ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Eύκολο απόγευμα...

New Image

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τον Πανελλήνιο με 74-52

Καθάρισε... από το ημίχρονο

Ο Άρης αναζητούσε την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα αντίθετα με τον Πανελλήνιο που το τελευταίο διάστημα... ψάχνεται κυρίως για την θέση της τεχνικής ηγεσίας. Οι Θεσσαλονικείς χτύπησαν κοντά στο καλάθι καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα κενά που είχε η άμυνα των φιλοξενούμενων.

Οι "Ολυμπιονίκες" ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, ωστόσο, βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Τζερεμάια Μάσεϊ έκανε... τη ζημιά αφού με ένα δικό του ξέσπασμα ο Άρης ανέβαζε τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χέρμπερτ έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και μέσα σε τρία λεπτά με σερί 14-0 το σκορ έγινε 39-21 στο 15' έπειτα από καλάθι του Ρέισον Τέρι που δεν σκεφτόταν τα σενάρια που τον θέλουν να φεύγει... Από την άλλη πλευρά ο Βαγγέλης Μάγειρας αναζητούσε λύσεις χωρίς όμως να μπορεί να περιορίσει τις λανθασμένες επιλογές των παικτών του.

Tην ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν ελέγξει απόλυτα τα ριμπάουντ και με τους Μότολα και Μάσει να εκτελούν επιθετικά ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους με καλάθι του δεύτερου λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, καθώς χωρίς να παίζεται εντυπωσιακό μπάσκετ ο Άρης συνέχιζε να προγείται με άνεση και αυτό γιατί η άμυνα του Πανελληνίου δεν ήταν εκείνη που θα βοηθούσε για την αντεπίθεση. Όσο για τον επιθετικό τομέα της ομάδας της Κυψέλης οι μόλις εννέα πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο αντικατοπτρίζουν πλήρως τις επιλογές της.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αφού και οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Άρη συνέχιζαν να σημειώνουν πόντους σε αντίθεση με εκείνους τους Πανελληνίου που έκαναν λάθη. Έτσι οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση με 74-52

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 48-30, 61-39, 74-52

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 7, Τέρι 9, Τσαλδάρης 1, Σεράπινας 6(2), Ράιτ 7(1), Καλαϊτζής 7(1), Ηλιάδης 5(1), Παντελιάδης, Μότολα 16(2), Μάσεϊ 16(1), Αγαδάκος.

Πανελλήνιος (Μάγειρας): Σιμς 6, Αργυρόπουλος, Καλαϊτζίδης 4, Γκράντι 16(2), Ντόζετ 4, Αποστολίδης, Πέτρουλας 2, Σάντερς 4, Σκλάβος 9, Εντζάι 3, Μπάντερ 2, Παπαιωακείμ 2.

Χέρμπερτ: "Μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γκόρντον Χέρμπερτ τόνισε: " Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που παίξαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Eίχαμε ένα μεγάλο κέρδος ότι οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έκαναν καλή δουλειά. Ίσως είναι το πρώτο παιχνίδι όπου πραγματικά παίξαμε ως ομάδα. Όλοι προσέφεραν, όλοι παίξανε άμυνα και όλοι προσπαθήσανε να βοηθήσουνε στα ριμπάουντ".

Όσο για τη συνέχεια σχολίασε: " Το κυριότερο είναι να έχουμε αυτήν την νοοτροπία. Να προσπαθήσουμε να γινόμαστε καλύτερη ομάδα κάθε μέρα. Πρέπει να έχουμε σταθερότητα στην άμυνα, τα ριμπάουντ και τα λάθη. Για μας είναι πολύ σημαντικό για να φθάσουμε στο υψηλό επίπεδο που θέλουμε, όλοι οι παίκτες μας να κάνουν την βρώμικη δουλειά που τους αναλογεί. Αυτό που γίνεται στις μεγάλες ομάδες από σπουδαίους παίκτες".

O Χάνο Μότολα που έκανε πολύ καλή εμφάνιση είπε: " Πιστεύω ότι ήταν το πρώτο παιχνίδι από την αρχή της χρονιάς όπου από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδού λειτούργησαν καλά τα ριμπάουντ η άμυνα. Μας βγήκε η σκληρή δουλειά που κάναμε τις τελευταίες μέρες στις προπονήσεις".

