ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Βέροια-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Βεροια

Με το γκολ του Σαμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Βέροια νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης, στο ντεμπούτο του Γιάννη Μαντζουράκη στον πάγκο της

Με το αποτέλεσμα αυτό, η "βασίλισσα του Βορρά" πήρε βαθμολογικό... οξυγόνο, καθώς κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης μετά από πέντε αγωνιστικές (μόλις η 2η επιτυχία της στο φετινό πρωτάθλημα), με την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία να φαίνεται ότι έπαιξε σημαντικό ρόλο στο ανέβασμα της ψυχολογίας των παικτών.
Στο αντίποδα ο Αστέρας Τρίπολης (ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο σκόρερ του Φιλομένο, που ήταν τραυματίας και έμεινε εκτός αποστολής) γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από την 2η αγωνιστική (22/09, 2-0 από Skoda Ξάνθη) καθώς και μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να φτάσει τον Παναθηναϊκό στην τρίτη θέση της κατάταξης και να "ψηλώσει" ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο κεντρικός αμυντικός Σαμαράς, ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν από το 72' με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μασάντο.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Βέροια (Γιάννης Ματζουράκης): Τέρολ, Ντε Λάνγκε, Αλεξίου, Σαμαράς, Ζουλίνιο (46' Παρμαξίδης), Τσιμπλίδης, Κόλτζος, Κριβοκάπιτς, Στεφανίδης (71' Μεντόζα), Ζιλβάν, Ερέρα (65' Ζέεντορφ).

Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Αμπάρης, Κάλι (70' Στρατάκης), Μασάρα, Μασάντο, Λαζαρίδης, Ντόντε (88' Ζούντι), Καρντόζο, Σέζαρεκ (80' Κανακούδης), Μάρτινς, Ζαϊρί, Ψωμάς.

Διαιτητής: Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθήνας)

Κίτρινες κάρτες: Αλεξίου, Κόλτζος, Ντε Λάνγκε, Ζιλβάν / Μασάντο, Ζαϊρί

Κόκκινες κάρτες: Μασάντο (Αστέρας Τρίπολης)

Με μια ματιά
Μόνο δάφνες ποιότητας δεν διεκδίκησε η αναμέτρηση της Βέροιας με τον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο ημίχρονο, με τις αξιοσημείωτες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού (στην καλύτερη περίπτωση...) και τους γκολκίπερ Τέρολ και Αμπάρη να έχουν ένα ήσυχο απόγευμα.

Παιχνίδι κέντρου στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 45λεπτου, με τους παίκες των δύο ομάδων να φτάνουν εύκολα στην μεγάλη περιοχή του αντιπάλου, χωρίς όμως να απειλούν, με τους λιγοστούς θεατές να μην μένουν σε καμία περίπτωση ικανοποιημένοι με το θέαμα στον αγωνιστικό χώρο.

Μέχρι το 40ο λεπτό ο διαιτητής Ζωγράφος αναγκάστηκε να βγάλει τέσσερις φορές το χέρι στην τσέπη του για να δείξει την κίτρινη κάρτα σε ποδοσφαιριστές (3 φορές για παίκτες των γηπεδούχων και 1 για φιλοξενούμενο), με το ματς να "ανάβει" μόλις στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Το διάστημα αυτό ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να φτάσουν δύο φορές με αξιώσεις στα καρέ του Αμπάρη, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα την μία φορά.

Στο 45' χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά στο πρώτο μέρος ο Αμπάρης, με τον Ερέρα να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, με το σουτ του προς το δεξί παραθυράκι της εστίας του Αστέρα Τρίπολης να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Έλληνα γκολκίπερ.

Στην εξέλιξη της φάσης όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει απαραβίαστη την εστία του, καθώς μετά από την εκτέλεση κόρνερ από τον Κριβοκάπιτς, ο κεντρικός αμυντικός Σαμαράς που είχε προωθηθεί έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων.

Με αυτή τη φάση έληξε το πρώτο μέρος, που βρήκε τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το δίλεπτο πίεσης που άσκησαν στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης.

