Άρης-Τσιμπόνα: 77-73

Τέρι

Με οδηγό τον Μάσεϊ που πετυχε 28 πόντους, ο Άρης νίκησε 77-73 την Τσιμπόνα και έκανε το ''3 στα 3''

Ο Αμερικανός φόργουορντ, πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την "κίτρινη" φανέλα, κάνοντας προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα, σημειώνοντας 28.
Από το πρώτο κιόλας λεπτό του παιχνιδιού, οι παίκτες του Άρη, κατάλαβαν ότι η Τσιμπόνα δεν είχε έρθει για να τα παρατήσει εύκολα και παρά το καλό ξεκίνημα με το 5-0 από τους Μάσεϊ και Ράιτ, οι "κίτρινοι" βρέθηκαν να χάνουν με 15-17 και 17-19 στη συνέχεια, χάρη στην πολύ καλή απόδοση του Κίλεϊ (11 πόντοι στην πρώτη περίοδο), πριν περάσουν μπροστά με 21-19 και ισοφαριστούν σε 21-21 για να λήξει έτσι η πρώτη περίοδος.

Η χειρότερη περίοδος του Άρη
Η δεύτερη περίοδος, ήταν η χειρότερη για την ομάδα του Χέρμπερτ, που έδειξε να αιφνιδιάζεται από τους Κροάτες. Έχοντας έλλειψη του μακρινού σουτ και με τον Μουλαομέροβιτς, να αποδεικνύει ότι ακόμα... το λέει η καρδιά του, οι παίκτες του Βράνκοβιτς, άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά που έφτασε μέχρι το +9 (31-40) για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με την ελληνική ομάδα να είναι πίσω με 33-40, έχοντας σημειώσει μόλις 12 πόντους σε δέκα λεπτά.3-40)

Μία πρώτη αντεπίθεση
Η ελπίδα για την ανατροπή άρχισε να ανατέλλει στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Ο Μουλαομέροβιτς συνέχισε να οδηγεί την Τσιμπόνα στον έλεγχο του ματς, αλλά μετά το 35-44, οι "κίτρινοι" άρχισαν σιγά-σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά και με τον Μάσεϊ να έχει ξεκινήσει ήδη να δημιουργεί τις προϋποθέσεις της αντεπίθεσης και της τελικής επικράτησης, προσπέρασαν με 47-46.

Από εκεί και πέρα, όμως, σαν να έπαθαν μπλακ άουτ οι παίκτες του Άρη, που δέχθηκαν ένα νέο σερί της Τσιμπόνα (0-8) και βρέθηκαν για ακόμα μία φορά πίσω στο σκορ, με 7 (47-54), για να λήξει και το τρίτο δεκάλεπτο με τη συγκεκριμένη διαφορά (54-61), με ηγέτη των Κροατών, στα τελευταία λεπτά τον Ρόζιτς.

Το όπλο του Μάσεϊ
Ο τρόπος που αγωνιζόταν ο Άρης στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, δεν προμήνυε το τι θα ακολουθούσε στην τελευταία περίοδο. Αρχικά με τους Τσαλδάρη και Σεραπίνας (μείωσαν σε 60-63) να ξεσηκώνουν το γήπεδο άρχισε η αντεπίθεση του "Αυτοκράτορα", που παρότι βρέθηκε να χάνει και πάλι με 61-67, διατηρήθηκε στο ματς.

Ο λόγος; Μα ποιος άλλος από την ηγετική παρουσία του Τζερεμάια Μάσεϊ. Ο Αμερικανός πήρε τ' όπλο του και παίζοντας με μεγάλο πάθος, έβαλε μέσα στα καλάθια τους αντίπαλους ψηλούς, δίνοντας το έναυσμα για την τελική επικράτηση. Με δίποντο του Τέρι, ένα λεπτό πριν τη λήξη, ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα μπροστά και από εκεί και πέρα και με τους οπαδούς να σπρώχνουν με μοναδικό τρόπο προς... το ρόζ φύλλο, λύγισε την αντίσταση της ήδη κουρασμένης ψυχολογικά, Τσιμπόνα.

