα όμως δεν πρόλαβε να κάνει καλά την προβολή και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ανατράπηκε καθώς οι ρουμάνοι άσκησαν ασφυκτική πίεση και κατάφεραν να μειώσουν στο 63' όταν ύστερα απο εξαιρετική κάθετη πάσα ο Ίακομπ μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε ένα σουτ που κοντράρε στον Μοσκέρα, η μπάλα κατέληξε τελικά στον Πέτρε που απο κοντινή θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πάλομπ.

Το σκορ τελικά δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του αγώνα και η Σεβίλλη κατέκτησε την δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες και βρίσκεται στην δεύτερη θέση του όγδοου ομίλου.

Σεβίλλη: Πάλοπ, Ντάνιελ Αλβες, Μοσκέρα, Ντραγκουτίνοβιτς, Τσάπελ (85΄ Μαρτί), Χεσούς Νάβας, Πόουλσεν, Κεϊτά, Αντριάνο, Λουίς Φαμπιάνο, Κανουτέ (71΄ Ρενάτο).

Στεάουα Βουκουρεστίου: Ζαπάτα, Εμεγκάρα, Γκοϊάν, Ράντα, Μαρίν, Νικολίτα, Κροϊτόρου, Πέτρε, Σούρντου (46΄ Νεάγκα), Ντίκα (46΄ Μπαντέα), Ιάκομπ (71΄ Ζαχάρια).

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροζέτι (Ιταλία)

Κίτρινες: Κεϊτά, Αντριάνο - Μαρίν, Κροϊτόρου, Ζαχάρια