Το δεύτερο μέρος ήταν... καρμπόν με το πρώτο, με τις καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι είδος υπό... εξαφάνιση, καθώς κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

Όσο περνούσε η ώρα η Βέροια έδινε χώρο στον Αστέρα προσπαθώντας να διαφυλάξει τα νώτα της και να διατηρήσει το υπερπολύτιμο για αυτήν 1-0, με τον Γιάννη Μαντζουράκη να αποσύρει σταδιακά τους επιθετικογείς παίκτες του, Ερέρα, Ζουλίνο και Στεφανίδη.

Από την άλλη η ομάδα του Πάουλο Κάμπος προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει πραγματικά τους γηπεδούχους, με το έργο των φιλοξενουμένων να γίνεται ακόμη δυσκολότερο από το 72' και μετά, με τον Μασάντο να δεχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και να βλέπει πρόωρα τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Με σωστή τακτική, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα να κρατήσουν το 1-0, με τον Γιάννη Μαντζουράκη να συνδιάζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ντεμπούτο του στον πάγκο, νικώντας τον αήττητο για εννέα σερί αγωνιστικές Αστέρας και παίρνοντας μόλις την 2η νίκη της Βέροιας στο πρωτάθλημα, που της επιτρέπει να ελπίζει για τη σωτηρία.

Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Μαντζουράκης (τεχνικός Βέροιας): "Η ομάδα έκανε καλή δουλειά μέσα στο γήπεδο. Έπαιξε με πάθος, έδειξε ότι ήθελε τη νίκη και ευχαρίστησε εμένα και τον κόσμο.

Η πίστη ήταν το πρώτο θετικό που δείξαμε, σ' ένα ματς που είχε σωστό προσανατολισμό. Αυτήν την καλή ομάδα οι παίκτες μου δεν την επέτρεψαν να κάνει ούτε μία ευκαιρία. Από την άλλη εμείς είχαμε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες.

Ακολουθεί άλλη μία καλή ομάδα από τις καλύτερες του πρωταθλήματος, ο Πανιώνιος και καλούμε τον κόσμο να συμπαρασταθεί στους παίκτες, στις προσπάθειές τους για δεύτερη σερί νίκη εντός έδρας".

Σε ερώτηση για το ότι δεν χρησιμοποίησε τον Μπικόφσκι απάντησε: "Είναι θέμα παικτικό, κανείς δεν έχει σίγουρη θέση. Ανάλογα με το πως παίζει ο αντίπαλος, θα τοποθετώ τους παίκτες μου".

Πάουλο Κάμπος (προπονητής Αστέρας Τρίπολης): "Ευχαριστούμε τον κόσμο που με τέτοιο κρύο κατέβηκε στο γήπεδο. Συγχαίρω τη Βέροια που έπαιξε με δύναμη, όπως και τους δικούς μου παίκτες, που είχαν πάθος στο παιχνίδι τους.

Ήταν ένα δυνατό ματς, θεωρώ φυσιολογικό το τελικό αποτέλεσμα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε σε καθοριστικό σημείο, ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων, που στο δεύτερο μέρος ήταν πάρα πολύ καλοί.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Πριν από το γκολ υπήρξε ένα φάουλ στο Μασάντο, που δεν είδε ο διαιτητής.

Η αλλαγή προπονητή ωφέλησε τη Βέροια, διότι σε αυτές τις περιπτώσεις οι παίκτες τα δίνουν όλα. Συνεχίζουμε και θέλουμε να βελτιωνόμαστε συνεχώς".

Όλα τα λεφτά...
To απόλυτο πετυχημένο ντεμπούτο του Γιάννη Μαντζουράκη στον πάγκο της Βέροιας, ο οποίος με μία μόνο εβδομάδα στην ομάδα κατάφερε να την οδηγήσει στην 2η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, με τον στόχο της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία να μη φαίνεται πλέον τόσο μακρινός.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Μετά από ένα αήττητο σερί 9 αγωνιστικών και 4 συνεχόμενες νίκες, το "τρένο" του Πάουλο Κάμπος έκανε στάση στην πόλη της Βέροιας, γνωρίζοντας την ήττα από μία άλλη νεοφώτιστη ομάδα στη μεγάλη κατηγορία, η οποία όμως παλεύει για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα, ο οποίος με νίκη έφτανε τον Παναθηναϊκό στην τρίτη θέση της βαθμολογίας!