Παρότι ο Κίλεϊ ισοφάρισε με δύο βολές, ο Μάσεϊ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με 2/2 βολές έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, που "καθάρισε" ουσιαστικά τη νίκη με το εκπληκτικό "κόψιμο" του Τέρι, στον Αγιούσο στην επόμενη φάση. Ο Καστλ ευστόχησε σε 4 βολές, ο Ουόρεν σημείωσε ένα καλάθι και φάουλ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την τρίτη νίκη του Άρη σε ισάριθμα ματς, με σκορ 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 33-40, 54-61, 77-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης(Χέρμπερτ): Καστλ 8, Τέρι 10, Σεραπίνας 4, Ράιτ 9 (2), Καλαϊτζής 2, Ηλιάδης, Μότολα 6, Μάσεϊ 28, Αγαδάκος, Τσαλδάρης 10

Τσιμπόνα (Βράνκοβιτς): Γουόρεν 13, Κέλι 15 (1), Κράσιτς 5 (1), Αντριτς 3, Αγιούσο 13 (3), Καστροπίλ, Χόσκιν 8, Πριντς, Ρόζιτς 6, Μουλαομέροβιτς 10

Χέρμπερτ: " Φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο"
Το εγκώμιο του Τζερεμάια Μασεϊ, έπλεξε και ο Γκόρντον Χέρμπερτ, κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου. Ο τεχνικός του Άρη, έδωσε συγχαρητήρια σε παίκτες και κόσμο, αλλά τόνισε ότι πρέπει άμεσα να βελτιωθεί η απόδοση της ομάδας.

" Για τρία δεκάλεπτα δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε και είχαμε πρόβλημα στην άμυνα και στην επίθεση. Είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο δύο φορές την ευκαιρία να γυρίσουμε το παιχνίδι και πάλι οι αντίπαλοί μας, κατάφεραν να ξεφύγουν με 8-9 πόντους".

" Την τρίτη φορά τα καταφέραμε. Ήταν ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, με τεράστια προσπάθεια από τους παίκτες μας και απίστευτη ατμόσφαιρα από τον κόσμο και στα 40 λεπτά του αγώνα".

Για τα σκαμπανεβάσματα της απόδοσης του Άρη, ο Καναδός κόουτς, είπε: " Παίξαμε ατομικά στην επίθεση, δεν είχαμε την ομαδικότητα που έπρεπε, το ίδιο και στην άμυνα. Kερδίσαμε το παιχνίδι αλλά οφείλουμε να βελτιωθούμε".

Όσον αφορά στον τρόπο της νίκης και αν του άρεσε, τόνισε: " Όχι, σίγουρα πρέπει να έχουμε καλύτερη απόδοση αλλά το θετικό είναι ότι και με τη Μάλαγα και με την Τσιμπόνα, ποτέ δεν παρατήσαμε την προσπάθειά μας και είχαμε την μαχητικότητα που έπρεπε".

Ο προπονητής του Άρη, δεν θα μπορούσε να μην μιλήσει για τη μεγάλη εμφάνιση του Τζερεμάια Μάσεϊ: " Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταπληκτικός, έβγαλε μεγάλη προσπάθεια και ενέργεια, τα δίνει όλα στο παιχνίδι, προσπαθεί και είναι ιδιαίτερος ο τρόπος που αγωνίζεται, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση".

Για τον Σεραπίνας, δήλωσε: " Ο Σιμόνας ήταν τρομερός και ένας από τους καλύτερούς μας παίκτες στην διάρκεια της προετοιμασίας. Στη συνέχεια έπεσε η φόρμα του και δεν ήταν τόσο καλός όταν άρχισαν τα επίσημα παιχνίδια. Σήμερα έκανε τεράστια προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο για να μας βοηθήσει να κερδίσουμε".