Μάγειρας: "Πληρώσαμε τα λάθη"

O Bαγγέλης Μάγειρας που έκατσε για τελευταία φορά στον πάγκο του Πανελληνίου ανέφερε: " Είναι χαρά και τιμή μου να βρίσκομαι στο Αλεξάνδρειο ως Βορειοελλαδίτης, όπου έχω ζήσει απίστευτες εικόνες παρακολουθώντας την ιστορική ομάδα του Άρη αγωνιζόμενη. Συγχαρητήρια στον Άρη για την νίκη του. Είχα πει στους παίκτες μου πριν από το παιχνίδι για να έχουμε τύχη απέναντι στον Άρη θα πρέπει να κάνουμε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με λίγα λάθη.

Κάναμε όμως και πάλι 20 λάθη όπως και με την Οστάνδη και κάθε λάθος το πληρώναμε. Σε κάθε παιχνίδι ο Πανελλήνιος έχει μία κακή περίοδο αυτό συνέβη σήμερα στην δεύτερη περίοδο και δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε τον Άρη. Ήμασταν τραγικοί στα τρίποντα με 2/17 και με 20 λάθη δεν μπορείς να κερδίσεις τον Άρη.

Σύντομα θα έρθει ο νέος προπονητής. Εγώ έμεινα ως υπηρεσιακός. Καλή επιτυχία στον Πανελλήνιο στη συνέχεια

".

O Παντελής Παπαϊωακείμ ανέφερε: " Η ομάδα βρίσκεται σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Είναι φανερό ότι είμαστε επηρεασμένοι από τα γεγονότα των τελευταίων ημερών και το λάθος είναι ότι προσπαθούμε να διορθώσουμε αυτήν την κατάσταση μέσα στο γήπεδο. Το άσχημο είναι ότι έχουμε χάσει τα τελευταία παιχνίδια με μεγάλες διαφορές, ότι τα παρατάμε όταν ξεφεύγει ο αντίπαλος στο σκορ. Πιστεύω ότι θα αλλάξουμε αυτήν την εικόνα για το καλό όλων μας".

Το live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Άρης Kαστλ (2-0)
1' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (4-0)
2' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (4-2)
2' Δίποντο Πανελλήνιος Σκλάβος (4-4)
3' Τρίποντο Άρης Ράιτ (7-4)
3' Δίποντο Πανελλήνιος Ντόζετ (7-6)
4' Τρίποντο Άρης Μάσεϊ (10-6)
5' Δίποντο Άρης Μότολα (14-8)
5' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (14-11)
5' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (15-11)
6' Δίποντο Πανελλήνιος Σκλάβος (15-13)
7' Δίποντο Πανελλήνιος Ντόζετ (15-15)
7' Δύο βολές Άρης Ράιτ (17-15)
8' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (19-15)
8' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (21-15)
10' Τρίποντο Άρης Καλαϊτζής (25-17)
10' Αντιαθλητικό φάουλ Άρης Αγαδάκος
10' Δύο βολές Πανελλήνιος Σιμς (25-19)
10' Λήξη 1ης περιόδου 25-19
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Εντζάι (25-21)
Αστόχησε στη βολή.
12' Δίποντο Άρης Τέρι (27-21)
13' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (30-21)
14' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (32-21)
14' Τρίποντο Άρης Μότολα (35-21)
15' Δίποντο Άρης Τέρι (37-21)
15' Δίποντο Άρης Τέρι (39-21)
17' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (44-27)
18' Δύο βολές Πανελλήνιος Σκλάβος (44-28)
Αστόχησε στη μία βολή.
20' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (48-28)
20' Λήξη ημιχρόνου 48-30
21' Έναρξη 3ης περιόδου
24' Δύο βολές Άρης Καστλ (53-24)
Αστόχησε στη μία.
24' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (53-37)
26' Τρίποντο Άρης Μότολα (56-37)
27' Δίποντο Πανελλήνιος Σιμς (56-39)
27' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (59-39)
29' Δίποντο Άρης Καστλ (61-39)
30' Λήξη 3ης περιόδου 61-39
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (65-41)
39' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (72-48)
40' Λήξη αγώνα 74-52