To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Δημοτικό Βέροιας

Διαιτητής: Ζωγράφος(Αθηνών)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέροια: Τέρολ, Ντε Λάνγκε, Αλεξίου, Σαμαράς, Ζουλίνιο, Τσιμπλίδης, Κόλτζος, Κριβοκάπιτς, Στεφανίδης, Ζιλβάν, Ερέρα

Αστέρας Τρ.: Αμπάρης, Καλί, Μασαρά, Μασάντο, Λαζαρίδης, Κάρλος, Καρντόσο, Σέζαρεκ, Μάρτινς, Ζαϊρι, Ψωμάς

1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
5' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
9' Κίτρινη κάρτα Βέροια Αλεξίου
15' Σχόλιο
Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση κύλησε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης στη Βέροια.
18' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μασάντο
28' Σουτ Βέροια Κριβοκάπιτς
Πρώτο σουτ (έξω από την περιοχή) στον αγώνα από τον Κριβοκάπιτς, που δεν ανησύχησε πάντως καθόλου τον Αμπάρη.
30' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, όπου δεν έχει σημειωθεί ακόμη καμία μεγάλη φάση στις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες φτάνουν εύκολα στην μεγάλη περιοχή του αντιπάλου, χωρίς όμως να απειλούν.
32' Κίτρινη κάρτα Βέροια Κόλτζος
35' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
36' Κίτρινη κάρτα Βέροια Ντε Λάνγκε
36' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Πρώτη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης, με την κεφαλιά του Ζαϊρί να βρίσκει λίγο και τον Σαμαρά, να βρίσκει το δοκάρι και να φεύγει άουτ.
40' Σχόλιο
Μετριότατο το παιχνίδι, χωρίς να έχει σημειωθεί κάποια μεγάλη φάση στις δύο εστίες.
44' Ευκαιρία Βέροια Ερέρα
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Ερέρα να κάνει ωραία ενέργεια, να κάνει το δυνατό σουτ προς το δεξί παραθυράκι του Αμπάρη, ο οποίος όμως εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.
45' Γκολ Βέροια Σαμαράς
1-0 για τη Βέροια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους! Εκτέλεση κόρνερ από τον Κριβοκάπιτς, ο προωηθημένος κεντρικός αμυντικός Δημήτρης Σαμαράς πήρε την κεφαλιά στέλοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη.
46' Λήξη ημιχρόνου
Τέλος ημιχρόνου, που βρίσκει τη Βέροια να προηγείται με 1-0, με το γκολ του Σαμαρά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
46' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Παρμαξίδης παίρνει τη θέση του Ζουλίνιο.
52' Σχόλιο
Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.
65' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Ζέεντορφ παίρνει τη θέση του Ερέρα, στη δεύτερη αλλαγή που πραγματοποιεί ο Γιάννης Μαντζουράκης.
70' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Στρατάκη να παίρνει τη θέση του Κάλι.
71' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Τρίτη αλλαγή για τη Βέροια, με τον Μεντόζα. να παίρνει τη θέση του Στεφανίδη.
72' Κόκκινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μασάντο
Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Μασάντο, ο οποίος αποβάλλεται από το παιχνίδι.
77' Κίτρινη κάρτα Βέροια Ζιλβάν
80' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Κανακούδη να παίρνει τη θέση του Σέζαρεκ.
85' Σχόλιο
Η Βέροια έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα και καταφέρνει να διατηρεί το υπέρ της 1-0.
88' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Ζούντι να παίρνει τη θέση του Ντόντε.
90' Λήξη αγώνα
Τέλος αγώνα που βρίσκει τη Βέροια να νικάει με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης, στο ντεμπούτο του Γιάννη Μαντζουράκη στο πάγκο της ομάδας της Ημαθίας.