Σε ερώτηση για το 3-0 της ομάδας, ο κόουτς του Άρη, απάντησε: " Δεν θα σημαίνει κάτι. Αν δεν βελτιώσουμε το παιχνίδι μας, τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν πολύ γρήγορα όσο περνάνε τα παιχνίδια. Δεν θα πρέπει να επαναπαυτούμε σε αυτές τις τρεις νίκες, αλλά να συνεχίσουμε τη σκληρή μας δουλειά ώστε να γίνουμε καλύτεροι στη συνέχεια".

Βράνκοβιτς: " Μας κόστισαν κάποια σφυρίγματα"
Παράπονα από τη διαιτησία είχε ο προπονητής της Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ, Γιόζιπ Βράνκοβιτς, που τόνισε ότι ήταν πολλά τα 19 λάθη της ομάδας του.

" Περιμέναμε ένα σκληρό παιχνίδι, αλλά όχι να συμβούν κάποια άλλα πράγματα. Στο ξεκίνημα αντιμετωπίσαμε πρόβλημα απέναντι στον Άρη, που είχε την υπεροπλία στα ριμπάουντ. Παίξαμε πολύ καλά για εκτός έδρας αγώνα, αλλά στο τέλος χάσαμε αφού δεν μπήκαν κάποια σουτ".

"Πρώτα από όλα θέλω να πω ότι είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κάναμε όμως 19 λάθη. Επίσης δεν μας δόθηκαν κάποια φάουλ. Δεν θα μιλήσω για τους διαιτητές, δεν μου αρέσει. Κάποια σφυρίγματα, όμως, κοστίζουν και μπορεί να επηρεάσουν και την ψυχολογία των παικτών

".

*Η Τσιμπόνα, υπέβαλλε ένσταση, υποστηρίζοντας ότι το καλάθι του Τέρι ένα λεπτό και επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ήταν εκπρόθεσμο. Με αυτό το δίποντο, ο Άρης προηγήθηκε με 70-68 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

H εξέλιξη του αγώνα:

1' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (2-0)
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Τρίποντο Άρης Ράιτ (5-0)
2' Τρίποντο Τσιμπόνα Αγιούσο (5-3)
3' Δίποντο Τσιμπόνα Χόσκιν (5-5)
3' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (7-5)
3' Δίποντο Τσιμπόνα Κίλεϊ (7-7)
4' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (9-7)
6' Δύο βολές Άρης Μότολα (11-7)
6' Τρίποντο Τσιμπόνα Κίλεϊ (11-10)
7' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (14-12)
7' Τρίποντο Τσιμπόνα Αγιούσο (15-17)
8' Δίποντο Άρης Μότολα (17-17)
9' Δίποντο Τσιμπόνα Κίλεϊ (17-19)
10' Δίποντο Άρης Τέρι (19-19)
10' Δίποντο Άρης Τέρι (21-19)
10' Δίποντο Τσιμπόνα Κίλεϊ (21-21)
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-21
Μεγάλο ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο. Ισόπαλο ολοκληρώνεται το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κίλεϊ να έχει κάνει μεγάλη ζημιά στον Άρη, έχοντας ήδη 11 πόντους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (23-21)
12' Τάπα Άρης Τέρι
13' Τρίποντο Τσιμπόνα Αγιούσο (23-24)
Το τρίτο του τρίποντο σημειώνει ο Πορτορικανός
14' Δίποντο Άρης Σεραπίνας (25-24)
16' Δύο βολές Τσιμπόνα Κίλεϊ (26-29)
16' Δίποντο Τσιμπόνα Κράσιτς (26-31)
16' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Για πρώτη φορά στο +5 οι Κροάτες και ο κόουτς του Άρη καλεί τάιμ άουτ
16' Δύο βολές Άρης Ράιτ (28-34)
17' Τρίποντο Τσιμπόνα Κράσιτς (26-33)
19' Τρίποντο Άρης Ράιτ (31-36)
19' Δίποντο Τσιμπόνα Μουλαομέροβιτς (31-38)
19' Δίποντο Τσιμπόνα Μουλαομέροβιτς (31-40)
20' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (33-40)
20' Λήξη ημιχρόνου 33-40
Πολύ κακός στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης. Η Τσιμπόνα έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και με την καλή άμυνα δεν έχει επιτρέψει στους "κίτρινους" να ξεπεράσουν τους 33 πόντους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Τσιμπόνα Χόσκιν (33-42)
21' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (35-42)
22' Δίποντο Τσιμπόνα Μουλαομέροβιτς (35-44)
22' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (37-44)
23' Δίποντο Τσιμπόνα Ουόρεν (37-46)
23' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (39-46)
24' Δίποντο Άρης Μότολα (41-46)
24' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (43-46)
Κάνει το ξέσπασμα ο Άρης (σερί 6-0) που πλησιάζει μετά από ώρα στους 3 με ηγέτες τους Μάσεϊ και Τσαλδάρη
25' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (45-46)
Εκπληκτικό κάρφωμα του Αμερικανού που ζεσταίνει ακόμα περισσότερο το "Αλεξάνδρειο" και ρίχνει τη διαφορά στον πόντο
25' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (47-46)
Σούπερ-Μάσεϊ και μπροστά ο Άρης
26' Δίποντο Τσιμπόνα Χόσκιν (47-48)
26' Δίποντο Τσιμπόνα Ουόρεν (47-50)
27' Δίποντο Τσιμπόνα Κίλεϊ (47-52)
28' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (49-54)
28' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (51-54)
29' Δίποντο Τσιμπόνα Ρόζιτς (51-56)
29' Δίποντο Τσιμπόνα Ρόζιτς (51-58)
30' Δίποντο Τσιμπόνα Χόσκιν (54-61)
30' Λήξη 3ης περιόδου 54-61
Επέστρεψε στο παιχνίδι, πέρασε μπροστά αλλά παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Μάσεϊ, ο Άρης, έχασε και πάλι το προβάδισμα και η Τσιμπόνα μπαίνει στην τελευταία περίοδο με αυτό το πολύ γνώριμο γι' αυτήν στο αποψινό παιχνίδι, +7
31' Έναρξη 1ης περιόδου
31' Δίποντο Τσιμπόνα Ρόζιτς (54-63)
33' Τάιμ-άουτ Τσιμπόνα Βράνκοβιτς
33' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (58-63)
34' Δίποντο Άρης Σεραπίνας (60-63)
Στο πόδι το Αλεξάνδρειο με τον Λιθουανό να καρφώνει
35' Δίποντο Τσιμπόνα Μουλαομέροβιτς (60-65)
Κρατάει την Τσιμπόνα ο "Μούλα"
36' Δίποντο Τσιμπόνα Αγιούσο (61-67)
37' Δίποντο Τσιμπόνα Μάσεϊ (63-67)
37' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (65-68)
38' Δύο βολές Άρης Καστλ (67-68)
38' Τάιμ-άουτ Τσιμπόνα Βράνκοβιτς
39' Δίποντο Άρης Τέρι (70-68)
Μπροστά μετά από πολλή ώρα μπροστά ο Άρης
40' Δίποντο Τσιμπόνα Κίλεϊ (70-70)
40' Αντιαθλητικό φάουλ Τσιμπόνα
40' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (72-70)
40' Τάπα
Μεγάλο κόψιμο του Τέρι, που δίνει οριστικά τη νίκη στον Άρη
40' Αντιαθλητικό φάουλ Τσιμπόνα Αγιούσο
40' Δύο βολές Άρης Τέρι (75-70)
40' Δύο βολές Άρης Καστλ (77-70)
40' Καλάθι και φάουλ Τσιμπόνα Ουόρεν (77-73)
40' Λήξη αγώνα 77-73
Επέστρεψε από την κόλαση ο Άρης, που γύρισε το παιχνίδι απέναντι στην Τσιμπόνα και επικράτησε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέρεμι Μάσεϊ